Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Sanatseverim Diyen Herkesin Mutlaka Görmesi Gereken 28 Sanat Mekanı

 > 
208PAYLAŞIM

Sadece müze değil, sanatseverlerin akınına uğrayan vadiler, bahçeler, kraterler... evet, krater...

kaynak

1. Spiral İskele – Büyük Tuz Gölü, Utah

www.buzzfeed.com

1970 yılında sanatçı Robert Smithson, Büyük Tuz Gölü'nün kuzeydoğu ucunda "bakalım neler yapabileceğiz?" diye başladığı işin, belki de kendisinin en tanınmış çalışmalarından biri olacağından habersizdi. Ortaya "Spiral İskele" çıktı.  Sanatçının çalışmasını tamaladıktan 3 yıl sonra ölmesi, bu iskeleyi insanlığın doğaya bıraktığı bir vasiyet haline getirdi ve o gün bugündür turistlerin ve sanatseverlerin uğrak noktası oldu. S

2. Kurtuluş Dağı – Niland, Kaliforniya

www.buzzfeed.com

2000 yılında, America Halk Sanatları Derneği, Kurtuluş Dağı'na bir qanat promise yapmak istediklerini açıkladı ve ortaya bu canlı, renkli enstalasyon çıktı. Yıllar süren çalışma sonucunda tamamen elle yapılan bu çalışma Leonard Knight'ın Hz. İsa'ya olan aşkının bir nişanesi olarak kabul edildi.

3. Yıldırım Arazisi – Catron County, New Mexico

www.buzzfeed.com

American sanatçı Walter De Maria'ın parlatılmış 400 paslanmaz çelik çubuğu New Meksiko'daki bir açık araziye dikerek ortaya çıkardığı bir yıldırım arazisi.

4. Cadillac Çiftliği – Amarillo, Teksas

www.buzzfeed.com

1974 yılında "Karınca Çiftliği" adı verilen bir sanatsal çalışmanın parçası olarak yapılan, o günden bu yana üzerleri tamamen grafiti ile kaplanan gömülü Cadillac'lardan oluşan eski-yeni diyebileceğimiz bir çalışma.

5. Marfa, Teksas

www.buzzfeed.com

1970'lerde sanatçı Donald Judd'un, Marfa'daki bu küçük Prada dükkanı Minimal ve Çağdaş sanatın merkezi olmuştur.

6. Roden Krateri – Flagstaff, Arizona

www.buzzfeed.com

1979 yılında sanatçı James Turrell tarafından satın alınan bu 400.000 yıllık, 6 km genişliğindeki bu volkanın içinde halen tamamlanmamış olan bir "Dünya Sanatı" hareketi devam ediyor.

7. Nazca Şekilleri – Nazca Çölü, Peru

www.buzzfeed.com

2000 yıllık bir "Dünya Sanatı" hareketi de Peru'daki Nazca Çölü'nde mevcut. Nazca insanları tarafından yapıldığı düşünülen bu şekillerin tarihi M.S. 1-700 yılları. Toplamda 300 şeklin bulunduğu alandaki şekillerin bazılarının büyüklüğü 45 kilometreyi buluyor. Neden yapıldıkları konusunda kimsenin bir fikri yok. Uzaylılara yol göstermek için olabilir mi?!

8. Sistine Şapeli – Vatican

www.buzzfeed.com

Dünyanın en simgesel sanat mekanlarından biri Sistine Şapeli. Sandro Botticelli, Domenico Ghirlandaio ve tabii ki Michelangelo'nun fresklerini görmek mümkün.

9. Rothko Şapeli – Houston, Teksas

www.buzzfeed.com

Sistine Şapeli'nin aksine bu şapelde tam bir sessizlik ve minimal ile çağdaş sanatın izleri hakim. 1952 yılında Mark Rothko tarafından dizayn edilmiş.

10. Chapelle du Rosaire de Vence – Vence, Fransa

www.buzzfeed.com

Sanatçı Henri Matisse tarafından yapıldığı için aynı zamanda "Matisse Şapeli" olarak da bilinir. Sanatçı burayı 77 yaşının olgunluğu ile yapmıştır ve kendisinin en önemli eseri olarak bilinir.

11. Claude Monet’in bahçesi – Giverny, Fransa

www.buzzfeed.com

Ressam Claude Monet'in 1800'ü yıllarda en önemli eserlerini verdiği bu yer bugünlerde sanatseverlerin en çok ziyaret ettiği yerler arasında başı çekiyor.

12. Louvre Müzesi – Paris, Fransa

www.buzzfeed.com

Bir sanatsever olarak 400 binden fazla eserin sergilendiği, Mona Lisa tablosunun bulunduğu bu mekanı hala ziyaret etmediyseniz, biz bir şey demiyoruz.

13. Storm King Sanat Merkezi – New Windsor, New York

www.buzzfeed.com

New York'un hemen dışında, Hudson vadisi'nde yer alan bu küçük şirin sanat noktasının en güzel yanlarından biri de harika New York manzarası. Açık havada sanat ardından piknik oh mis! Ama mangal yasak.

