Size "Bir Belgesel İzledim Hayatım Değişti" Dedirtecek 29 Muhteşem Belgesel

Sanat
41bPAYLAŞIM

Belgeseller dünyayı, hayatı ve insanlığı çok daha derinden kavramamız, farkındalığımızı ve duyarlılığımızı arttırmak için çok önemli bir tür. Malum, Türkiye'de hepimizin izlemekten en çok keyif aldığı ve izlediği (!) tür ayrıca...Gelin bu istatistikleri bu harika belgesellerle hep beraber daha da geliştirelim. İyi seyirler diliyorum!

Not: Filmler IMDb puanlarına göre sıralanmıştır. Film özetleri, Beyazperde ve Gaia'dan derlenmiştir.

29. Occupy Love (2013) I IMDb: 6,5

IMDb

Özet

Yönetmen Velcrow Ripper, sizleri bütün dünyada yaygınlaşmaya başlayan evrensel devrimin kalbinde doğru bir yolculuğa çıkarıyor. İnsanlık artık baskın, güce dayalı yönetim sisteminin işlevini yitirdiğinin farkında. Milyonlarca insan tek çarenin tüm canlıları içine alacak yeni bir dünya yaratmaktan geçtiğini düşünüyor.

28. The Economics of Happiness / Mutluluğun Ekonomisi (2011) I IMDb: 7,1

IMDb

Özet

Ekolojik ekonomiler inşa etmeyi merkezine alan filmin senaristliğini ve yönetmenliğini Helena Norberg-Hodge, Steven Gorelick ve John Page üstleniyor. Yerel ekonomileri mercek altına alan yapım, insanın insana olan inancını da tazeleyen bir bakış açısına sahip...

27. 2012 Time for Change (2010) I IMDb: 7,1

IMDb

Özet

Emmy adayı yönetmen Joao Amorim’ in yönettiği belgesel, geleceğin akıbetine dair sahip olduğumuz kasvete karşı iyimser bir alternatif sunuyor. Film, Kabile kültürünün kadim bilgileriyle bilimsel yöntemleri birleştiren yeni örneklerin arayışı peşinde koşan, 2012: The Return of Quetzalcoatl’un yazarı, gazeteci Daniel Pinchbeck’i takip ediyor. 

Evrimin bilinçli temsilcileri olarak bizler, ‘‘herkes için bir dünya’’ görüşüne dayanan ve ekolojik ilkeleri temel alan endüstri sonrası toplumu tekrar, en baştan tasarlayabileceğimizi görüyoruz.

26. The Age of Stupid / Aptallık Çağı (2009) I IMDb: 7,1

IMDb

Özet

Aptallık Çağında, gelecek nesillerin bu çağı nasıl adlandıracağı sorgulanıyor: 21 yüzyıl tarihe, bütün bilimsel veriler ve çözümlerin ortada olmasına rağmen bu felakete izin veren insanların yaşadığı Aptallık Çağı olarak mı geçecek? 

Film, 6 bağımsız hikayede anlatılan, tüketim, savaş, iklim değişikliği, petrol ve alternatifleri gibi temalardan oluşuyor. Drama, animasyon ve belgesel karışımı yapım, insanoğlunun aptallığıyla kaybedilen bir dünyaya eleştirel bir gözle bakıyor ve bizi çözüm üretmek için harekete geçmeye çağırıyor. 

Filmin amacı bilinçlendirmeye yönelik büyük değişimin bir parçası olmak, hükûmetleri dünyadaki sıcaklık oranını iki derece düşürerek sabitlemeleri ve gezegenimizi insanlar ve diğer canlılar için yaşanabilir hale getirmeleri için global emisyon düzeylerini azaltacak uluslararası bağlayıcı anlaşmalar yapmaya teşvik etmek

25. Dirt! The Movie (2009) I IMDb: 7,2

IMDb

Özet

Belgesel, izleyenleri toprağın harikalar dünyasına davet ediyor. Mucizevî doğuşundan bugünkü bozulmuş haline, dünyanın hiç de değer göremeyen ancak aslında en değerli olan bereket kaynağının hikâyesi anlatılıyor.

24. Beyond Elections:Redefining Democracy in the Americas (2008) I IMDb: 7,2

IMDb

Özet

“Demokrasi nedir?” sorusuna yanıt arayan belgesel bizi Brazilya’dan Venezuela’ya kadar birçok farklı toplumun bu soru karşısında buldukları çözümleri yansıtıyor.

