Erdoğan - Putin Görüşmesinde Heykeli Dikkat Çeken Çariçe I. Katerina Kimdir?

14PAYLAŞIM

Erdoğan ve Putin'in bir araya geldiği toplantıda arkada bulunan bir heykel oldukça dikkat çekti. Peki heykeliyle bu görüşmeye damga vuran I. Katerina kimdir?

Kaynak: 1 , 2

I. Katerina 15 Nisan 1684 tarihinde Kurşaş'ta dünyaya geldi.

old.qha.com.ua

Kendisi Letonyalı, köylü bir ailenin kızıydı. Asıl adı Marta Elena Skavronska olan Katerina üç yaşında annesini kaybetti ve Lüterci papaz Johann Ernst Glück tarafından büyütüldü.

Ruslar'ın İsveç ile yaptıkları savaşlar sırasında esir alındı.

Ardından Çar Petro'nun danışmanlarından birinin hizmetçiliğini yapmaya başladı. Danışmanın konağında çamaşırcılık yapıyordu.

Katerina, bu arada efendisinin konağına sık sık gelen Çar'ı oldukça etkileyince, 1703'te Çar'dan bir çocuk dünyaya getirdi

Bunun üzerine 1705'te Ortodoks dinine geçti. Ekaterina Aleksiyevna adını aldı.

Prut savaşından sonra 1712'in Şubat ayınca Çar ile resmen evlendi ve 1724'te taç giydi.

Petro'nun bir yıl sonra vâris bırakmadan ölmesi üzerine de asillerin muhalefetine rağmen saray muhafızlarının ve bazı askerlerin desteğiyle 'Çariçe' ilân edildi.

Devlet işlerini kocasının daha önce belirlemiş olduğu altı kişilik bir danışmanlar heyetine bırakan Katerina, dış politikada İngiltere, Fransa ve Prusya'nın oluşturduğu Hannover Birliği'ne karşı Avusturya ile İspanya'nın tarafını tuttu.

Büyük Petro'yla evliliğinden 11 çocuğu oldu. Bunlardan sadece Anna ve Yelizaveta hayatta kaldı. Yelizaveta daha sonra Rusya'nın çariçesi oldu. 2 yıl hüküm sürdükten sonra 17 Mayıs 1727 tarihinde tüberküloz hastalığından Petersburg'da öldü.

Katerina'nın Prut Savaşı sırasında barışı sağlamak için Osmanlı sadrazamı Baltacı Mehmet Paşa'yla bizzat görüştüğü iddia edilmektedir. Detaylar için; 👇

Osmanlı Tarihinin En Büyük Dedikodusu: Rus Katerina ve Baltacı Mehmed Paşa İlişkisi - onedio.com
Osmanlı Tarihinin En Büyük Dedikodusu: Rus Katerina ve Baltacı Mehmed Paşa İlişkisi - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir