Ruh Sağlığımız Buna Bağlıymış: Instagram'ın Beğeni Sayısını Gizleme Hamlesi, Kullanıcıların Psikolojisini Nasıl Etkileyecek?

-
Abone ol

Instagram beğeni sayılarını takipçilere kapatıyor, psikolojiler yerlerde...

The Conversation'da yayımlanan bu içerik kaynak olarak kullanıldı.

Her anımızı ayıla bayıla storylerinde paylaştığımız, adeta elimiz ayağımız haline gelen Instagram’ın şu sıralar birtakım yenilikler peşinde olduğunu biliyorsunuzdur.

Fotoğraflar ve gönderiler üzerindeki beğeni sayılarını gizleme stratejisinde karar kılan Instagram, bu stratejinin etkilerini gözlemlemek için bir sosyal medya deneyi yürütüyor.

Beğeni sayısının gizlenmesi ne anlama geliyor? Şöyle açıklayalım: Instagram hesabınız varsa, profilinizde paylaştığınız fotoğrafların beğeni sayılarını siz görebileceksiniz ama takipçileriniz doğrudan göremeyecek.

Gönderiye tıklayıp beğenen kişilerin listesine ulaşabilecekler ama toplam beğeni sayısı için listedeki isimleri tek tek saymaları lazım. E bu da sırf birkaç beğeni almak için seri foto paylaşan bünyeler için iyi haber mi kötü haber mi bilemiyoruz.

Fakat Instagram'a göre kullanıcıların ruh sağlığını korumak ve öz güven eksikliğini gidermek için beğenilerinin gizlenmesi artık bir mecburiyet olmuş durumda.

Bu stratejinin neden gerekli olduğunu Instagram şöyle açıklıyor:

"Arkadaşlarınızın paylaştığınız fotoğraf ve videolara odaklanmasını istiyoruz; bunların ne kadar beğenildiğine değil."

Biliyorsunuz, Instagram’daki beğenilerin herkese açık ve mümkün olduğunca çok olması, bir nevi statü göstergesi yerine geçiyor son zamanlarda.

Popülaritemiz ve başkaları tarafından ne kadar çok sevildiğimiz, aldığımız beğeni sayısı ile doğru orantılı gibi düşündüğümüzden, her anımızı paylaşarak başkalarından onay bekler hale geldik. Elbette, bu durumun ruh sağlığımızı olumsuz yönde etkilemesi kaçınılmaz...

Yapılan sosyal deneyle birlikte ortaya çıkan bazı sonuçlar şöyle:

Özellikle genç yaştaki kullanıcıların %15’i kendisini en iyi haliyle göstermek için üzerinde baskı hissediyor; %10’u fazla detaya maruz kaldığından şikayetçi; %9’u ise olup biten şeylerden geri kalmaktan korkuyor. 

Görüyorsunuz ya, bir beğeni nelere kadir! Yani beğenileri gizleme hamlesi aslında yerinde bir hamle olabilir. Peki, siz bu konuyla ilgili ne düşünüyorsunuz?

Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
sule-uysal2

Aslında beğeniyi kaldırsınlar kaldırmasınlar, hiçbir şey değişmeyecektir ve her zaman böyle taraflar oluşacaktır. Buna ek çözüm olarak, yorumların kapatılabildiği gibi; beğenilerin de kullanıcı tarafından açılıp kapatılması olabilir. Böylece beğeniler kapatıldığı zaman, karşı tarafın paylaştığı fotoğrafa gelen beğenilerin de görülmemesi daha iyi bir çözüm olabilir. Hem de insanlar fikir ayrımcılığına düşmemiş olurlar.

darknessindark

Şahsen ben 2013 yılında facebookta foto paylaşmıştım ve oturup saatlerce sayfayı yenileyip beğenileri izlemiştim. Sonra kendime bir özeleştiri yaptım ve bunun beni narsizime sürüklediğini düşündüm. Ve foto paylaşmayı bıraktım. O yüzden alınan bu kararı destekliyorum. İnsanlar içerikten çok ne kadar popüler olduğuna, ne kadar beğenildiğine kendini kaptırmış durumda. Bir an önce aktifleşmesi dileğiyle...

noruyonlaa

sadece kendi görebilecekse ekran görüntüsü alıp, aynı fotoyu bakın kaç kişi beğendi diye yeniden yayınlar. böyle manyak şizofren insanlar var.

Görüş Bildir