23. Starsuckers (2009) I IMDb: 7,4

IMDb

Özet

Starsuckers, şöhrete olan düşkünlüğümden beslenen ‘‘ünlü kişi’’ takıntılı medyayı ve bu durumdan kimlerin çıkar sağladığı üzerine bir çalışma.

22. Capitalism : A Love Story - Kapitalizm: Bir Aşk Hikayesi (2009) I IMDb: 7,4

IMDb

Özet

Michael Moore'un bir sinemacı kişiliği taşımasına rağmen, ABD muhalefetinin simge isimlerinden biri olduğu muhakkak. Gerek çektiği belgesel yapımlar, gerek kaleme aldığı kitaplarla ana akım ABD sinemacılarından çok farklı bir yerde kendini konumlandırıyor. İşte bu çalışması da bu defa ABD'nin en tabu meselelerinden birine parmak basıyor: Kapitalizm...Zira bu yeni belgeselinin adı: Capitalism: A Love Story! 

Meraklı sorulara ise şöyle cevap veriyor: Aşk, şehvet, tutku içeren bir aşk hikayesi. Her gün 14 bin kişinin işsiz kaldığı bir yasak aşk. Yani kapitalizm. Moore diyor ki; kumar oynadılar, kaybettiler ve şimdi bedelini sizin ödemeniz gerekiyor. Aydınlanmacı bir tavrı olan Moore gibilerinin ABD sinema sahnesinde ender görüldükleri de göze çarpıyor.

21. Money & Life (2013) I IMDb: 7,5

IMDb

Özet

Money and Life belgeseli sorduğu kışkırtıcı soru ile bizleri şaşırtıyor: Ekonomik krizi, bir felaket yerine şahane bir fırsat olarak görebilir miyiz?

20. The Crisis of Civilization (2011) I IMDb:7,5

IMDb

Özet

Endüstri devriminin sonu hakkında bir kara mizah. Nafeez Mosaddeq Ahmet’in kitabına dayanan ve Dean Puckett’in yönetmeni olduğu belgeselin animasyon işleriyle de Lucca Benney ilgilenmiştir.

19. Origins (2014) I IMDb: 7,5

IMDb

Özet

Dünyamızla aramızdaki doğal bağlantımızı nasıl kaybettiğimizi inceleyen film, yenilenebilir enerji konusunu gündeme taşıyor.

18. The Yes Men Fix the World (2009) I IMDb: 7,6

IMDb

Özet

The Yes Men Fix The World, iki zıpır politik aktivistin önemli kurumların yöneticileriymişçesine katılarak büyük ölçekli iş dünyasındaki konferanslarında dünyanın en şaşırtıcı şakalarından birini yapıyorlar.

17. Gasland (2010) I IMDb: 7,7

IMDb

Özet

Filmin yapımcısı Josh Fox’un arazisinin sondaj çalışmaları için kiralanmak istenmesi Fox, ülke çapında bu konu hakkındaki yalanları ve sırları ortaya çıkarmak üzere kolları sıvıyor. 

2001 yılında Sundance Film Festivalinde Jüri Özel Ödülü alan belgesel, hidrolik kırılmaların Pennsylvania’daki bir sondaj çalışması sonucu bölge sakinlerinin içme sularının alev alması gibi etkilerini inceliyor.

16. Garbage Warrior I (2007) IMDb: 7,8

IMDb

Özet

Bira şişelerinin, araba lastiklerinin ve su şişelerinin ortak özellikleri nedir? Michael Reynolds’a sorarsanız, bu atık maddelerin her biri enerjilerini kendilerine bağımsızca kendi enerjilerini sağlayan evlerin yapımında kullanılan birer oyuncak.

15. Schooling the World: The White Man's Last Burden (2010) I IMDb: 7,8

IMDb

Özet

Antik sayılabilecek kültürü bir nesilde nasıl değiştirirsiniz? O kültürün eğitim biçimi değiştirerek. Belgesel, modern eğitimin, sürdürülebilir yerel kültürler üzerindeki etkilerini yansıtıyor.

