Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Hakkında Muhtemelen Bilmediğiniz 12 İlginç Gerçek

346PAYLAŞIM

1999-2000 yılları arasında başbakanlık, 2000-2008 yılları arasında Başkanlık, 2008-2012 yılları arasında tekrar başbakanlık yapan Vladimir Putin kimdir?

1. Vladimir Putin maddi açıdan oldukça zorlu bir çocukluk geçirmiş.

Babası, 2. Dünya Savaşı sırasında yaralanmış ve yaşamına bacaklarında oluşan engelle bir fabrikada çalışarak devam etmiş. Annesi ise 2. Dünya Savaşı sırasında sokakları, laboratuvar ekipmanlarını temizlermiş. Putin ve ailesi sıcak suyu bile olmayan küçücük odalarda yaşıyormuş. Bu ev Sovyetler Birliği döneminde bir devlet politikası olan paylaşımlı evlerden biriymiş.

2. Oldukça haylaz ama aynı zamanda başarılı bir öğrenciymiş.

6. sınıfa geçtiğinde bir öğretmeninin yardımı aldığı burstan sonra derslere daha sıkı sarılmış. Önce hukuk eğitimi görmüş, ardından da Sovyetler Birliği gizli istihbarat servisi KGB'ye katılmış.

3. 30 yıllık evliliğin ardından 2013 yılında eski bir hostes olan Lyudmila Putina ile boşandığı bilinmektedir.

Bu uzun evlilik hayatından tek bir aile fotoğrafı bile bulunmamaktadır.

4. Kendisi bir judo ustasıdır. Bu sporun felsefesini ülke yönetimine benzetmektedir.

Kendisi spora oldukça önem veriyor. Kahvaltıdan sonraki ilk işi spor yapmak oluyor. Ayrıca kendisi erken kalkıp güne erken başlayanlardan değil. Yüzmeyi çok seviyor ve kararlarının bir çoğunu yüzerken alıyor. Buz Hokey'ine olan tutkusu da zaten biliniyor.

5. Vladimir Putin'in basın toplantılarında kendisine sorun olabilecek soruları engellemek adına medyayı da kontrol altında tutuyor.

Kendisi cep telefonu ve internet kullanmıyor. Kendisinin odasında da teknolojik hiçbir şey yok. Haberler ona bir dosya halinde, herkesten önce sunuluyor. Bu haberler yerel istihbaratın (FSB) hazırladığı dosya, Rusya’nın içişleri dosyası, dış istihbarat (SVR) kaynaklı haberlerin dosyası olmak üzere üç ayrı dosya şeklinde sunuluyor.

6. Hayattaki en büyük destekçisi ve akıl hocası hukuk fakültesinden hocası Anatoly Sobchak isimli bir hukuk profesörüdür.

Sovyetler dağıldıktan sonra Putin'i üniversiteye geri çağırdı.St. Petersburg’un demokratik yollarla seçilmiş ilk belediye başkanı olduğunda da kendisini yanına aldı. 2000 yılında hayatını kaybeden Sobchak, Putin'e yaşamı boyunca fikirleriyle yol gösterdi. Kendisi aynı zamanda Rusya Federasyonu Anayasası'nın ortak yazarlarından biriydi.

7. Kendi odasında aldığı önlemleri gideceği yerlerde de alıyor.

Kalacağı otelin genel kontrolüne yaklaşık 1 ay öncesinden başlanıyor. Kalacağı otel odasındaki tüm eşyalar o gitmeden önce yardımcıları tarafından değiştiriliyor. Garsonlar, aşçılar ve temizlik görevlileri de Putin'in maiyetindeki kişilerden seçiliyor.

8. Kendisinin Stalin'den sonra en çok çalışan başkan olduğu söyleniyor. Kendisi Cumartesi ve Pazar günleri de çalışıyor.

Günlük bir çalışma rutini de yok. Bu yüzden yardımcıları ve danışmanları sürekli hazırda beklemek zorunda kalıyor.

