Reyting Savaşları Başladı! Her Yönüyle Vatanım Sensin ile Cesur ve Güzel Rekabeti

-

Dizi sezonunun nihayet açılmasıyla göz ucuyla izlediğimiz çerez tadındaki yaz dizilerinden kurtulduk. Artık ekranlarda devler var: Dev prodüksiyonlar, dev isimler, ağır senaryolar...

Sezonun en iddialı iki dizisi Vatanım Sensin ve Cesur ve Güzel'in aynı gün ve saatte yayınlanması sebebiyle de perşembe gecesi ise apayrı bir çekişmeye sahne oluyor. Reyting verilerine göre şimdilik Cesur ve Güzel daha çok izleniyor olsa da, dengeler her an değişebilir.

İki diziyi de benzerlikleri ve zıtlıkları, iyi ve kötü taraflarıyla masaya yatırdık. İyi okumalar!

1. Öncelikle bu rekabetin geçmişinden başlayalım...

Öncelikle bu rekabetin geçmişinden başlayalım...
Öncelikle bu rekabetin geçmişinden başlayalım...

Türk televizyonlarının en güçlü iki erkek oyuncusu Kıvanç Tatlıtuğ ve Halit Ergenç'in bir önceki dizileri de aynı günde yayınlanıyordu. 

Muhteşem Yüzyıl reyting ve popülerlik konusunda Kuzey ve Güney'i solda sıfır bıraksa da; Kuzey ve Güney daha sadık bir hayran kitlesi elde etmiş ve resmen dizi tarihimizin unutulmazlarından olmuştu. 

Şimdi yine aynı oyuncuların, aynı gün ve saatlerde yayınlanan dizileriyle karşılaşıyoruz. Bakalım bu sefer maçı kim alacak?

2. Farklı dönemlerde geçen hikayeleri, alakasız temalı senaryoları olsa da bu iki dizinin benzeyen kısımları var: Esas adamlar asıl kimliklerini gizliyor.

Cevdet Paşamız kendisini bir Yunan askeri gibi gösteriyor, dizinin ikinci bölümünden beri rol içerisinde rol yapıyor.

Cesur Alemdaroğlu karakteri de aynı şekilde; geçmişini, asıl kimliğini ve niyetini gizleyen biri.

Dizi boyunca seyirciyle beraber hikayelerin diğer karakterleri de bu adamları çözmeye, anlamaya çalışacak yani. Gizem, gizem, daha çok gizem!

3. İki esas adamın da motivasyonu intikam ve ellerinden alınanları geri kazanmak yönünde!

İki esas adamın da motivasyonu intikam ve ellerinden alınanları geri kazanmak yönünde!
İki esas adamın da motivasyonu intikam ve ellerinden alınanları geri kazanmak yönünde!

Cevdet Paşamız işgal edilen ve halkından alınan toprakları geri almak istiyor; kendisine ve ordusuna ihanet edenleri de bulup cezalandırmak...

Cesur Beybituğ Efendimiz de, babasından alınan toprakları geri kazanmak, ailesini öldüren, hayatlarını mahveden Tahsin Korludağ'ı cezalandırmak peşinde...

4. Esas adamlarımızın favori aktiviteleri zordakileri kurtarmak, özellikle yangından insan kaçırmaya bayılıyorlar. Alevlerin arasından çıkıveriyorlar!

Bu iki dizi başlayalı daha 10 bölüm bile olmadı, fakat esas adamlarımız şimdiden kahramanlıktan kahramanlığa koşuyor.

Cesur Alemdaroğlu da, Cevdet Paşa da ikişer ikişer olmak üzere, şimdiden toplamda dört kişiyi yangından kurtardılar.

Bolca at üzerinden kurtarma, idamdan kurtarma gibi sahneler de mevcut. Adamlarımız kahraman!

5. İki kahramanımız da düşman ailelerin yuvalarına sızıyor ve sofralarda ortamı gerim gerim geriyorlar!

Hikayeler dinliyor, doğru hamleler için vakit kolluyorlar. Ajanlık!

