Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Sovyetler Tarafından Terk Edilmiş 7 Çok Etkileyici Hayalet Mekan

 > -
Abone ol

2013 yılında Carpet Bombing Culture tarafından, Eski Sovyetler Birliği ve uydu devletlerinin terk edilmiş binalarını ve alanlarını fotoğraflamak üzere görevlendirilen Rebecca Litchfield'in bu görevi, 10 ülkeden yolunun geçeceği bir serüven haline geliyor. Sovyetler Birliği'nin çöküşünden kalan ne varsa yakalamak ve fotoğraflamak adına çıkılan bu yolculuk, "Soviet Ghosts" adında, araya denemeler ve makalelerin de serpiştirildiği ciltli bir fotoğraf kitabına dönüştürüldü.

İşte bu serüvenden bazı kareler ve Litchfield'in notları;

Kaynak: http://twistedsifter.com/2014/09/abandon...

1. Bulgaristan - Buzludzha

"Buzludzha dağı üzerinde bulunan komünizm anıtı. Görsel şölen niteliğindeki bu anıtın tam göbeğinde kocaman bir amfi tiyatro bulunuyor."

"Georgi Stoilov tarafından tasarlanan anıtın yapımı gönüllü Bulgaristan vatandaşları tarafından finanse edilmiş, cam ve mermer gibi pahalı malzemeler kullanılmıştır."

"Anıt, 1989 yılında terk edilmiş ve değerli malzemeleri yağmalanmaya başlandığı için 1991 yılında devlete hediye edilmiştir."

2. Letonya

"Letonya ormanlarında Sovyetler'e ait iki eski teleskop ve bir casusluk merkezi terk edilmiştir. Bu teleskoplar, 1967 yılında Sovyetler'in ABD uydularının sinyallerini izlemek ve çözmek üzerine başlattığı soğuk savaş projesinin bir parçasıdır."

"Normalde 6 tane olan radyo teleskoplarının 4'ü zamanında sökülmüş, geri kalan 2 tanesi ise kabloları kesilerek sonradan kullanılma potansiyellerini ortadan kaldırmak üzere üstlerine asit dökülerek etkisiz hale getirilmiştir."

"Bu radyo teleskoplarının kaderinin, yakın civarda bulunan ve içinde önemli bir radar istasyonu barındıran Skrunda şehri ile aynı olduğu söyleniyor. Eski ve gizli bir şehir olan Skrunda da aynı şekilde kullanıldıktan sonra tamamen imha edilmiştir."

"Çalışanların aileleri ile olan yaşantılarını devam ettirebilmesi için üssün etrafında küçük bir yerleşim yeri kurulmasına rağmen gizliliğin yüksek tutulduğu söyleniyor."

"Sadece bu şehir değil, tüm bu alanlar Sovyet döneminde yasaklanmış alanlardır. Yakın kasabalardaki halkı ziyaret etmek isteyen herkesin bunun için özel bir izin alması gerektiği söyleniyor."

"Böyle gizli bir alanın varlığı ilk defa, Sovyetlerin bölgeyi terk edişinden yıllar sonra, 1993 yılında yapılan bir açıklama ile duyurulmuştur."

3. Estonya

"1828 yılında Çar Nicholas I, Tallinn yakınlarındaki Estonya kıyısında cezaevi inşaatı için görevlendirilmiştir. (Patarei Cezaevi). Bu cezaevinin yapımı 1840 yılında tamamlanmış, 2004 yılına kadar Estonya ve Rusya arasındaki sorunlu ilişkinin güçlü bir sembolü olarak kullanımda kalmıştır."

"Cezaevi, idam amacıyla hazırlanmış özel odaları vasıtasıyla bir çok idam görmüştür. İdam edilen insanların organlarının kayalıklardan baltık denizine boşaltıldığı söyleniyor."

4. Almanya

"Soğuk savaş denilince akıllara bir gecede inşa edilmiş Berlin Duvarı'ndan daha güçlü bir sembol gelmiyor. Duvar;  beton çitleri, nöbetçi kuleleri, sığınakları, dikenli telleri ve bekçi köpekleri ile Batı Berlin'e geçişi engellemiştir."

"Duvara yapılan habersiz takviyelerde, açık kısımların kapatılmasıyla birlikte birçok aile acımasız bir şekilde birbirinden ayrılmıştır. En az 239 kişinin kaçmaya çalışırken öldürüldüğü tahmin edilmektedir. "Utanç Duvarı" olarak da anılan bu duvar hiç bir zaman susturulamayacak, her zaman yaşanılan bu gaddarlığı sembolize edecektir."

"Askeri kışlalar, 1937 yılında inşa edilmiş ve Almanlar tarafından elit bir binicilik ve sürücülük okulu olarak kullanılmıştır. Süvari okulu olarak kullanıldıktan hemen sonra, Hanover'den buraya taşınmış."

"1930'ların sonlarına doğru, Krampnitz ordu tarafından komuta edilmiş, 50 bina ve askeri kışlaları da kapsayacak şekilde genişletilmiştir. İkinci Dünya Savaşı'nın bitiminden sonra, bu alan Sovyet 35. Süvari Tümen'i tarafından işgal edilmiş ve 1992 yılına kadar askeri üs olarak kullanılmaya devam edilmiştir."

5. Macaristan

"424 053 Mávag 424-sınıf lokomotif 1941 yılında Mávag tarafından yapılmış ve yıllar içerisinde araç numarası birkaç kez değiştirilmiştir. Tren, önünde bulunan kırmızı yıldızla, komünist dönemde bir süre kullanılmıştır."

6. Rusya

"Rusya'da bulunan bu pestisit laboratuvarı, başlarda kimyasal bitki koruması için yeni metodların geliştirilmesi ve araştırılması için kullanılanılmış, bir süre sonra azalan finansman ve talep dolayısıyla kapatılmış ve terk edilmiştir."

"Genç Öncü Örgütü, Lenin'in kendisinin kurduğu bir gençlik harekatıdır. SSCB boyunca yaygınlaşan bu örgüt, görünürde tüm gençlere daha büyük bir kollektifte rol almaları gerektiğini anlayışla aşılamaya çalışan bir yapıdır. Bireysellik hiç bir zaman iyi bir erdem olarak görülmemiş, inatçılık ve daha da kötüsü isyan gibi sorunlu davranışlara yol açacağı düşünülmüştür."

"Kampın, yaz ve kış aylarında gençlere hükümet ve sendikalar tarafından desteklenen ücretsiz tatil teklif ettiği söyleniyor. Komünizmde, gençlerin toplumu harmanlamak için en iyi yol olduğu düşünülüyor ve aslında devlet yeni bir "sosyal kişilik" oluşturma amacını güderek tüm bu çalışmaları hazırlıyor."

7. Ukrayna - Pripyat / Çernobil

"Çernobil santrali 1970 yılında inşa edildiğinde, tesisin bir çok personeli Pripyat yakınında bir şehre yerleştirilmişler. Yaklaşık 50.000 kişinin yaşadığı bu bölgede, 160 binaya yayılmış 13.400 dairelik bir yerleşim düzeni mevcut. Bu ileri görüşlü kentsel dönüşüm içerisinde, 3 kapalı yüzme havuzu, 2 spor salonu,  çocuklar için 35 oyun alanı, 15 ilköğretim okulu, 5 orta öğretim okulu ve teknik kolej barındırıyor. Pripyat'ın 250.000 üzerinde ağaç ve çalılarla kaplı olan yeşil sokaklarının yanısıra bir de 400 hasta kapasiteli bir hastane bulunuyor. 1986 yılında oluşan nükleer felaketten sonra, bütün şehir radyasyon zehirlenmesinden korkulduğu için zorla boşaltılmış. Şimdilerde şehrin tek sakinleri bu ağaçlar ve çalılar."

"Pripyat Hastanesi, bir çoğu 6 katlı olan 5 büyük bina içeriyor. Şehrin aniden terk edilişinin ardından, hastanenin içindeki yataklar, bebek beşikleri, şişeler ve diğer ekipmanlar paslanmaya ve çürümeye terk edilmiş. Hastanenin bodrum katında, felaketin ardından hayatlarını kaybeden birkaç itfaiyecinin uniformaları bulunuyor. Bu itfaiyeciler patlamanın hemen ardından aşırı radyasyondan hastaneye kaldırılmış, daha sonra Moskova hastanesine götürülerek bakıma alınmışlar fakat yine de kurtarılamamışlardır."

"Pripyat'ta bir çok anaokulu bulunuyor. Bu alanlar muhtemelen felaketten geriye kalan, görebileceğiniz en ürpertici yerlerden biri. Masum çoçukların aşırı radyasyondan nasıl kurban edildiğini ve hasta bırakıldığını en sert şekilde hatırlatan bir yer."

"Bir çok anaokulun içinde çoçuk oyuncakları, katlara, yerlere atılmış şekilde hala duruyor. Birçok yatak yapılı şekilde duruyor ve rahatsız edici bir şekilde gaz maskelerini odadan odaya dağınık bir şekilde görebiliyorsunuz. Bu anlamsız gaz maskeleri odalara olası bir kimsayal saldırı için yerleştirilmiş fakat  bunlardan hiç biri ne yazık ki Çernobil felaketi sonucu yayılan hastalığı engelleyebilmiş değil."

"Pripyat'ın lunaparkı, 1986 yılında gerçekleşecek Mayıs kutlamaları sırasında açılması planlanan, şehir için yeni bir gelişme olarak nitelendiriliyor. Açılma tarihinden kısa bir süre önce felakete uğrayan bu lunapark, insanlar tarafından kullanıldığı günleri hiç bir zaman göremiyor ne yazık ki."

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
adlazimdegil

hani bir şarkı vardı ''orda bir köy var uzakta ,o köy bizim köyümüzdür .gitmesekte ,kalmasakta o köy bizim köyümüzdür'' yorumu size birakııyorum.

sezginkara96

harbiden cod4te vardı köpekler geziyodu

tarr

Lunapark savunması oyundaki en sert kısım idi.

hope

aynen oyundaki o baskında epey bunalmıştım sağdan soldan geldiklerinde , helikopteri dört gözle beklediğimi hatırlıyorum :)

Gizli Kullanıcı

Hem de her detay... :) Dönme dolabı görünce korktum bir an captain price a gitti aklım :) :) :)

safak-cetindag

Pripyat - Call of Duty 4 MW

Gizli Kullanıcı

O havuzun için deki köpeklere uyuz olurdum...

pathos

Ama çernobil bölümü efsanedir, yukarıda ki fotoğrafların neredeyse her detayını bire bir o bölümde görebiliyoruz.

Görüş Bildir