Görüş Bildir
Haberler
Patriotlar Suriye Füzesini Engelleyemedi

Patriotlar Suriye Füzesini Engelleyemedi

Onedio Medya
26.03.2015 - 09:30 Son Güncelleme: 26.03.2015 - 11:46
İçeriğin Devamı Aşağıda

185 km’den Reyhanlı’ya isabet etti

Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde, Suriye sınırına yakın boş alanda önceki gece meydana gelen şiddetli patlamanın nedeninin, Suriye’den atılan uzun menzilli füze olduğu ortaya çıktı. Suriye’nin İran’dan aldığı nokta atışı yapan FATEH-110 füzesi Reyhanlı’ya düştü. Rejimin muhalifleri vurmak için Türkiye sınırına 185 kilometre mesafeden ateşlediği füzeyi Patriotlar vuramadı.

Suriye rejiminin İdlip’teki muhalifleri vurmak için Tartus Limanı’nın güneyinden, Türkiye sınırına 185 kilometre mesafeden ateşlediği FATEH-110 taktik balistik füze, Hatay’ın Reyhanlı ilçesindeki Cübeyde Mahallesi’ndeki dere yatağına düştü. 

Konutların olduğu alana düşmesi halinde çok sayıda can kaybına yol açacağı belirtilen füze, 15 metre genişliğinde, 7 metre derinliğinde bir çukur oluşturdu. 

Genelkurmay Başkanlığı, İran yapımı füzenin Türkiye’ye düşmesinin ardından angajman kuralları gereği hemen karşılık verdi ve Suriye’deki rejime ait topçu mevzisine, iki Fırtına obüsü ile ateş açıldı. 

Türkiye’de konuşlu Patriotlar ise atıldığı yerin radar menzili dışında olması nedeniyle füzeyi etkisiz hale getiremedi. İran’ın 2010’da kullanmaya başladığı ve nokta atışı yapabilmesi nedeniyle özellikle İsrail’de endişeye yol açan FATEH-110 füzesini, Irak’taki Şiiler’e gönderdiği biliniyordu. 

Gökçer Tahincioğlu'nun Milliyet'te yer alan haberine göre, Suriye rejiminin de biri Türkiye’ye düşen füzelerden 5’ini İdlip’teki rejimle çatışan muhaliflerini vurmak için ateşlediği öğrenildi.

Suriye rejiminin, rejim güçlerine karşı son günlerde kazanımlar sağlayan İdlip’teki muhaliflerini vurabilmek için Tartus Limanı’nın güneyinden, Lübnan’a yakın bir bölgedeki füze birliklerinden ateşlediği beş füzeden biri Türkiye’ye düştü. İran’ın 2010’dan bu yana geliştirip kullandığı FATEH-110 tipi taktik balistik füze, daha önce terör saldırılarıyla büyük yara alan Reyhanlı’nın Cübeyde Mahallesi’ndeki dere yatağına düştü. Mahalledeki evlere isabet etmesi durumunda büyük can kaybına yol açabileceği belirtilen füze, 15 metre genişliğinde, 7 metre derinliğinde bir çukur oluşturdu.

Beş kişi yaralandı

Beş kişi yaralandı

Genelkurmay Başkanlığı, angajman kuralları gereği, ateşe hemen ateşle karşılık verdi. Genelkurmay Başkanlığı’nın internet sitesinden yapılan açıklamaya göre, Suriye ordusunca muhaliflere yapılan ağır silah atışları sırasında Cübeyde Mahallesi yakınına düşen füzenin patlaması sonucu, cam kırıklarından beş kişi yaralandı.

Füzenin düştüğü mevkiinin Reyhanlı’daki 2. Hudut Alayı 2. Hudut Taburu 4. Hudut Bölüğü’nün 200 metre yakınında olması nedeniyle patlama sonucu etrafa yayılan taş ve toprak parçalarından bölüğün ziyaretçi salonunun tavanı çöktü, bina camları kırılırken iki askeri aracın kaporta ve karasöründe de hasar meydana geldi.

Hemen karşılık verildi

Angajman kuralları çerçevesinde, Hatay Yayladağı Dağardı Hudut Karakolu’nda konuşlu iki 155 mm. Fırtına obüsü saat 05.25’te, Suriye’de rejime ait bir topçu mevzisine atış yapılarak karşılık verildi.

Açıklamada, “Topraklarımıza mermi düşmesi durumunda, angajman kuralları çerçevesinde misliyle mukabelede bulunulmasına devam edilecektir” ifadesi de yer aldı. Genelkurmay’ın elinde Suriye rejiminin mevzilerinin koordinatlarının bulunduğu, sıfır hatayla atış yapan obüslerin burada büyük hasar yarattığının değerlendirildiği bildirildi.

Bölge halkı korkuyu yaşıyor

Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde dün 02.30 sıralarında, 4’üncü Hudut Bölük Komutanlığı’na yakın bir bölgede meydana gelen patlama büyük paniğe neden oldu. Bölgeye çok sayıda jandarma ve polis ekibi sevk edildi. Hatay Valiliği, ilk saatlerde 2 kişinin hafif yaralandığını açıkladı ancak Genelkurmay Başkanlığı, yaralananların sayısının 5 olduğunu bildiri. Patlamanın çevreye verdiği hasar ise havanın aydınlanmasıyla ortaya çıktı. Olay yerine 50 metre uzaklıkta oturan Ali Diptuku, gece büyük bir gürültüyle uyandıklarını belirterek, patlama olduğunu anlayınca hemen 8 kişilik ailesini akrabalarına gönderdiğini söyledi. Mahalle sakinlerinden Halil Kılıç ise patlamanın çok şiddetli olduğunu ve evinin camlarının kırıldığını belirtirken, Ahmet Efe de sabah bakkalını açtığında patlamanın verdiği zararla karşılaştı. 

350 km menzili var

FATEH-110 taktik balistik füze İran tarafından geliştirildi. İran’ın 2010’da kullanıma soktuğu füze, özellikle İsrail ve ABD basınında haber oldu ve nokta atışı yapabilen füzenin büyük tehdit oluşturduğu yorumları yapıldı. İran, Irak’taki gelişmelerden sonra bu ülkedeki Şiilerin kullanması için FATEH-110’ların bir bölümünü Irak’ta konuşlandırdı. Suriye’ye de aynı dönemde FATEH-110 verildiği sanılıyor. 300-350 km menzili olan, kısa menzilli olarak tarif edilen füzenin isabet ve tahrip gücünün yüksek olduğu ifade ediliyor.

Türkiye’de konuşlu olan ve özellikle Suriye’den gelecek olası füze saldırılarını engelleyeceği belirtilen Adana, Kahramanmaraş ve Gaziantep’te konuşlu Patriotlar ise füzeyi engelleyemedi. Kaynaklar, bunun füzenin ateşlendiği yerin, Patriotların radar menzilinin dışında olmasından kaynaklandığını bildirdi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
bootstrap will

Haydaaaa. O zaman birinin patriotlara yapılan gereksiz yatırımı açıklaması gerekirdi herhangi bir ülkede, ama soru soran bile yok.