14. Dia:Beacon – Beacon, New York

www.buzzfeed.com

Andy Warhol, Dan Flavin, Richard Serra, Michael Heizer, Kawara, Agnes Martin, Blinky Palermo ve Robert Ryman gibi sanatçıların eserlerini, aynı oda içerisinde görmek istemez misiniz? Oda dediysek hangar yani kocaman.

15. Kraliçe Sofia Ulusal Sanat Merkezi Müzesi – Madrid, İspanya

www.buzzfeed.com

Pablo Picasso'nun meşhur Guernica'sına ev sahipliği yapan bu müzeyi sadece bunun için bile gezmeye değer.

16. Metropolitan Sanat Müzesi – New York

www.buzzfeed.com

Dünyanın en çok ziyaret edilen bu müzesinde 2 milyonun üzerinde eseri canlı canlı görmeniz mümkün.

17. Rijksmuseum – Amsterdam, Hollanda

www.buzzfeed.com

Hollanda'nın sanattaki altın çağına ait 2000'den fazla eseri görmek ve sadece Rembrandt'ın şaheserleri ile yüz yüze gelmek için bu müzeye gidilir. Sadece "Gece Nöbetçisi" eseri bile tek başına yeter bazılarınıza.

18. Modern Sanat Müzesi – New York

www.buzzfeed.com

Vincent van Gogh’un "Yıldızlı Gece" ve Pablo Picasso’nun "Les Demoiselles d’Avignon" eserleri ile selfie çektirmek ister misiniz?

19. Solomon R. Guggenheim Müzesi – New York

www.buzzfeed.com

Frank Lloyd Wright tarafından tasarlanıp 1959 yılında tamamlanan ve Guggenheim'ın en geniş koleksiyonuna sahip bu yeri es geçmek ayıp.

20. Guggenheim Bilbao – Bilbao, İspanya

www.buzzfeed.com

Yukarıdaki müze ile kardeş müze işlevi gören bu müzeyi de listenize eklemeyi unutmayın.

21. Versay Sarayı– Versay, Fransa

www.buzzfeed.com

Fransız devrimine kadar Fransa kral ve kraliçesine ev sahipliği yapan bu saray bugün dünyanın en çok ziyaret edilen yerlerinden biri. Barok severler için cennet!

22. Lakshmana Tapınağı – Khajuraho, Hindistan

www.buzzfeed.com

M.S. 930-950 yılları arasında yapılan ve tanrı Vaikuntha Chaturmurti'ye adanmış bir tapınak. Buradaki heykelleri dünyanın başka bir yerinde görme imkanınız yok.

23. Terracotta Ordusu – Shaanxi bölgesi, Çin

www.buzzfeed.com

Terracota ordusu 1974 yılında ortaya çıkarıldı. 8000 asker, 130 araba, 520 at ve 150 süvari mevcut. Çin'in ilk imparatoru Qin Shi Huang için ölümünün ardından yapıldığı düşünülüyor. Geçmişi 3. yüzyıla kadar dayanıyor.

24. Dismaland – Kuzey Somerset, İngiltere

www.buzzfeed.com

Banksy'nin çılgın bir Disneyland parodisi olan Dismaland sadece birkaç gün boyunca açık. Kısa süre içinde sosyal medyada fenomen olmuş bir yer, ziyaret etmeniz sizin faydanıza.

25. Frida Kahlo Müzesi – Coyoacán, Meksika

www.buzzfeed.com

Meksikalı sanatçı Frida Kahlo'nun delişmen hayatına yakından tanık olmak için mutlaka gitmeniz gereken bir yer. Frida'nın kocası Diego Rivera ile paylaştığı evin ta kendisi olması bile gitmek için yeterli bir sebep.

26. Lascaux – Dordogne, Fransa

www.buzzfeed.com

17.300 yıl önce yapılmış ilk sanat eserlerini görmek istemez misiniz? Gerçek bir sanatsever buna hayır diyemez. Paleolitik mağara resimlerini gören nadir insanların arasına katılmaya çağırıyoruz sizi.

27. Ufizzi Galerisi, Floransa

Floransa zaten sanatın ve sanatçının merkezi, sayısız tablo ve heykel görmek için günlerinizi ayırsanız doyamayacağınız bir mekan öneriyoruz size.

28. Akropolis Müzesi, Yunanistan

Anadolu'da da benzerleri bulunan, harikulade heykellerin membaına hoş geldiniz. Parthenon'a bakarak gezebileceğiniz bir müzeden daha iyi ne olabilir?

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ahunaz

versal sarayı beni unide dönem ödevimdi:DD öyle bir ödev hazırlamıştım ki hocalar gidip versalı görmüs kadar oldular:DD tabii tam puanı da kapmıştık:DDDD

okisi

lan şu guggenheim lar varya azıma sıçtı benim sınavda karıştırdım gitti 20 puan amk guggenheim ı ya

tc-serkan-uysal

Favorim doğallıktan yana... 3. Yıldırım arazisi.

anesax

evet çok sanatseverim ama param yok napayım

hulker

Babasının hayrına beni buraya yollayacak bir hayır sever yok mu?

Görüş Bildir