Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Özelliklerine Çok Şaşıracağınız 10 İnsan Yapımı Malzeme

 > -

Her geçen gün yeni buluş ve icatlarla hayatımıza yeni yeni maddeler giriyor. Zamanla günlük kullanımımızda da yer bulacak 10 ilginç materyal sizlerle...

İyi eğlenceler dileriz...

Kaynak: http://www.viralnova.com/amazing-man-mad...

1. Alümimyum Patpat

Bu malzeme havalı naylon olarak bildiğimiz malzemeyle aynı işlevde kullanılmaktadır. Fakat daha dayanıklı olduğundan kıymetli malzemeler için kullanılır. Kullanım ömrü uzundur.

2. BacillaFilla

Genetiğiyle oynanmış bir bakteri olan BacillaFilla kaldırımlarda ve yollarda oluşan çatlakların doldurulması amacıyla kullanılıyor.

3. Titanyum Köpük

Kırık kemiklerin tedavisinde kullanılan bu materyal kemiğin üzerinde gelişmesi için alan oluşturuyor. Bu köpüğü kaplayan ve içini dolduran kemik iyileşmiş diyebiliriz. Bir nevi iskelet görevi görüyor.

4. Tek Taraflı Kurşun Geçirmez Cam

İçeridekilerin dışarıya ateş edebildiği fakat dışarıdan içeriye kurşun geçmediği bir ortam yaratmanıza olanak sağlayan bu camın korumalı tarafında iyilerin olması dileğiyle...

5. Suni Örüncek Ağı

Yıllardır üzerinde çalışılan ekstra güçlü örümcek ağı yapıldı. Hem hafif hem dayanıklı...

6. Pykrete

Buz ile talaşın karıştırılması ile oluşturulan bir materyaldir. Yüksek ısı iletkenliğinden dolayı buzdan çok daha yavaş erimektedir. Aynı zamanda buza göre oldukça sağlamdır, kursun geçirmezdir ve suda yüzebilir.

7. Moleküler Yapıştırıcı

Bu yapıştırıcılar moleküller arasında minicik bağlar oluşturmamıza olanak sağlarlar. Binlerce küçük bağ sayesinde çok sağlam bir yapıştırma elde ederiz.

8. DMSO

Bir bileşik olan di metil sülfoksit polar çözücüdür. Renksiz ve sıvı şeklindedir. 
Cilde kolayca nüfuz edebilir, ağızda ise sarımsak kokusu etkisi verebilir. Dimethyl sulfoxide kraft hamurundan elde edilir. Dimethylsulfide'in oksijen ya da nitrojen dioksit ile oksidasyonu dmso'yu verir. Genellikle kanser hastalarının tedavilerinde kullanılan madde kanserli hücre çapının azaltılmasına yardım eder. Kemoterapi ve radyoterapi ile birlikte alındığında saç dökülmesi, vücutta bir takım yaralar oluşmasını engellemektedir.

9. Karbon Nanotüpler

Çelikten 6 kat hafif ve muhtemelen yüzlerce kat sağlam olacak bu madde hayatımızdaki her şeyin yapısına girebilme potansiyeli taşıyor.

10. Grafen Aerojel

Grafen Aerojel, yüzeyi süngerli yapıda, içeriğinde %99.98 miktarında hava bulunduran, bununla birlikte birçok farklı fiziksel ve kimyasal özelliği içinde barındıran dünyanın en hafif katısı olarak nam salmış özel bir materyaldir. Aerojeller kısaca, jellerin sıvı bileşeninin gaz ile değiştirilmesiyle elde edilen gözenekli sentetik maddeler olarak özetlenebilir. Her ne kadar ismi bir sıvıyı andırsa da bunun aksine katı ve kuru maddelerdir. Bir başak kadar hafif olan grafen aerojel, görünümüne rağmen oldukça elastik ve dayanıklı bir yapıya sahiptir.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
remziye28

çoğundan bir şey anlamadım ama faydalı bir içerik herhalde:)... kurşun geçirmez cam da karşı taraf tamda bizim kurşun deliği açtığımız yere silahın başını koyup ateş açarsa! o camın hiç mi hiç özelliği kalmaz...tabi ömrümüz boyunca bir kere değil o camın korumalı tarafına geçmek,onu gözle görebilir miyiz? tartışılır:)...

Gizli Kullanıcı

Adamı oraya kadar yaklaştırma :) orada olduğun emin ol boş adam olmazsın senin de önlemlerin olur elbet.

Gizli Kullanıcı

işte bunlar hep metalurji ve malzeme mühendisliği :D

Görüş Bildir