Uzayda Pek Acayip Şeyler Oluyor: Ay’daki En Büyük Kraterin Altında Gizemli Dev Bir Kütle Tespit Edildi!

63PAYLAŞIM

Yapılan yeni bir araştırma sonucunda Ay’daki en büyük krater olan Aitken Havzası’nda ne olduğu henüz belirlenemeyen, gizemli dev bir kütle tespit edildi. Peki, gökyüzünde neler oluyor?

Baylor Üniversitesi Öğretim Üyesi Peter B. James yalnızca Ay’ın değil, güneş sisteminin de en büyük krateri olan Güney Kutbu-Aitken Havzası’nın altında bulunan devasa boyutlarda bir kütle keşfetti.

James’e göre bu kütle, yoğun metal içeren dev bir asteroitin Ay’a çarptıktan sonra krater oluşturmasından kaynaklanabilir. Kraterin boyutları ise gerçekten inanılmaz, nitekim James de bu büyüklüğü açıklamak için şu ifadeleri kullanıyor:

"Büyük Hawaii Adası’ndan beş kat daha büyük bir metal yığınını aldığınızı ve onu yerin altına gömdüğünüzü düşünün."

Oval bir şekle sahip ve yaklaşık iki bin kilometre genişliğindeki bu krater, devasa boyutlarına rağmen Dünya üzerinden görülemiyor, çünkü Ay’ın bize göre uzak bir noktasında kalıyor.

Araştırmacılar, Ay çevresindeki yerçekimi kuvvetindeki minimal değişiklikleri ölçmek için Ulusal Havacılık ve Uzay İdaresi (NASA) Yer Çekimi Kurtarma ve İç Laboratuvarı (GRAIL) görevinde kullanılan uzay araçları yardımıyla verileri analiz etti. James, bu analizle ilgili şu cümleleri söylüyor:

"Ay yörüngesinde bulunan uzay aracı Lunar Reconnaissance Orbiter’ın (LRO) elde ettiği verileri Ay topografyası verileriyle birleştirdiğimizde, Güney Kutbu-Aitken havzasının altında beklenmedik derecede büyük miktarda fazladan bir kütle keşfettik. Bu kütlenin varlığı ile ilgili tahminlerimizden biri, krateri oluşturan asteroitten gelen metalin hala Ay'ın mantosuna gömülü olması. Ancak bu kütle her neyse, havzanın tabanını yarım mil aşağıya indirmiş durumda."

Büyük asteroit etkileri için oluşturulan bilgisayar simülasyonları, uygun koşullar altında bir asteroitin bir demir-nikel çekirdeğinin çarpma sırasında üst mantoya dağıldığı ihtimalini düşündürüyor.

James, "Bununla ilgili hesaplamaları yaptık ve etkiyi yapan asteroitin yeterince dağılmış olan çekirdeğinin, Ay'ın çekirdeğine batmaktansa, Ay'ın mantosunda askıda kalabileceğini gösterdik." diyor.

Araştırmacılara göre bir başka olasılık da devasa kütlenin Ay'ın magma okyanusu katılaşmasının son aşaması ile bağlantılı yoğun oksitlerin bir konsantrasyonu olabileceği. Kütle ile ilgili her iki açıklama da oldukça akla yatkın.

Yaklaşık dört milyar yıl önce oluştuğu düşünülen Güney Kutbu-Aitken Havzası güneş sistemindeki en büyük korunmuş krater...

Güneş sistemi içerisinde daha önce bundan çok daha büyük etkiler yaşanmış olsa da bunlara ait izler artık kaybolmuş durumda. Bu nedenle Güney Kutbu-Aitken Havzası büyük bir önem teşkil ediyor. Bütün bunlar göz önünde bulunduruluğunda böylesine devasa bir kütlenin nasıl bir etki yaratacağı bilim dünyası için merak konusu...

Kaynak: 1, 2

Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
first_contact1

sentinel prime o telaşlanmayın

ufukdiyoki

Aya üs kurma isteğinin sebebinin böyle açık açık söylenmesi şaşırttı. Sırf insanları orada yaşatabiliriz düşüncesi ile kurduklarına inanıyorduk. SpaceX, blue origin, Boeing, Sierra. Şirketler yakın kaynakları istila etmek üzere. Tekrar kullanılabilen roketler ile maliyeti inanılmaz derecede düşürmeyi de başardılar. Sıradaki adım üs kurmak ve sonra kazı çalışmaları. Bizler seyredelim.

feyk

uzay madenciligi yakin gelecegin altina hucumu olacak. nasilki 100yil onceki petrol yarisi bugunun dev enerji sirketlerini ve rockefellerlar gibi buyuk zengin aileleri yarattiysa uzay madenciliide onumuzdeki yuzyilin devlerini yaratacak.

kendigezegenim

o bişey mi bizim altımızda bor var boru değil :))

baki-polat-canavar

decepticonlar

Gizli Kullanıcı

ya anasını satayım marsa uğraşıp duruyorsun nasa dibimizde ay var bir ona gidip şöyle derinlemesine incelesine şunu ya :D

corpse-bride

mars yasam kurmak ıcın ıc ısısını kaybetmemıs ,atmosferı olan bı gezegen. ayda durum farklı atmosferı yok yercekımı az

Gizli Kullanıcı

tamam işte aya gidip gelmek daha kolay en azından. mars altı ay sürüyor. belki ay'da neler var biz bilmiyoruz.

corpse-bride

yaşam için değil madencılık ıcın aya gıdılıyor ama dunyanın ıklımı bozulmaya dogal kaynakları tukenmeye suları kırlenmeye basladıgı ıcın gelecekte yasam alanı olarak kullanılmaya musaıt olmuyacak uzun bı sure. o nedenle yasamında olabılecegı atmosferı olan bı gezegenı ıncelemek daha cazıp gelıyor gıdılıs amacı farklı ıkısının

Gizli Kullanıcı

belki ayı yaşanabilir hale getirebilirler onu demek istiyorum atmosfer oluşturmayı deneyebilirler mesela

Görüş Bildir