Lakin ajanlıklarını gizlemek konusunda Cevdet Paşamız daha başarılıyken, Cesur Alemdaroğlu zaman zaman pot kırıyor.

Bir asker ile bir değil tabi...

6. İki dizinin de esas kadınları güçlü ve aktif!

İki dizinin de esas kadınları güçlü ve aktif!
İki dizinin de esas kadınları güçlü ve aktif!

Azize Hanım hemşire olarak çalışıyor; eşinin ölümü, göç ve zulüm onu üzse de yıkamıyor. Çok metanetli, tek kelimeyle muhteşem bir kadın! Eşini ne kadar sevse de kendi inandıklarından ve düşüncelerinden vazgeçmiyor örneğin.

Sühan ise başarılı bir iş kadını. Ciddi, kuralcı, akıllı bir kadın!

Bu kısım bence Türk dizi tarihi için baya önemli. Zira yaz dizilerinde gördüğümüz "şapşal beceriksiz güzel kız - yakışıklı zengin erkek" klişesinden bıkmıştık. Televizyonların en çok izlenen dizilerindeki kadınlar böyle güçlü ve aktif olsunlar ki, bu dizileri izleyen halkımız da "kadınların çalışan, üreten, güçlü" oldukları gerçeğini artık kabullensinler yahu!

7. Cesur ve Güzel'de filizlenmek üzere bir aşk var!

Karakterler genç, hayatlarının baharında ve heyecanlı insanlar... Bu da diziye tatlı bir hava veriyor elbette.

Vatanım Sensin'de ise ölmek üzere olan bir aşk...

Daha ilk bölümde nasıl büyük bir aşk yaşadıklarını seyirciye öyle bir yansıttılar ki; şimdilerde nasıl ayrı düştüklerini gördükçe ciğerimiz soluyor yahu! Bu seyirciyi üzüyor. Acil bir dönüşle araya tatlış aşk sahneleri katmaları lazım, zira zaten savaş ortamında geçen hikaye izleyiciyi iyice kasvete bürüyecek.

8. Vatanım Sensin'de Cevdet Paşamız aşık olduğu kadına rolü gereği kötü davranmak zorunda kalıyor. Biz seyircilerin kalbi paramparça oluyor tabi!

Cesur ve Güzel'de ise esas adamımız aşık olmadığı Sühan'a çok yakın davranmak zorunda. Bizim ekranlar bu durumda alev alıyor!

9. Vatanım Sensin'de esas adamımız Cevdet, esas amacı uğruna biricik aşkı Azize'den vazgeçme eşiğine gelecek gibi...

Son bölümde "söz konusu vatansa, gerisi teferruattır" sözünü duyduk.

Ne çektin be Azize!

Cesur ve Güzel'de ise, tahminlerimize göre, esas adamımız Cesur aşık olduğu kadın için gerçek amacından vazgeçme eşiğine gelecek!

Kendine çok güveniyordun Cesur Efendi!

10. Vatanım Sensin'de zulüm gören halk, ırkçılık ve militarizmin karanlık tarafı oldukça sert bir şekilde suratlara çarpılıyor.

Yunan ve Türk kadınlar hala birbirlerine misafir olup birlikte çay içerlerken, erkekler savaş içerisindeler. Çocukluk arkadaşları, cephede karşı karşıya gelip birbirlerine namlu doğrultuyorlar... Bunlar bizim flörtü, aşkı ve entrikayı seven Türk dizi izleyecisi için sert şeyler!

Cesur ve Güzel'de ise ezilen işçi sınıfı adeta karikatürize edilerek resmediliyor; dizinin önemsiz bir dekoru gibi görünüyorlar.

Özellikle Cesur ve Güzel'in son bölümünde işçilerin grev ve iş bırakma sahnesinde seyirci oldukça sinirlendi!

11. Gelelim diğer karakterlere! İşte burada Vatanım Sensin, Cesur ve Güzel'i ikiye katlıyor. Cesur ve Güzel'in karakterleri çok sıradan...

Kötüler tam kötü... Yeşilçam klişesi gibi! Güç aşığı kötü zengin adam, para delisi sinsi yenge, saftirik abi, iyi kalpli hizmetçiler... İzlerken "biz bu filmi daha önce gördük!" diye haykırasınız geliyor bazen. Maalesef karakterler tek boyutlu.

