Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Rus Üniversiteler Türkiye ile İlişkileri Kesiyor

 > 
127PAYLAŞIM

Rusya'da 44 üniversite ve yüksek eğitim kurumu, Türkiye ile akademik ilişkileri dondurdu.

Eğitim ve Bilim Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada "Türkiye’deki eğitim kurumları ile işbirliği olan 44 Rus yüksek öğretim kurumunun büyük bölümü, Türkiye’deki partnerlerine işbirliği anlaşmalarını tek taraflı olarak iptal ettiklerini veya askıya aldıklarını bildirdiler" denildi.

Türkiye'de bulunan Rus öğrenciler de geri çekiliyor

Akademik değişim programları çerçevesinde Türkiye'de bulunan Rus öğrenciler de geri çekiliyor.

Bu öğrencilerin sayısının 100'den az olduğu tahmin ediliyor.

'Türk öğrencileri koruyun'

Açıklamada Rusya'da eğitim gören 1000'den fazla Türk üniversite öğrencisinin ise bu karardan etkilenmeyeceği de bildirildi.

Rusya Eğitim ve Bilim Bakanı Dmitri Livanov, "Bütün üniversitelere Türk öğrencilerin provokasyonlardan korunması için her türlü önlemi alma talimatı verdik." dedi.

Kriz onu da vurdu

Saint Petersburg Üniversitesi Marmara Üniversitesi ile yaptığı "öğretim görevlilerinin karşılıklı misafir edilip, seçtikleri bir konu ile ilgili araştırma yapmasını" içeren anlaşmayı iptal etti. Bu iptal üzerine birçok kişinin hayalleri yarım kaldı. Onlardan birisi de doktor Figen Algül oldu. Algül, yaşadıklarını CNN TÜRK muhabiri Zeynep Karamustafa ve kameraman Özcan Altıntaş'a anlattı.

BBC Türkçe ve CNN Türk

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir