Son Yıllarda Yapılan Araştırmalara Göre İlişkiler Hakkında Ortaya Çıkan 7 Akılalmaz Gerçek!

-

Bilim insanları aşkla alakalı sorulara cevap bulabilmek için yaptıkları araştırmalarda gerçekten şaşırtıcı sonuçlar elde ettiler. Yaygın inanışlar yıkıldı, artık ilişkiler hakkında daha yeni bilgileri kabul edip onları kullanmak zorundayız. Bazen bilim insanlarının söyledikleri gerçekten yararlı oluyor ve aşkı bulmakta veya zorlanan ilişkimizi kurtarmakta işe yarayabiliyor. İşte aşkın ne olduğunu anlamak isteyenler için derlediğimiz 7 psikolojik çalışma!

Kaynak: https://www.learning-mind.com/facts-abou...

1. Her şey ilk öpücüğe bağlıdır.

Oxford Üniversitesi tarafından yürütülen araştırmada bir kadının veya erkeğin potansiyel özelliklerini anlamak için kullanılabileceğini ortaya çıkarttı. Kural olarak öpüşmeler uzun soluklu ilişkiler göz önüne alındığında gerçekten çok önemli görülüyor. Özellikle de kadınlar için...

Sonuçlara göre ilk öpücüğün uyarılma seviyesini yükselttiği yönündeki iddialar doğru değil.

2. 25 yıldan uzun birlikteliklerde çiftlerin yüz ifadeleri birbirine benzer.

Michigan Üniversitesi bilim insanları çiftlerin fiziksel özelliklerindeki benzerlikler konusunda çalışma yaptılar. 25 yıldır beraberlikten sonra "var olan" benzerlikte artış görülebileceğini sonuçlar gösterdi. Dahası benzerlik konusu evlilikteki mutlulukla da ilişkilendirilmişti. 

Bu düşünceye dair veriler incelendiğinde duygusal değişimler, yüz kasları tarafından yönetilen damar değişiklikleri ortaya çıkarabiliyor.

3. İlk cinsel deneyim yaşı gelecekteki romantik sorunların habercisidir.

Texas Üniversitesi bilim insanları ilk cinsel deneyimini 19 yaşından sonra yaşayanların yetişkinlik dönemindeki romantik ilişkilerinde mutluluk olasılıklarının arttığını söyledi. Dahası erkenden evlenmeye meyilli olmadıklarını ve genel olarak konuşmak gerekirse yaşam boyunca daha az cinsel partnerleri olacağını belirtti.

Cinsel deneyimin yaşı arttıkça uzun süreli ilişkilerdeki güvenilirlik de artıyor. Deney, bu insanların çatışmaları daha iyi idare edebildiğini ve partnerlerine karşı daha sevgi ve tutku dolu olduklarını gösterdi.

4. Romantik filmler çiftlerin evliliklerini kurtarmasına yardımcı olur.

3 yıldır süren bir araştırmaya göre boşanma riski çiftler romantik filmler izleyip, filmler hakkında tartıştıklarında düşüyor. Bu filmleri izledikten sonra iki taraf da neyi doğru, neyi yanlış yaptığını daha iyi görüyor. Aynı zamanda birbirleriyle etkileşim halinde oluyorlar. Bu nedenle daha az çatışma ve yanlış anlama oluyor.

5. Sevdiğiniz bir insanın fotoğrafına bakmak acınızı azaltıyor.

Yapılan yeni bir araştırmaya göre sevdiğiniz kişinin fotoğrafına bakmak acınızı azaltıyor. Sevdiğiniz bir insanın elini tutmak veya eline dokunmak da aynı şekilde işe yarıyor. Araştırmada en az 6 aydır erkek arkadaşlarıyla sağlıklı bir ilişki yürüten kadınlar da yer aldı. Deney boyunca erkek arkadaşlarının, yabancıların ve bir sandalyenin fotoğrafına bakarak acı seviyelerini belirttiler. 

Partnerlerin fotoğrafları kadınların gerçekten acıya dayanmalarına yardımcı oldu. Genellikle sosyal desteğin bir eylemle veya sözlerle ifade edilmesi gerektiğini düşünürüz. Ama deney bize fotoğrafın da büyük etkisi olduğunu gösterdi.

6. Modern evliliklerde kendini gerçekleştirme gereklidir.

Eli J. Finkel, Northwestern Üniversitesi'ndeki iş arkadaşlarıyla beraber boşanmaya sebep olan faktörleri inceledi. Sonuçlara göre modern ilişkilerde partnerler daha fazla psikolojik tatmin bekliyor. Eskiden ise güven ihtiyaçlarını karşılamak daha önemliydi. 

İnsanlar evliliklerinin kendini gerçekleştirme ve öz güven ihtiyaçlarını karşılamasını bekliyorlar. Bu ihtiyaçların karşılanması için gerekli zaman ve psikolojik kaynaklar gerekiyor. Eğer yeteri kadar kaynak yoksa veya partnerlerden biri yeteri kadar çaba harcamıyorsa, diğer taraf hayal kırıklığına uğruyor. Bu durumda diğer partner hayal kırıklığının önüne geçmek için evlilikten beklentilerini yeniden gözden geçirmek zorunda kalıyor.

7. Yüksek IQ'ya sahip olan erkeklerin aldatma olasılığı daha düşüktür.

Saint Louis Üniversitesi bilim insanları IQ'su yüksek olan insanların partnerlerini aldatma olasılığının daha düşük olduğunu belirttiler. Yazarlar da binlerce yetişkin ve gencin katıldığı anket sonuçlarını incelediklerinde akıllı erkeklerin tek eşliliğe ve cinsel özelliğe değer verdiğini söylediler. 

Kadınlar için ise IQ seviyesinin sadakatte herhangi bir etkisi yok.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
asltnc91

Aldatmanın IQ ile ne alakası var ki ? zeki oldukları için yakalanmıyor olabilirler :)

ozden-eke

ıq yüksek olduğu için aldatma ihtiyacı hissetmeyecek birini sokmuştur hayatına

kusburnu

7. maddeye cinsiyetçi bir gözle bakar mısınız. Erkekler aldattığında IQsu düşük. Kadın aldattığında IQ ile ilgisi yok. Mesaj şu: erkek aldatmaya meylettiğinde şöyle düşünecek 'bu düşünce benim geri zekalı tarafımdan geldi isteklerimi bastırıyım ki akıllı adam olayım' pehh!

f.can

#5 doğru olmayabilir. SEVDİĞİN birinin fotoğrafına bakmak acıyı kat kat artırabilir bazen :((

sbstnbjk

IQ'su yüksek erkeklerin aldatma oranı iki sebepten düşüktür. 1- Zeki erkek bencil değildir ve karşısındaki insana değer verir. 2- Zeki erkek sıradan kadınlarla mutlu olamaz. Kendini geliştiren, iyi mizah anlayışına sahip, güçlü, kaliteli kadınlarla ilişki yaşar ve bu yüzden de aldatma gereği duymaz.

corpse-bride

sonuncuya katılasım gelmedı nedense. #2 25 yıllık ilişki mi yaşayan var mı bunu artık ya uzun ilişki yürüten neredeyse kalmadı

assistant

yeni nesilde pek olmasa da eskiler hala devam ettiriyor. annemle babam geçen ay 38. yıllarını kutladı:)

corpse-bride

benımkıler bosanalı 20 yıl oldu nerdeyse

assistant

:((

Görüş Bildir