14. Food Inc (2008) I IMDb: 7,9

IMDb

Özet

Amerikalılara göre ideal yemek ucuz, hızlı servis edilen ve lezzetli olmalı. Gıda Ltd., gıdaların ucuz ve kolay erişilebilir olmasının besin değeri ve çevresel faktörleri göz önüne alarak değerlendiriyor.

13. A Crude Awakening: The Oil Crash (2006) I IMDb:7,9

IMDb

Özet

Ödüllü gazeteci ve yapımcı Basil Gelpke ile Ray McCormack’ın prodüktörlüğünü üstlendiği film, medeniyetimizin petrole olan bağımlılığının jeolojide nasıl bir kargaşaya yol açtığını inceliyor. Oldukça eğlenceli ve merak uyandıran bu belgesel, dünyanın en iyi uzmanlarıyla görüşerek yenilenebilir enerji kullanımını gündeme taşıyor.

12. End: Civ (2011) I IMDb: 7,9

IMDb

Özet

Franklin Lopez’in yönettiği belgesel, kültürümüzün bağımlısı olduğu sistematik şiddeti ve çevreye yönelik istismarımızı derinlemesine inceliyor. Derrick Jensen’ın seslendirdiği film, dünyamızı gerçekten sevip sevmediğimizi sorguluyor

11. War Made Easy (2007) I IMDb: 8,0

IMDb

Özet

Aktör ve aktivist Sean Penn tarafından seslendirilen film, Amerikan Birleşik Devletleri’nin 1960’lardaki başkanı Lydon B. Johnson’dan George Bush dönemine kadar geçen sürede gerçeklikten saptırılarak medyaya sunulan kamera görüntülerini irdeleyen belgesel, Amerikan medyasına karşı eleştirel bir bakış açısı sergiliyor.

10. Inequality For All (2013) I IMDb: 8,1

IMDb

Özet

Bakanlar kurulu üyesi, çok satan yazar Prof. Robert Reich’ın eşlik ettiği belgesel, genişleyen gelir düzeyindeki açıklığın Amerikan ekonomisi üzerindeki etkisini inceliyor. Reich, mizah yoluyla ekonomik eşitsizliğin her birimiz üzerindeki etkisine farklı bir açıdan bakıyor

9. The Corporation: (2003) I IMDb: 8,2

IMDb

Özet

Şirketler günümüzün egemen kuruluşları olarak zenginliği yaratmanın yanı sıra, büyük ölçülerde zarara da yol açıyorlar. 26 ödül kazanmış belgesel; doğayı, evrimi, modern iş dünyası kurumlarının etkilerini ve gelecekteki durumlarını, ayrıca toplumdaki ve günlük hayatlarımızdaki artan etkilerini inceliyor.

8. Propaganda (2012) I IMDb: 8,3

IMDb

Özet

Film yapımcılarının Kuzey Kore ajanları olduğu iddia edilen belgesel, Avusturalya’yı ve Yeni Zelanda’da bulunan Güney Kore konsolosluğunu ve Katolik kilisesini içeren hâlâ devam eden uluslararası bir krizi gözler önüne seriyor.

7. Zeitgeist: Moving Forward (2011) I IMDb: 8,3

IMDb

Özet

Senaristliğini ve yönetmenliğini Peter Joseph'in yaptığı Zeitgeist: Moving Forward, Zeitgeist belgeselleri serisinin üçüncü ve son filmi. Belgesel, Günümüz sosyoekonomik paradigmalarının temelinde yatan para ve bankacılık sisteminin nasıl olup da tüm dünyadaki insanları yönettiğini anlatmakta. 

Toplumların geleneksel düşünce biçimlerinden kaynaklanan tüketime duyduğu arzunun nasıl bir yıkıma götüreceğini göstermeye çalışan bu belgesel aynı zamanda doğal kaynakların sürdürülebilir bir biçimde kullanılmasıyla farklı bir dünya yaratılabileceği fikrini izleyicilere sunmakta.

6. Inhabit (2015) I IMDb: 8,4

IMDb

Özet

Ağırlıklı olarak Amerika Birleşik Devletlerinin kuzeydoğusu ve ortabatısına yoğunlaşan belgesel, kalıcı kültüre ve kent yaşamı ile banliyö yaşamına bir bakış atmamızı sağlıyor.

5. The Lottery of Birth (2013) I IMDb: 8,5

IMDb

Özet

Dünyayı siz mi şekillendiriyorsunuz yoksa o mu sizi şekillendiriyor? The Lottery of Birth, düşüncelerinizi genişleterek size özgür olmanın ne demek olduğunu tekrar düşündürecek.

