Rıdvan Dilmen'in Deniz Gezmiş Benzetmesine Tepki Yağıyor: Boyundan Büyük İşlere Kalkışma

 > -

Geçtiğimiz gün futbol yorumcusu Rıdvan Dilmen, katıldığı bir televizyon programında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı Deniz Gezmiş'e benzeterek 'Ben Recep Tayyip Erdoğan beye baktığımda yeşil parkasız bir Deniz Gezmiş görüyorum. Demokrat sol görüşlü bir insan görüyorum' ifadelerini kullanmıştı.

Rıdvan Dilmen'in yaptığı bu benzetmeye MHP lideri Devlet Bahçeli'nin ardından AKP Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ da tepki gösterdi.

Dilmen katıldığı programda ''Deniz Gezmiş 'kahrolsun emperyalizm' diyordu, Erdoğan da emperyalistlerle mücadele ediyor'' sözleriyle Erdoğan ile Deniz Gezmiş'in benzerliklerini anlatmıştı👇

Rıdvan Dilmen: 'Erdoğan'a Baktığımda Parkasız Deniz Gezmiş Görüyorum' - onedio.com
Rıdvan Dilmen: 'Erdoğan'a Baktığımda Parkasız Deniz Gezmiş Görüyorum' - onedio.com

Rıdvan Dilmen'in benzetmesine AKP Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ, 'Deniz Gezmiş bir teröristtir' diyerek tepki gösterdi.

AKP Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ katıldığı bir toplantıda Dilmen'in benzetmesine değindi. Deniz Gezmiş ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı kıyaslamasının kabul edilemez bir hata olduğunu söyleyen Özdağ, şunları kaydetti:

"Deniz Gezmiş bir terörist idi ve bir banka soymuşlardı ve çeşitli yerleri bombalamışlardı. Kendisi ODTÜ öğrencisi olmadığı halde, ODTÜ’ye gelerek başka öğrencilerin okuma haklarını da ellerinden alarak hürriyetlerini engellemişti. Dilmen'e göre, Recep Tayyip Erdoğan da, Deniz Gezmiş de emperyalizme karşıymış. Evet, Recep Tayyip Erdoğan, her türlü emperyalizme karşı. Amerikan emperyalizmine de karşı, Çin emperyalizmine de karşı, Rusya emperyalizmine de karşı. Ama Deniz Gezmiş sadece ve sadece Amerikan emperyalizmine karşıydı. Rusya ve Çin’e de hoş geldin diyordu.

'Rıdvan Dilmen boyundan büyük işlere kalkışmasın.'

O nedenle Rıdvan Dilmen boyundan büyük işlere kalkışmasın. Sporla ilgili, futbolla ilgili konuşsun. Hele de Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile ilgili konuşacaksa, desin ki; aynen 'tarihte olduğu gibi büyük şahsiyetlerden bir tanesidir' desin. 'Hem vesayeti yıktı, hem Türkiye’de kalkınma hamleleri yaptı, arka arkaya 12 seçim kazandı, Mustafa Kemal Atatürk’ten sonraki en büyük lider, en başarılı lider, son savaşçı, en karizmatik lider' desin. Mustafa Kemal Atatürk karizmatik bir liderdi, Recep Tayyip Erdoğan da karizmatik bir lider. O nedenle Dilmen’in yaptığı bu benzetmeyi benim kabul etmem mümkün değildir."

Dilmen'e ilk tepki MHP lideri Devlet Bahçeli'den gelmişti.

Dilmenin benzetmesine ilk tepki gösteren Bahçeli şu ifadeleri kullandı: 

''Türk sporunda önemli başarılar sağlamış olan bir sporcunun bir konu üzerinde yorum yaparken bazı hatalar yanlışlıklara sürüklenmiş olduğunu ifade etmek istiyorum. Sahadaki şeytanlığı siyasete taşımasın. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı'na parkasız Deniz Gezmiş ifadesi ne Türk milletine yakışır ne Cumhurbaşkanı'na yakışır ne de Cumhurbaşkanlığı'na yapılan bir yalakalığa yakışır. Şiddetle reddediyorum ve Türk millteniden özür dilemesini istiyorum. Türkiye Cumhurbaşkanı bir dönemin dönemin teröristi ile özdeş kabul edilemez."

Rıdvan Dilmen Instagram hesabından Bahçeli'nin açıklamalarına cevap verdi.

'Deniz Gezmiş yaşasaydı Selahattin Demirtaş'ın koğuşunda olurdu.'

Dilmen'in yaptığı benzetmeye Bahçeli'in ardından HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay'dan da cevap geldi. Kemalbay, HDP'nin twitter hesabından Dilmen'in açıklamalarına cevapladı.

Serpil Kemalbay'ın açıklaması📌

Liberal Demokrat Parti (LDP) ise Twitter hesabından mizahi bir açıklamada bulundu...

Rıdvan Dilmen'in açıklamaları ve gelen tepkiler sosyal medyanın gözünden kaçmadı...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir