Suruç'taki İntihar Saldırısı Yurt Genelinde Protesto Edildi

 > 
175PAYLAŞIM

Murad Sezer / Reuters

Kobani'nin yeniden inşası için Suruç'ta toplanan ve basın açıklaması gerçekleştirilen kişilere karşı yapılan ve 30 kişinin hayatına mal olan intihar saldırısı yurt genelinde protesto edildi. Ankara, İzmir, Bursa, Mersin, Denizli, Antalya, Bursa, İzmit, Kayseri, Gaziantep, Çorlu, Batman ve Çanakkale de protestoların düzenlendiği şehirler arasında.  Ayrıca Siirt'teki eylemde 10 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

İstanbul Taksim'de Tünel Meydanı'nda toplanan binlerce kişi Galatasaray Meydanı'na yürüdü. Saldırıda ölenler için saygı duruşunda bulunan katılımcılar, "Katillerden hesabı gençlik soracak" ve "Katliamcı IŞİD çeteleri yenilecek direnen halklar kazanacak" yazılı pankartlar taşıdı.

Taksim'deki eyleme CHP'li ve HDP'li milletvekilleri de katıldı. Taksim Galatasaray Lisesi önünde saldırıyı protesto eden gruba polis tazyikli su ile müdahale etti.

Ölenler için saygı duruşu

İstiklal'de kitleye müdahale başladı

Ankara'da protestocular, AKP İl Başkanlığı önünde basın açıklaması yaptı.

Mersin'deki protesto yürüyüşünde 2 kişi yaralandı.

Mersin'de Emek ve Demokrasi Platformu çağrısıyla, İstiklal Caddesi üzerindeki Özgür Çocuk Parkı'nda toplanan yaklaşık 1000 kişilik grup, yolu trafiğe kapatarak protesto gösterisine başladı. Grup slogan atarken, parkın karşısında bulunan bir binadan kimliği belirsiz kişi tarafından av tüfeğiyle ateş edildi.

Akdeniz Göç-Der Eş Başkanı Reşat Başan başından yaralanarak hastaneye kaldırıldı. İsmi belirlenemeyen bir kişi de göğsünden hafif yaralandı.

Muğla'da Sınırsızlık Meydanı'nda oturma eylemi gerçekleştirdi.

Çanakkale'de saldırı protesto edildi.

Antalya Kapalıyol'da kitle saygı duruşu ve basın açıklaması gerçekleştirdi.

Kayseri

Denizli'de tek kişilik protesto

Denizli'de 25 yaşındaki Nesibe Karakaya, tek başına elinde taşıdığı dövizlerle oturma eylemi yaparak saldırıyı protesto etti.

İstanbul / Kartal

Eskişehir

İzmir

Bursa'da bazı protestocular gözaltına alındı. CHP ve HDP'lilerin görüşmelerinin ardından gözaltına alınanların serbest bırakılacağı bildirildi.

Diyarbakır

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir