Okurken Sizi Küçücük Bir Nokta Gibi Hissettirecek, Haziran Ayında Gökyüzünün Ötesinden Gelen Kısa Haberler

66PAYLAŞIM

Bu haberleri okuduktan sonra Dünya'nın yalnızca sizin etrafınızda dönmediğini görecek ve bu duruma bir kere daha hayret edeceksiniz...

1. 12.5 milyon ışık yılı uzaklıkta ve bugüne kadar keşfedilenlerin içinde Dünya’ya en çok benzeyen iki gezegen bulundu. Bunlardan Teegarden b adı verilen gezegenin sıcaklığı 28°C civarında...

Yüzey yapısının ise kayalık, demir ve sudan oluştuğu tahmin ediliyor.

Kaynak

2. Jüpiter, 10 - 12 Haziran tarihleri arasında Dünya’ya yaklaşarak, gökyüzünün en parlak yıldızı olan Sirius'tan 4 kat daha parlak bir hale geldi. Tabii, bu gökyüzü şöleni Dünya'dan da görüldü.

Git gide Dünya'ya yaklaşan ve 10 Haziran 2019’da Güneş ve Dünya ile aynı hizaya gelen Jüpiter, güneş battıktan sonra doğu-güneydoğu ufkunda görülebildi.

Kaynak

2 Temmuz'daki tam Güneş tutulması, 16 Temmuz’daki parçalı Ay tutulması ve 29 Temmuz’daki Delta Aquarid meteor yağmuru ile bu ay da adeta haziran ayı gibi bir gökyüzü şölenine dönecek.

Kaynak

3. NASA’nın Curiosity adlı uzay aracı, Mars'ın yüzeyinde büyük bir keşfe imza atmış ve Mars’ta bir önceki haftaya göre tespit edilmiş miktardan 30 kat daha fazla seviyede metan gazı bulunmuştu.

Bu gelişme, Mars'ta yaşam olması ihtimaline de göz kırptığından büyük heyecanla karşılandı tabii... Düşünsenize, yıllarca geyiğini döndürdüğümüz "Koskoca evrende yalnız değiliz herhalde." sözü sonunda gerçek olabilir!

Mars'ta Yüksek Miktarda Metan Gazı Tespit Edildi: Bu Gelişme Kızıl Gezegende Yaşam Olduğunun En Büyük Kanıtı Olabilir! - onedio.com
Mars'ta Yüksek Miktarda Metan Gazı Tespit Edildi: Bu Gelişme Kızıl Gezegende Yaşam Olduğunun En Büyük Kanıtı Olabilir! - onedio.com

Detayları merak edenler için haberin linkini şöyle bırakıyoruz (👆) ve hızlıca bir diğer ilginç haberimize geçiyoruz.

4. Konu Mars'tan açılmışken yine buradan devam edelim. Mars'taki insan kolonilerinin gen havuzu, Dünya'dan götürülecek spermler ile genişletilebilir...

Yapılan yeni bir çalışma, düşük yer çekimi ortamlarına maruz kalmanın donmuş örneklerin canlılığına zarar vermediğini gösterdi.

Dünya'nın atmosferinin kenarında, yer çekimsiz ortama maruz kalan spermin, zemin koşullarında tutulan sperm örnekleri kadar uygulanabilir olduğu bulundu. Bu da erkekler olmadan da koloniler kurulabilir mi sorusunu akla getiriyor.

Haberin detayları için tıklayınız.

5. Dünyanın en güçlü roket kalkış aracı olan SpaceX Falcon Heavy, geçtiğimiz günlerde ABD'nin Florida eyaletindeki Cape Canaveral Hava Kuvvetleri İstasyonu'ndan uzaya fırlatıldı.

CEO Elon Musk'a göre bu fırlatış şirket tarihinde denediği en zorlu projesi oldu.

Haberin detayları için tıklayınız.

6. Asteroid 2019 MO adı verilen bir göktaşı, geçtiğimiz günlerde Dünya'ya çarptı. Bu çarpma sonucu göktaşının atmosferde 3 ila 5 kiloluk TNT’ye eşit bir enerji ile patladığı açıklandı.

