Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Pişmiş Tavuğun Bile Gözü Yaşlı! Hala Hafızalarda Olan İbretlik Hikayesiyle, Bin Musibeti İzlediğimiz Aile Dizisi; Yaprak Dökümü

-
Abone ol

Reşat Nuri Güntekin'in ölümsüz eserinden uyarlanan ve 2005 senesinde ekranlara gelmeye başlayan dizi Yaprak Dökümü, hepimizin ciğerini bir kerede sökmek yerine didik didik etmişti. 

Bir ailenin başına ne kadar kötülük gelebilirse, o kadarını yaşamışlardı. Hatırlayalım...😢

1. Trabzondan İstanbul'a gelen Tekin ailesi; umutluydu, heyecanlıydı ve tedirgindi!

Emekli Kaymakam Ali Rıza Bey, eşi Hayriye Hanım ve beş çocuklarıyla kendi kuralları çerçevesinde disiplinli ve gururlu ve hayat sürdürüyordur. Ortanca kızları Necla, üniversiteyi İstanbul'da kazanınca, onu yalnız bırakmayarak doğduğu şehre gelir ailesiyle birlikte.

2. Ailesinden kalma tarihi bir konakta İstanbul maceraları başlar!

Üstelik her şey yolundadır. En büyük çocuğu Şevket, iyi bir bankaya kabul edilmiştir.

3. Ama bir kaç bölüm sonra bir numaralı kara bulut aralarına sızmayı başarır; Fettan Ferhunde!

Şerefli yaşamayı her şeyin önüne koyan Ali Rıza Bey'in oğlu Şevket aynı bankada çalıştığı evli bir kadının ağına düşer. Hatta onunla basılır ve babasının rızasızlığına rağmen Ferhunde'yle evlenir.

4. Tam bu sıralar iki numaralı musibet aileye yanaşmaya başlamıştır; Playboy Oğuz!

Oğuz iki kız kardeşin arasına girmeye başlayacaktır. Önce Necla ile yakınlaşır. Necla biraz nazlanınca, gönlü kaymaya hazır olan Leyla, kendisini Oğuz'un sevgilisi olarak bulur. Gel gelelim aklı aslında Necla'dadır.

5. O korkunç olay gerçekleşir, Leyla Oğuz'un tecavüzüne uğrar ve evlendirilir.

Buna nasıl rıza verdin Ali Rıza Bey? Çok sarhoş olduğu bir anda Oğuz'un yanında olan Leyla, isteği dışında ilişkiye zorlanır. Sonrasında ise sözde adı temize çıksın diye o pis Oğuz'la evlendirilir.

6. Ancak ortalık durulmaz, Necla fakültenin en zengin çocuğunu tavlar ve ailesiyle tanıştırır.

İsteksiz evlenen Leyla kızımız, ecnebi memleketlerde tatiller yapıp, alışverişte kendini kaybedince birden havası değişir ve yeni yaşantısıyla caka satmaya yeltenir. Necla boş durur mu, yapıştırır cevabı. Tıpkı babasına benzeyen Cem'i bulur. Aşık olmadığı halde nişanlanır onunla:

7. Bak sen enişte Oğuz'a...

Oğuz kafayı Necla'ya takmıştır. Bir de Cem'le görünce iyice niyeti bozar ve resmen karısının kız kardeşini, karısının aile evinin bahçesinde sıkıştırıp dudaklarından öper. 

Necla sana da yazıklar olsun!

8. Ve o unutulmaz sahne gelmiştir. Necla, Leyla'nın gözlerinin içine baka baka öz kardeşinin kocasıyla kaçar!

Vakti zamanında kürküyle hava atıp, eski paltosunu kardeşinin üzerine fırlatan Leyla, aynı muameleyi görür tam da bu anda. 

Düşmanının bile başına gelmesini istemeyeceğin bir olay! Evlerden ırak...

9. Leyla ve yaz sıcağında ruhundaki yaraları örtsün diye üzerinden çıkarmadığı pembe paltosu sahnede.

Kardeşi ve kocası kaçan ve üzerine palto fırlatılan Leyla, bu şoku atlatamaz. Ali Rıza Bey ise üniversite kazandı diye övündüğü kızının kazığıyla şoktadır.

10. Babasının kız versiyonu olan Fikret artık bu evdeki göz yummulara dayanamaz ve ne mi yapar?

Bütün olaylara şahit olan ve bunları kaldıramayan Fikret, komşuları Nehir hanımdan yardım ister ve hiç tanımadığı bir adamla evlenir. 

