Öykü Arin'e Anneden Nakledilen İlik Tutmadı: Sağlık Bakanlığı'na 'Numuneler Üzerinde Çalışın' Çağrısı

 > -

Löseminin ender görülen türü Juvenil Miyelomonositik Lösemi (JMML) ile savaşan 4 yaşındaki Öykü Arin'in annesi Eylem Yazıcı'dan nakledilen yarı uyumlu iliğin tutmadığı açıklandı. Öykü için yeniden nakil süreci başlatılırken sosyal medyadan da çağrı yapıldı.

Geçen yıl İzmir'de lösemi teşhisi koyulan Öykü Arin'in tedavisi sürdürülüyor. Eylem Şen ve Çağdaş Yazıcı çifti, kızlarının sağlığına kavuşması için 'Öykü Arin'e Umut Ol, Donör Ol' kampanyası başlattı. Binlerce kişi minik Öykü Arin için bağışta bulunsa da yüzde 100 uyumlu donör bulunamadı.

Donör Arayışı Sürüyor: İlik Nakli Bekleyen 3,5 Yaşındaki Öykü Arin Yazıcı İçin Yurt Dışında da Kampanya Başlatıldı - onedio.com
Donör Arayışı Sürüyor: İlik Nakli Bekleyen 3,5 Yaşındaki Öykü Arin Yazıcı İçin Yurt Dışında da Kampanya Başlatıldı - onedio.com

Annesi umut olmaya çalıştı

DHA'da yer alan habere göre, bu zorlu süreçte doktorlar, Öykü Arin'in organlarının zarar görmemesi için anne Eylem Şen Yazıcı'dan yarı uyumlu nakil kararı aldı. Bunun üzerine 11 Nisan'da nakil süreci başlatılırken, 18 Nisan'da ise Eylen Şen Yazıcı'dan 2 saat süren işlemle kök hücre alındı ve Öykü Arin için uygun hale getirilip nakledildi. Eylem Şen Yazıcı ve Öykü Arin, 11 Nisan'dan bu yana hastanede steril odada kalıyor.

Minik Öykü İçin Uygun Donör Bulunamadı: Annesinden Yarı Uyumlu İlik Nakli Yapılacak - onedio.com
Minik Öykü İçin Uygun Donör Bulunamadı: Annesinden Yarı Uyumlu İlik Nakli Yapılacak - onedio.com

Ancak annesinin iliği tutmadı

Doktorları, dün yaptıkları testlerde Öykü Arin'e nakledilen iliğin tutmadığını, yeniden nakil sürecinin başladığını açıkladı. Yüzde 100 uyumlu ilik bulunmadığı takdirde baba Çağdaş Yazıcı'dan yüzde 50 uyumlu ilik nakli yapılacak.

'Öykü Arin’e Umut Ol' sosyal medya hesabından da süreçle ilgili açıklama yapıldı.

"Babası Çağdaş Yazıcı'dan çok kısa zamanda yarı uyumlu nakil şansını deneyeceğiz"

"Binlerce insana umut olan bir çaba ve çalışmayı ortaya koyduk"

"Sağlık Bakanlığı'nın elindeki 100 bine yakın numune üzerinden çalışılmasını talep ediyoruz"

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir