Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi'ne Yeni Başlayacaklar İçin İlk Ders: ODTÜ 101

-

1. ODTÜ'ye Hoş Geldin!

2. Ben Bir ODTÜ'lüyüm!

3. ODTÜ başta çok büyük görünüyor.

Evet, gerçekten büyük ama ilk gördüğün kadar da büyük değil, emin ol küçülüyor. İlk zamanlarda Harita Servisi'ni kullanmak işe yarayabilir.

4. Hocam!

Burada akademisyenlerden olduğu kadar, dolmuşçudan, kantinciden, muslukçudan, yemekhanedeki aşçıdan ve spor salonundaki görevliden de bir şeyler öğrenebilirsin. "Hocam" kelimesi seni nasıl hitap etsem derdinden de kurtarır.

5. "Lord of the Rings"in bizim için başka bir anlamı da var.

Kampus'ta yürümek çok eğlenceli ama ringe binmen gerekiyorsa ring.metu.edu.tr adresinden ringleri takip edebilirsin.

6. ODTÜ'de yaya geçiş önceliği vardır.

7. Bindiğin aracı, dinlediğin müziği, gittiğin yolu paylaş.

Bu yıllar öncesinden gelen bir kültür.

8. Bu uygulama bütün sıralarda uygulanmalı.

ODTÜ'de çift ATM'nin önünde tek sıra olanları görünce şaşırma. Böylesi daha adil oluyor.

9. ODTÜ'lü olmak, yanlışları düzeltmek için çabalamaktır.

10. Kampüste uygun fiyata yemek yemek istersen, kafeteryayı tercih edebilirsin.

Kafeteryada 12 defa yemek yediğinde yemek fiyatı 2.35 TL'den 1.85 TL'ye düşüyor. Ayrıntılı bilgi için kafeterya.odtu.edu.tr adresini inceleyebilirsin.

11. ODTÜ'den mezun olmadan dikili 1 ağacın olsun.

Biliyorsun İç Anadolu'nun doğal bitki örtüsü bozkır. Etrafında gördüğün bu orman tamamen ODTÜ öğrencisinin ve personelinin emeği ile oluşturuldu. Sen de bu geleneği devam ettir, ODTÜ'de dikili bir ağacın olsun.

12. Eğitim asla bitmez.

Kep atmak eğitim hayatının bittiğine işaret eder ve biz ODTÜ'de eğitimin asla sona ermeyecek bir yaşam biçimi olduğuna inanırız. Bu nedenle ODTÜ Diploma Töreni'nde mezunlar kep atmaz.

13. ODTÜ Kariyer Planlama Merkezi ile mezun olmadan tanışmalısın.

Kariyer Planlama Merkezi'nden destek almak için mezun olmayı bekleme.

14. ODTÜ'de okurken başka ülkelerde okumak için birçok şansın var.

ODTÜ'nün yurtdışındaki 400'den fazla üniversite ile ERASMUS ve Exchange anlaşması var. Döndüğünde bu klişelerden uzak durmalısın.

15. Geçmişini bilmeyen, geleceğine yön veremez.

ODTÜ'nün geçmişine ait belgeselleri izleyebilirsin.

16. ODTÜ'lü olunca A4 farklı bir anlam kazanıyor.

A4 denince aklına bir otomobil modeli veya düz beyaz bir kâğıt yerine, 100. Yıl Semti'ne açılan kapı geliyorsa ODTÜ'lü olmuşsun demektir.

17. Bir ODTÜ'lüye başarıyı getiren sadece dersler değil, bunu destekleyen sosyal ortamıdır.

ODTÜ'de öğrendiklerinin neredeyse yarısını ders dışı etkinliklerde kazanırsın, kendini geliştirmek için ODTÜ'deki 100'ün üzerinde öğrenci topluluğuna veya spor takımına dâhil ol.

18. ODTÜ'nün Eymir'ini biliyor musun?

ODTÜ'ye İzmir'den, Antalya'dan mı geldin? "Ama burada deniz yok!" diye her gün ağlıyor musun? Eymir Gölü'nde kürek çekmek, bisiklete binmek veya sadece göle karşı balık ekmek yemek bu hasreti biraz olsa da giderebilir.