Tahsin, karısı genç yaşta vefat edince üç çocuğuyla kalmış bir adamdır. Adapazarı'nda yaşamaktadır. Çocukları için bir evlilik yapmak ister. Ve yapar da...

11. Aaa bu arada unutmadan sansar Oğuz'a iki kız kardeş yetmemiştir, onlardan önce patronunun karısıyla da takılmaktadır.

Dahası Ceyda hamile kalmıştır ve pek tabii bebek Oğuz'dandır. Kaossss...

12. Necla için işler iyi gitmez...

Eniştesiyle Almanya'ya kaçacağı sırada, Oğuz'un pis işleri ortaya çıkar ve polis tarafından son anda tutuklanır. Necla zaten pişmanlık duygusunun esiri olmuşken, bu da tuz biber eker. Önce okuluna döner, sonra Oğuz'u bırakıp küçük bir pansiyona yerleşir. Ailesinin yanına dönemeyeceği için, gece bir barda garsonluk yapar ve okumaya devam etmek ister. 

Gel gelelim, pansiyon sahibi kadın aslında fuhuş işleri içindedir ve Necla'yı da bu işe dahil etmek ister. Neyse ki ailesi yetişir ve Necla eve döner.

13. Her çocuğundan iki kere kazık yemezse rahat etmez insanı Ali Rıza Bey'e büyük bir darbe daha gelir; Şevket hapiste!

Karısı Ferhunde'nin para hırsına sonuna kadar direnen Şevket, bir yerden sonra ipleri gevşetir. Kumar oynamaya başlar ve dahası bankanın parasıyla borsa işine dalar. Parayı batırır. 

Ali Rıza Bey'in oğlu hırsızlıktan hapse girer! Ev ipotek ettirip bankaya parayı ödemek için kredi çeker bizim gururu yerlerde sürünen aile babamız.

14. Ferhunde sıkıntıya gelemez ki, bambaşka bir yol çizer kendine...

Önce Şevket'ten boşanmaya kalkışır, sonra vazgeçer. Kancayı başka bir adama takacakken elinden kaçırır. Bu kez kendinden yaşça büyük, paralı başka bir adam bulur ve nikahı bastırıp, Tekin ailesinin ipotekli evini satın aldırır.

Kız Ferhunde, sen ne yılansın!

15. Bu arada Necla kızımız façayı düzeltir, onu unutamayan Cem'e döner ve evlenir.

Ah be Cem, bu aşk insana neler yaptırıyor gösterdin bize yine.

16. Leyla sana artık diyecek söz kalmadı!

Oğuz, Leyla'yı artık iyi bir insan olduğuna ikna eder. Ceyda'nın çocuğuna da sahip çıkar ve Leyla ile birlikteliği tekrar başlar. Üstelik hamile kalır bir de Oğuz'dan.

Gerçi Tekin ailesinin fertlerinin yaptıklarına bakınca da Oğuz'dan aşağı kalınmıyor hani.

17. Ailesini bile karşısına alıp Necla'yla evlenen Cem, genç yaşında kalp krizi geçirip vefat eder.

Çocuğa yüz yıllık çile yükledin, olacağı buydu Necla, hiç ağlama.

18. Fikret için aslında her şey iyiye gitmeye başlamıştı, ama o bir Tekin ailesi üyesi, yüzü gülmeyecekti elbette.

Kocasının aksi annesinin ve çocuklarının tek tek kalplerini fetheden Fikret, hamile de kalır ve mutlu bir yuvası olur. Gel gelelim, araya bir kadın girer. Bir kuruntuyla ve yanlış anlaşılmayla başlayan kıskançlık krizinin dayanağı gerçek olur. Tahsin Fikret'i aldatır.

19. Hapishaneden çıkınca el attığı her işi batıran Şevket, bu kez de kız kardeşi Leyla için hapse düşecektir.

Oğuz'la ilişkisi devam eden Leyla, abisinin başına büyük iş açacaktır. Düşmanlarından birini vurup katil olan Oğuz'un suçunu Şevket üstlenir. Kardeşi Leyla'nın mutlu olabilmesi için.

20. Ah bu kadar kedere nasıl dayansın bu adam!

Ali Rıza Bey kriz geçirir ve felç kalır. Her şeyi uzaktan ve sessizce izlemektedir artık. Gün gelir o sevmediği Ferhunde'den yardım dilenir çaresizce, gün gelir evine ayak bastırdığına pişman olduğu Oğuz onu tekerlekli sandalye ile sahilde gezdirir.