9. Trafikten nefret ettiğinden çoğu zaman evden çalışıyor.

10. Kendisi Çar Petro hayranı.

Çar Petro, bazı tarihçiler tarafından Rusya'yı, Avrupa'nın ve dünyanın kaderinde söz sahibi devletlerin arasına soktuğu düşünüldüğünden, 'büyük' sıfatıyla anılırken, bazı tarihçiler tarafından davranışları sebebiyle 'Deli Petro' olarak tanımlanır. Rusya'nın önemli yöneticilerinden biri olan Çar Petro, Erdoğan-Putin görüşmesi sırasında odada heykeli bulunan I. Katerine'nınAeşidir.

11. Kendisi eski bir KGB ajanıdır.

Bu bilgi geçtiğimiz yıllarda dünyanın gündemine oturdu. KGB ve Stasi arasındaki işbirliğine ilişkin yapılan araştırmada Putin'in kimliği ortaya çıktı.

12. Gideceği yerlerde aldırdığı detaylı önlemleri KGB ajanı olduğu dönemlerden kalma bilgilerinden yola çıkarak aldırıyor.

Diğer devlet yöneticilerinin aldırdığı önlemlere göre daha dikkatli hareket ediyor ve daha fazla tedirginlik yaşıyor. En büyük korkusu biri tarafından zehirlenmek.

Rus Devlet Televizyonu, Türk Heyetinin Putin'le Görüşme Öncesi Bekletilmesini Kronometre Tutarak Yayınladı - onedio.com
Rus Devlet Televizyonu, Türk Heyetinin Putin'le Görüşme Öncesi Bekletilmesini Kronometre Tutarak Yayınladı - onedio.com
Putin Erdoğan Görüşmesinde Kameralara Yansıyan Katerina Heykeli Mesaj mı İçeriyor? - onedio.com
Putin Erdoğan Görüşmesinde Kameralara Yansıyan Katerina Heykeli Mesaj mı İçeriyor? - onedio.com
Erdoğan - Putin Görüşmesinde Heykeli Dikkat Çeken Çariçe I. Katerina Kimdir? - onedio.com
Erdoğan - Putin Görüşmesinde Heykeli Dikkat Çeken Çariçe I. Katerina Kimdir? - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ahmet.sahan.1272

33 şehidimizin vurulma emrini veren adamın cumhurbaşkanımızı kapıda bekletti diye bir altına yatılmadığı kalmış, kınıyorum ...

ahmet.burma.9

Yöntemlerini ve hedeflerini desteklemiyorum. Gördüğüm kadarıyla dolu bir adam. Fakat örnek alınacak bir lider değil.

gunesliler

Bi de bizimkine bak. Adam İETT den gelme liseden çıkma çakma CB ((:

bseozyrt

Kim ne derse desin bizim ümmetin lideri gibi adamlarla karşılaştırıldıgında Tanrı gibi bir adam bu.. Çok başarılı aşırı güçlü karizmatik ve halkı için her zaman en iyisini düşünüp yapan bir lider. Duyduguma göre vergi kaçakçılıgı yaparak ülkesini 200 Milyar $ dolandırmış başbakan oldugu dönemlerde eger bu dogru ise dünyanın en zengin insanıdır kendisi. Görüşme için en uzun beklettigi dünya lideri Angela Merkel dir hatta Merkel köpeklerden korktugu için bu görüşmelere özellikle bütün köpeklerini götürerek Alman halkına sürekli bir nota vermeye çalışır. Kendisine göre SSCB dagıldıgında Rusya 12 Milyon km2 toprak kaybederek tarihinin en büyük yenilgisini yaşamıştır.

Gizli Kullanıcı

13. olarak ekleme yapayım kendisi Çin'den çok korkar, Çin ile arasının bozulmaması için her şeyi yapar, akıl almaz tavizler verir. Bunun yüzünden çok eleştirildiği de olmuştur. Ayrıca 7 numara yanlış.

Görüş Bildir