Kaynak

7. Ay'ın en büyük krateri olan Güney Kutbu - Aitken Havzası’nın altında, devasa boyutlarda bir kütle tespit edildi. Oval bir şekle sahip yaklaşık iki bin kilometre genişliğindeki krater, boyutuna rağmen Dünya üzerinden görülemiyor.

Bu kütlenin yoğun metal içeren dev bir asteroitin Ay’a çarptıktan sonra krater oluşturmasından kaynaklandığı düşünülüyor.

Uzayda Pek Acayip Şeyler Oluyor: Ay’daki En Büyük Kraterin Altında Gizemli Dev Bir Kütle Tespit Edildi! - onedio.com
Uzayda Pek Acayip Şeyler Oluyor: Ay’daki En Büyük Kraterin Altında Gizemli Dev Bir Kütle Tespit Edildi! - onedio.com

Detaylar için buraya tıklayabilirsiniz.👆

8. NASA, güneş sistemimizde olası yaşam belirtilerini aramak için bir sonraki görevinin Satürn gezegeninin en büyük uydusu Titan’a bir insansız helikopter uçurmak olduğunu açıkladı.

Kaynak

9. Gezegenler arası yolculuğun Mars'a gerçekleşmesine artık adım adım yaklaştığımız dönemde, insanlığın karşısına çıkan sorunların başında oksijen eksikliği geliyor malum.

Caltech'den araştırmacılar ise bu büyük sorunsala olası bir çözüm bulmaya çok yakın olduklarını açıkladılar.

Haberin detayları için tıklayınız.

10. Onur Haftası'nı geride bırakırken ruhu gökkuşağı gibi rengarenk olan, bir insan ömrüne sığdırılabilecek tüm başarıları sığdırmış özel biriyle içeriğimize noktayı koyalım...

Sally Ride!

Sally Ride, 18 Haziran 1983'te Challenger uzay mekiği ile uzaya çıkan ilk Amerikalı kadın olmuş, adını hem bilim hem de insanlık tarihine altın harflerle kazımıştı.

Uzaya Çıkan İlk Amerikalı Kadın Astronot Sally Ride ve NASA'ya Yolladığı Buram Buram Öz Güven Kokan Başvuru Mektubu - onedio.com
Uzaya Çıkan İlk Amerikalı Kadın Astronot Sally Ride ve NASA'ya Yolladığı Buram Buram Öz Güven Kokan Başvuru Mektubu - onedio.com

Ride'ın elde ettiği bu başarı kendinden sonraki nesillere ilham kaynağı oldu. Siz de bu etkileyici hayat hikâyesini okumak isterseniz, içeriğe bu linkten ulaşabilirsiniz. 👆

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
bykzlt

Ay bir bakıma dünya'yı astroidlerden koruyan kalkan görevide görüyor ama bizi asıl koruyan Van Allen Kuşakları. Olmasa dünya'da yaşam bugün ki gibi olmayacaktı. Neyse ki geldiğimiz noktada şuan için bu tabakaya zarar veremiyoruz.

piksel-piksel-anadolu

Yeni bir şey öğrendim teşekkürler.

bykzlt

:)) mutlu oldum, ben tşk ederim

emre-erdogan14

Bizi asıl koruyan gezegen Jüpiter, her türlü astereoid,kuyruklu yıldızı çok büyük bir enerji alanına sahip olduğu için Jüpiter bize gelişini önleyip savuşturuyor, Jüpiter olmasa dünya hayatı olmayabilirdi, varlığımızı Jüpiter gezegenine borçluyuz.

hamit-yaylaonu

Doğru 65 milyon yıl önce dinozorları yok eden asteroidi dünyaya gönderen de Jüpiterdi. Dinozorlar yok olmasa biz de şu an bu mentionu atamıyor olurduk :)

emre-erdogan14

O bambaşka bir bakış açısı, belkide dinazorlar ölmese bile evrimleşirdik her türlü ama çok daha yavaş olurdu ve yer altında felan yaşamaya çalışırdık korunmak için veya dinazorları uzak tutacak başka taktikler elde ederdik, dinazorlar varken de başka canlılarda vardır muhtemelen.Benim söylediğim rastgele birşey değil, dünayaca ünlü bilim adamları söylüyor bunu ayrıca, Discovery Science kanalındaki How To Know Universe(Evren Nasıl İşler) belgeselinde mevcut.

Görüş Bildir