Sen bu hallere düşecek adam mıydın, hey gidi Ali Rıza Tekin?

21. Leyla'nın çocuğu doğar ve Oğuz'a yalvarır abisi için!

Ali Rıza Bey'in tek bir arzusu kalmıştır bu hayatta, oğlunun hapisten çıktığını dünya gözüyle görebilmek. 

Oğuz suçunu itiraf eder sonunda.

22. Ve son yaprak dökülür...

Ali Rıza Bey, oğlunun özgür kaldığını göremeden, evlerinin bahçesinde hayata gözlerini yumar!

23. Tren garında başlayan hikaye yine tren garında biter!

Leyla kucağında çocuğuyla, abisi Şevket, annesi Hayriye Hanım ve küçük kardeşleri Ayşe'yle Trabzon'a geri döner.

Fikret kocasını affeder ve İstanbul'da kalır. Necla ise yaptığı kısa süreli evlilikten ona kalan karnındaki bebeğiyle İstanbul'daki hayatına bir başına devam etmeye karar verir.

Dramın dibini gören bu hikayeyle az mendil ıslatmadık... Seni unutmayacağız ciğer söken dizi Yaprak Dökümü.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bu içerik tamamen eğlence amaçlı üretilmiş olduğundan kullanılan görsel ve metinler haber değeri taşımamaktadır.


BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
bykzlt

Deli yürek, kurtlar vadisi gibi şiddeti, mafyayı meşrulaştıran bi furya başlamıştı. bu a. dizisi ile de sevgiyi metalaştıran, lüksiyet özentisi , entrika aldatma zenginlik, kimin kime atladığı belli olmayan diziler furyası başladı. bu diziler sayesinde televizyon izlemeyi bıraktım.

Gizli Kullanıcı

Bu adamın ağzının tadı kaçmasında kimin kaçsın

depresifon

Bunun finalinde ne ağlamıştım mk.hıçkıra hıçkıra böğüre böğüre salya sümük..kardeşim ve eşi susturamamıştı beni..sonunda onlarda ağlamama dayanamadı onlarda başladı ağlamaya.sonra annem odaya girdi..nolduu bişey mi oldu diye nasıl paniklemişti.ödü koptu kadının kötü bişey var diye..olayı anlatana kadar kadın stres olmuştu.dizinin finaline ağlıyoruz dediğimiz de bu sefer onun da sinirleri boşandı o da başladı.haydaaaaa..hadi ben ertesi günü regl oldum ondan ağlamışım da size noluyooo.

kerem-kasigur

ve mutlu son ali rıza bey hakkın rahmetine kavuşur

mastani_

Kitabı ile nr kadar bağlantılı acaba? Okumak gerek.

komunist.bankaci

Kitapta Trabzon'dan göçme yok aile hep İstanbul'daydı. Hiçbiri üniversite kazanmıyor. Ali Rıza Bey işten çıkıyor aile Şevket'in eline kalıyor. Bunu Ali Rıza Bey kompleks yapıyor, Şevket'in omzuna çok yük biniyor, ailenin Ali Rıza'ya saygısı azalıyor, kitapta en çok buna yoğunlaşıyor. Oğuz karakteri yok. Tecavüz hamilelik bilmem ne de yok. Leyla'yı zengin ve yaşlı biri istiyor, sonra Leyla'dan vazgeçtim Necla'yı alıcam diyor. Aile gurursuzluk yapıp bunu kabul ediyor. Manto olayında Leyla'ya Necla'ya artistlik yapmıyor, kürküm gelince sana montumu vereyim diye iyi niyetle söylüyor. Necla yaşlı adamla evleniyor. Sonra dayanamıyor adamın eziyetlerine ailesine sığınıyor Leyla da aile de affediyor. Şevket kitapta da bankacı Ferhunde'yle ilişkisi Ferhunde'nin eve gelip evi birbirine katması boşanmaları Şevket'in hapse girmesi kitapta da var.

komunist.bankaci

Kitabın sonlarında Leyla para karşılığı erkeklerle birlikte olmaya başlıyor. Ali Rıza esiyor gürlüyor ama sonra sindiriyor o parayla güzel bir eve taşınıp güzel yaşamaya başlıyolar vs. Ali Rıza'nın başta burada namussuzluklar var deyip işten çıkması, artizlik yapması, sonradan bunları sindiren bir adam haline gelmesi kitabın ana teması ve üzerinde durduğu ironi.

Görüş Bildir