19. ODTÜ'de 1 yıla kadar kampüsler arası değişim yapabilirsin.

Ankara'da ya da Kıbrıs'ta ODTÜ öğrencisi olabilirsin, iyi bir ortalamayla değişim öğrencisi olmaya ne dersin?

20. ODTÜ'de her kampüste standart eğitim var.

Hem Ankara'da hem de Kuzey Kıbrıs'ta ders veren uçan hocalarımız olduğunu biliyor muydun?

21. ODTÜ'nün deniz kaplumbağalarının da yuvası olduğunu biliyor muydun?

ODTÜ'nün Erdemli Kampusu'nda bulunan 1.5 km'lik sahilinde her yıl onlarca deniz kaplumbağası yuva kuruyor. Burası aynı zamanda lisans üstü eğitimini Deniz Bilimleri Enstitüsü'nde alan öğrencilerin de laboratuvarı.

22. Bilim her yerde.

ODTÜ denildiğinde akla bilim gelir. Ama bilimin aynı zamanda ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü'nün araştırma gemisinin ismi olduğunu biliyor muydun? Bilim 2, Türkiye'de inşa edilen ilk yeni nesil oşinografi gemisi olarak 1980 yılından beri denizlerimizi araştırıyor.

23. Daha fazlası için bizi sosyal ağlardan takip et.

Ankara Kampusu

Kuzey Kıbrıs Kampusu

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
tuna-torun

Her şey süper ama bir tek şu "ODTÜ'de herkes birbirine hocam der" olayına bir türlü ısınamadım ısınamayacağım da. Çok yapay ve zorlama geliyor bir yıldır ODTÜ'deyim kimseye hocam demedim.

ensar-zumre

50 YILDIR KULLANIRIM EN UFAK BİR ZORLAMA HİSSETMEDİM. Sorunn bence sende HOCAM !

aslan-unal

Ben de Ensar ZÜMRE hocam gibi "Hocam"ı kullananlardanım. ODTÜ Mezunu kuru yaprak gibidir. Rüzgarın nereye savuracağı belli olmaz. Mezun olduğum ilk yıllarda Ensar hocam hiçbir tanışıklığımız olmamasına rağmen kırk yıldır tanışırmışçasına bana "hocalık" yapmıştı. Yıl 1980'lerin ilk yarısı. 35 yıl önceden bahsediyorum. Bugün olsa yine herkese aynı hocalığı yapacağından en küçük bir kuşkum yok. O benim hocamdır. ona "hocam" değil "Ensar Abi" desem asıl zorlama olurdu. Size nacizane önerim Tuna Torun hocam, siz de mezun olduktan sonra sizden sonra gelecek yeni mezunlara hocalık yapın. Sevgiler.

enes-kilinc4

Hocam reklam gibi olucak ama şöyle bir Youtube serim de var. ODTÜ'deki sosyal ortamı çok iyi anlattığına inanıyorum. İyi seyirler :) https://www.youtube.com/playlist?list=PLk4aJh7jAP-i6WHFgowEARs_5__bZ6LIC

ekin-nalca

Sevgili ODTÜ, Türkiye'nin en iyi üniversitesisin ama hala "kampüs" yazmayı öğrenememişsin. :D

eksilipilav

Fransızca'dan dile giren, muhtemel latince kökenli bir sözcük. TDK'da "kampüs" olarak belirtilmiş, fakat "kampüs" şeklinde de "Kampus" şeklinde de sık sık kullanımları mevcut. "kampüs" hiç bir ünlü uyumuna uymaz iken "kampus" en azından büyük ünlü uyumuna sahip bir sözcük. Şöyle de bir durum var ki, iki kelimeyi de kullanmayıp gayet uygun bir karşılık olan "yerleşke" kelimesi de kullanılabilir.:D

Başlıklar

AnkaraAntalyaBilimİzmirOrta Doğu Teknik ÜniversitesiTercihet
Görüş Bildir