Vatanım Sensin'in yan karakterleri ise çok daha derin ve karmaşık. Örneğin Ali Kemal adeta bir Hamlet!

Varoluşsal sancıları, karışık geçmişleri, arayışları... İnanın, Vatanım Sensin dizisinin yan karakterlerinin hikayeleri de en az esas çiftimizin hikayesi kadar sürükleyici olacak. Aha buraya yazıyorum, bu konuda Vatanım Sensin adeta tur bindirecek!

Dizinin başından beri nefret ettiğimiz ince bıyıklı Yunan askeri Leon'un kendi içerisinde yaşamaya başladığı sorgulamalar ve çatışmalar, ince ruhlu ve kırık kalpli Yunan kadınları, kimliğini bilmeyen Ali Kemal, gerçek bir savaşçı olan Hilal... Hepsi ayrı güzel!

12. Vatanım Sensin, yüreklere çok bariz taraflardan dokunurken, bazen de en olmadık yerlerden vuruyor.

Mustafa Kemal'in Samsun'a çıkış sahnesinde ağladık. E normaldir... 

Fakat "Yaşasın Türk ve Yunan halklarının kardeşliği" diye bağırarak, Türk halkına silah doğrultmayı reddettiği için idama mahkum edilen Yunan askerin hikayesi... Diyoruz ya, bu dizi en olmadık yerlerden de vuruyor!

Cesur ve Güzel'in ise bizi heyecanlandırdığı noktalar net: Oyuncuların dayanılmaz karizmatik ve güzel halleri!

Şimdi bunu yüzeysel görerek de küçümsememek lazım. Günlük hayatın ve iç karartıcı ülke gündemimizin içerisinde, akşam televizyonu açtığınızda biraz dünyadan kopmak, güzel insanların aşk dolu hayatlarını izlemek insanın kafasını dağıtıyor. Bu noktada Cesur ve Güzel daha başarılı olabilir.

13. Boşanma eşiğinde olan Onur Saylak ve Tuba Büyüküstün çiftinin iki rakip dizide rol alması da olaya magazinsel bir boyut katıyor!

İkisi de aynı dönemde dizilerde oynamak için evliliklerini tehlikeye attılar. Bu durumda iki projenin de, iki oyuncu için oldukça önemli olduğu bariz!

Sonuç olarak bizim için hava hoş! Mavi gözlü yakışıklı oyuncularımızı keyifle seyrederiz! İyi olan kazansın!

Siz hangi diziyi izlemeyi tercih ediyorsunuz?

Cesur ve Güzel
Vatanım Sensin

Peki sizce bu rekabeti hangi dizi önde bitirir?

Vatanım Sensin
Cesur ve Güzel

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
gam6

nolursa olsun ikisinede emek harcanmış.eleştirmek ve yargılamak yanlış ve emeğe saygısızlık nolursa olsun. cesur ve güzel gayette güzel fena sayılmaz .ilerleyişi gayet süperdi ama senarist değişikliğiyle starejik hata yapıldı . onun dışında ikisinin de yolu açık olsun deyip geçeçeksin reytinglerde eşit derecede yükselsinler diliyceksin olur biter. kıyaslanan iki erkek oyuncuda gayette başarılı oyuncular .

erdal-demiral1

bunları izleyip primm vermeyin..bunlar anında amerikan ingiliz alman vatandaşı olmaya hazır şeref yoksunları...

satine.rogue

İkisini de izlemedim izlemem de büyük ihtimal, ama Kıvanç'a olmuş ne olmuş öyle töbe estaf.. bişey olmuş yani dşskadş :D

ali-ozkaya

Ezelin üstüne dizi gelmeyecek Orospu eyşan

tuana-hayirlioglu

burçin terzioğlunun oynadığı dimi

gam6

evet orda yan bir rolü vardı burçinin kerpeten alinin sevgilisni oyunuyordu anladığım kadarıyla

teoman-can

Kuzey Güney iyiydi be.

Görüş Bildir