4. The War You Don't See (2010) I IMDb: 8,5

IMDb

Özet

Birinci Dünya Savaşı’ndaki katliamlardan Hiroşima yıkımına, Vietnam işgalinden hâlâ devam etmekte olan Afganistan ve Irak facialarına kadar tarihin sakladığı bağımsız haberciliğe dair medyanın savaşlardaki rolünü inceleyen oldukça güçlü aynı zamanda da güncel bir belgesel.

3. Earthlings / Dünyalılar (2005) I IMDb: 8,7

IMDb

Özet

Shaun Monson imzalı belgesel insanlığın en temel noktalarına odaklanıyor. Gizli kameralarla çekilen belgesel hayvanların ne şartlar altında kesilerek insanların tabaklarına geldiklerini ve bunun insanların sağlığına olan etkisini irdeliyor.

2. Within Reach (2012) I IMDb: 8,8

IMDb

Özet

Mandy ve Ryan’ın sürdürülebilir bir topluluk arayış için işlerini, arabalarını ve evlerini arkalarında bırakıp pedal gücüyle 10 bin 500 km yol kat ederken keşfettikleri eko-evlerinin, dönüşüm kentlerinin yanı sıra bu amaca olan bağlılıklarını görüyoruz.

1. HUMAN (2015) I IMDb: 8,8

IMDb

Özet

Human bize, insanoğlunun derinliklerine inme fırsatını sunarken, dünyamıza dair görüntü ve hikâyelerle iki kanatlı bir tablo çizer. Kin ve şiddetle olduğu kadar aşk ve mutluluk aracığıyla da Human, bizleri başkalarıyla karşı karşıya getirirken kendi hayatlarımıza da götürür. En basit günlük hikâyelerden en ilginç masalsı hayatlara kadar değinerek, bizlerin aslında kimler olduğumuza, karanlık yanlarımız olduğu kadar güzel ve evrensel bir yanımızın da olabildiğine ışık tutar. 

Yeryüzünü, yani bizim Dünyamızın, belki de hiç görülmemiş en güzel yerlerine ait havadan görüntüleri ve opera tarzındaki müzikler eşliğinde Dünyamızın güzelliklerine tanıklık etme ve soluklanma fırsatı sunar. Human, insan koşullarına sıkı sıkıya bağlanmamızı ve varoluş sebebimizin ne olduğunun yansıtılmasını sağlayan bir film.

Yüzlerce TV kanalı, en yeni filmler, diziler, sevdiğin belgesel, spor programları ve çok daha fazlası TV+ ile seni bekliyor.

İzlenecek ne varsa hepsi TV+'ta! Sen de hemen indir!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
boszamaninidegerlendir

Belgesel izlemeye bayılıyorum. İnsan izledikçe kendine yeni, güzel bilgilerin yüklenmesinden ötürü mutlu hissediyor. Gerçekten belgesel dünyası ayrı bir evren, tıp ki filmler gibi. Önerdiğiniz belgeselleri de daha önce izlemiştim. İzlemeyenler varsa mutlaka izlesin. Eğer kendinize ayırabileceğiniz uzun zamanlarınız yoksa kısa bilgi içerikli belgesel kanallarına bakabilirsiniz. Bunun için geçenlerde keşfettiğim KaranlıkZihinlerBelgeselKanalı adlı oldukça farklı bir youtube kanalı vardı. Sizler de farklı içerikler istiyorsanız bakabilirsiniz.

grlkrpz

Within Reach AHALİ lütfen bunun türkçe altyazılı linkini atabilir misiniz?Bulamıyorum

hakan-onay

winter on fire: ukraine’s fight for freedom Bizdeki gezi süreci gibi başlayan, gelişen fakat çok kanlı sonuçlar doğuran 2015 ukrayna olaylarının tamamen gerçek görüntülerle çekilmiş belgeseli, muhteşem, çok etkileyici ve kesinlikle izlenmeli

viyol10sel

Zeitgeist'i izleyip hayata bakışı degismeyen bir insan olamaz, hayata bakışı degismiyorsa zaten razıdır her anlamda köle olarak yaşamaya...

Gizli Kullanıcı

Bu listede cosmos yok kesinlikle tavsiye ederim

Görüş Bildir