Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

10 Maddede Süte Siyaset Katmak

-

21 Mayıs Dünya Süt Günü vesilesiyle sütün ne kadar da politik bir içecek olduğunu bir düşünelim istedim. İşte hem Dünya'dan hem Türkiye'den örnekleriyle süt ve siyaset ilişkisi!

1. Sağ olsun Sağlık Bakanlığı bizi süt gününde yalnız bırakmadı

Türkiye'de sağlık siyaseti yine önemli bir konuyu gündeme getirdi

https://twitter.com/saglikbakanligi/status/601373658146349056

2. CHP Milletvekili Ensar Öğüt'ten çay ve süt üzerine ekonomi denklemi

İstanbul'da çayın, sütten daha pahalı olduğunu CHP milletvekili Ensar Öğüt TBMM kürsüsünde kanıtladı.

“Bu bir litrelik süt, burada 10 tane bardak ve 1 tane çay var. Bu sütten 10 bardak süt çıkıyor. Bu 10 bardağa sütü verirseniz 1 bardak çay alabiliyorsunuz Anadolu’da. Çay 1 lira Anadolu’da, süt 10 kuruşa geliyor. Bu süt bu da çay, bu 10 kuruş bu da 1 lira”

3. Ensar Öğüt'ün denklemindeki sabit değerin süt olduğunu anlamalıydık!

2013'te de bir şişe mazotun 6 şişe süte eşit olduğunu kanıtlarla göstererek yılın en iyi ekonomi çıkışı ödülüne aday gösterildi.

4. Süt hırsızı Margaret Thatcher

"Margaret Thatcher, Milk Snatcher"

İngiltere'de refah devletine darbeyi indiren ilk başbakan Margaret Thatcher'dır. İlk icraatlarından biri ilkokullarda 7-11 yaş arası çocuklara dağıtılan ücretsiz süt projesini iptal etmek oldu. Demir Leydi'nin bu olaydan sonra lakabı süt hırsızına çıktı.

5. Soğuk Savaş ne üzerine dönüyordu sandınız! Tabii ki SÜT

"Süt... demokrasinin yeni silahı"

Amerika'nın 1949'da uçaklarla Batı Berlin'e yaptığı yiyecek yardımları, Sovyetler Birliği'ne karşı kullanılan bir propaganda aracı olmuştu

6. Marshall planı: Bir neslin ilkokul dramı

İkinci Dünya Savaşı sonrasında, Türkiye ve Yunanistan gibi Sovyetler'e yakın ülkeleri sosyalizmden uzaklaştırmak için Amerika'nın yolladığı ekonomik destek paketi. Aslında somut etkilerini yıllarca ilkokullarda dağıtılan süt tozuyla sabi sübyanı bezdirerek göstermiştir.

7. İneklerin sütünü kuruttuk

Hayvan hakları aktivizminin değindiği en önemli sorunlardan bir tanesi süt fabrikalarındaki hayvanların durumu. Gıda endüstrisinin bu denli gelişmesi ve genişlemesi açıkçası fabrikalardaki hayvanlar hakkında endişe duyulmasına sebep oluyor. Haksız da sayılmazlar hani!

8. Süt izni politiktir hocam

Çalışan kadınların iş hayatından türlü zorluklarla karşılaştığını tekrar söylememize gerek yok herhalde. Hem anne olan hem de çalışan kadınlar için iş hayatını kolaylaştıracak birtakım uygulamalar getirildi ama devamının da gelmesi gerekiyor. Bunlardan bir tanesi de çalışan anneye günde 1,5 saat süt izni.

9. "Süte sığınıp siyaset yapmak vicdansızlık"

2012'de ihaleyle okullara yapılan süt dağıtımı sonrasında birçok ilde çocuklar zehirlenerek hastanelik olmuştu. Sonrasında ihaleyi alan şirket ve hükümet arasında yakın ilişkilerin olduğu konuşulmuştu. Dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan da "Süte sığınıp siyaset yapmak vicdansızlık" demişti. Hatırlar mısınız?

10. Kaymakam sütün bozuk olmadığını içerek kanıtladı

Zehirlenme olayından sonra sütü tabii ki kaymakam test edecekti. 

"Sabah saatlerinde 100 öğrencimize süt dağıtıldı. Herhangi bir olumsuz durum yok. Biz de büyükler olarak sizlerin gözleri önünde bunları kanıtlamak için sütlerden içmek istedik. Okulumuza dağıtılan sütler tanınmış firmaların sütleri. İçtiğimiz süt de gayet sağlıklı ve lezzetli görünüyor." - Edremit Kaymakamı Osman Tunç

BONUS: İşte Kılıçdaroğlu'ndan ağır bir emperyalizm eleştirisi

Acaba siyasiler süt ve sütle ilgili açıklamalardan uzak mı dursa?

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir