Okurken Size "Yok Artık!" Dedirtecek, Doğru Olduklarına İnanmakta Zorlanacağınız 15 Gerçek!

446PAYLAŞIM

Her şeyi bilmeniz tabi ki mümkün değil. Sizin için hazırladığımız bu içerikte Dünya'da olup biten ve muhtemelen daha önce duymadığınız şaşırtıcı, ilgi çekici bilgileri öğreneceksiniz. Buyurun bakalım!

1. Yunuslar kafayı bulmak için kirpi balığı yerler.

Yunuslar ve insanlar tahmin ettiğinizden daha fazla benzerlik taşırlar. Yunusları inceleyen araştırmacılar, genç yunusların dikkatli bir şekilde kirpi balığı yeyip birinden bir diğerine geçtiğini fark ettiler. Kirpi balıkları, sinir gazı adı verilen zararlı hatta ölümcül olabilecek bir madde üretirler ama az miktarda alındığı zaman uyuşturucu etkisi yaratır. Yunus balıkları bunu fark etmiş gözüküyorlar.

2. 1999 yılında, Japonya bayrağını değiştirdi.

Japonya gerçekten kendine has özellikleri olan bir ülke. Örneğin, ulusal semboller fikri Japonlar için biraz uzak. Bayraklarının anlamı olan "Hinomaru" (güneşin çemberi), Japonlar için kendi gemilerinde diğerlerinden ayırt etmek için kullanılan bir sembol. 1999 yılında bayraklarının tasarımını hafifçe değiştirdiler.

3. 2012 yılında J. K. Rowling, "Forbes" isimli iş dergisindeki listelerden çıkartıldı. Sebebi ise bağış amaçlı 160 milyon dolar harcaması.

En zengin kadınlardan bir tanesi olan Rowling, paranın insanı değiştirmeyeceğini kanıtladı. Yazar, bekar ebeveynlere ve kliniklere bağışlar yaptı. Geliri sayesinde bir çok listede yer alan Rowling, 2012'de bu listelerde yoktu. Aynı yıl bağış amaçlı 160 milyon dolar harcamıştı.

4. Japonya'da imza yerine geçen mühürler kullanılır.

Japonya'da banka hesabı açmak veya kargo teslimatını imzalamak için "hanko" adı verilen mühürlere ihtiyacınız var. Bazen imzanızı kullanarak belge imzalayabilirsiniz ama kimliğinizi tespit etmeleri için temel olarak hankolar kullanılır.

5. Yıldırım isabet eden insanların tenlerinde böyle izler kalabiliyor.

Yıldırım sonrasında hayatta kalan insan sayısı çok fazla değildir. Fakat bu iki insan hayatta kalmayı başarmış ve vücutlarında böyle izler belirmiş. Bu izlere ise "yıldırım çiçekleri" ismi verilmiş. Bu dövme gibi izler aynı zamanda yüksek voltajdan etkilenen herhangi bir yüzeyde de belirebilir. Ne yazık ki bilim insanları henüz bu durumun sebebini tam olarak açıklayamıyor.

6. Cenin anne kalbini iyileştirebilir.

Bilim insanları, ceninin kök hücrelerinin anne kalbini iyileştirebileceğini keşfetti. Uzmanlara göre böyle ilginç bir olgu, evrimsel bir mekanizma olabilir: cenin kendi yaşam mücadelesi için anne kalbini koruyor. 

Bu gelişme ise kalp problemi yaşayan annelerin hamilelikte veya doğum sonrasında nasıl iyileşebildiklerini gösteriyor.

7. Filipinler'de bulunan adanın içindeki gölün içindeki adanın içindeki gölün içinde ada vardır.

Doğa Ctrl+C sonra Ctrl+V yapmış sanırım 😂

8. Steve Jobs'ın inanılmaz hikayesi...

Steve Jobs'ın hayatı söz konusu olduğunda hakkında bir çok efsane duyabilirsiniz. Eski bir Apple çalışanı, Steve'in gerçekten bir dahi olduğunu kanıtlayan bir hikayesini paylaşmış.

Mühendisler ilk yapılan iPod için çalışırken, ortaya çıkardıkları işleri Steve Jobs'a göstermişler. Önce elinde biraz oynamış, ağırlığına bakmış ve büyük olduğunu söyleyerek reddetmiş. Mühendisler daha küçüğünü yapmanın imkansız olduğunu iddia etmişler. Jobs bir süre sessiz kalmış ve ayağa kalkmış ve akvaryumun etrafında yürümüş. Daha sonra iPod'u içine atmış ve zemine düştüğü an baloncuklar çıkmış. 

Sonrasında ise; "Bunlar hava baloncukları bu demektir ki hala alanınız var. Daha küçüğünü yapın." demiş.

9. Uzayda en uzun süre kalan...

Rus kozmonot Valeri Polyakov, insanlık tarihindeki uzayda tek bir seferde en uzun süre kalma rekorunun sahibi. Valeri uzay istasyonunda 437 gün 18 saat kalmıştır.

10. Kartal görüşü nedir?

Kartal görüşüne sahip olmak:

  • 10 katlı bir binanın çatısından zemindeki bir karıncayı fark edebilmek

  • Basketbol tribünündeki en kötü yerden oyuncuların yüz ifadelerini bile görebilmek

  • Renkleri ve ultraviolet ışınlarını daha iyi saptamak

  • 340 derece görüş açısına sahip olmak demektir.

11. İzlanda'da McDonalds yoktur.

Ülke genelindeki bir krizden dolayı, 2009 yılında bütün McDonalds restoranları kapatılmıştır.

12. Amerikalı fitness antrenörü bir yıl içerisinde 30 kilogram alıp geri verdi.

Fitness antrenörü olan Drew Manning bir deney yürütmeye karar verdi. Kendisine zayıflamak için gelen insanları daha iyi anlamak adına spor yapmayı bıraktı, sürekli sağlıksız yiyecekler yeyip, gazlı içecekler tüketerek 6 ayda 30 kilo aldı. Diğer 6 ayda ise aldığı kiloların tamamını verdi. Bu uğraşı Drew Manning'e insanların ruh hallerini anlamasında yardımcı oldu.

13. Avustralya'nın ilk polis gücü hapishanedeki iyi davranış sergileyen mahkumlardan oluşuyordu.

Uzun bir zaman boyunca, İngiltere hükumeti suçlularını kolonisi olan Avustralya'ya gönderdi. Avustralya ise bu suçlulardan iyi davranışlar sergileyenleri polis olmaları için eğitti.

14. Almanya sahip olduğu ağaçları sayıyor.

Eğer Almanya'yı ziyaret ederseniz, parklardaki ağaçların üzerinde numaralar olduğunu fark edebilirsiniz. İnsanlar ağaçları, ağacın yaşı, durumu gibi bilgileri toplamak için sayıyor. Bütün ağaçların ölmemeleri için bir bakıma ihtiyacı olduğunu çok iyi bilen Almanya, bu konuya oldukça önem veriyor.

15. NASA'daki internet hızı saniyede 91 gigabittir.

Bu, en sevdiğiniz dizinin bütün bölümlerini 1 saniyede indirebilecek olmanız demektir. Fakat ne yazık ki, bu internet hızı sadece Amerika Birleşik Devletleri'ndeki bilimsel araştırma merkezlerinde kullanılıyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

tabiki hızlı olacak,bizim gibi boş takılmak için değil ama,ölüm kalım gibi meseleler için..kartaldan daha iyi görebilen bi canlı varmı acaba dünya üzerinde..yalnız #7 doğa bi varlık değildir,cins isimdir,birşey yaratmaya kudreti yoktur.Allah yaratır!korkmayın söyleyin,insanlara da örnek olun!saçma sapan inançlarla milletin beynini yıkamayın aq!😒not:yorumuma müdahil olanlar için;silinip tekrar tekrar yapılacaktır!bi fikriniz varsa kendi yorumunuzda dile getirin,yorumumu trollemeyin aq!😒madem düşüncenize karışılmasını istemiyorsanız benim yorumuma da müdahale etmeyin!😠kimse tavuğunuza kış demiyo,gene ateist ateist takılın aq!biz yanlış bildiğimizi söylüyoruz,kimsenin yorumuna müdahil olmuyorum,kimse de benimkine olmasın bi zahmet!üzerimize sıçramayın çamur gibi aq!sizi dininizden döndürmek değil amacım,doğru bildiğim düşünceyi söyleyip paylaşmak,savunmak!herkesin düşüncesi kendine!sen ateistsen,yorum yapma özgürlüğün varsa,benim de Allah'ıma dinime sövdürmeme,savunma hakkım var,şunu bi anlayın!ben sana zorla mı Allah'a inan diyorum?ben ne dersem diyeyim değişmeyeceksin,ben de değişmeyecem,oyüzden muhatap olmanın anlamı yok!

gzm-ynklr

♥ ♥ ♥

alpanacorn

1. madde hatalı, keşke verdiğiniz kaynağı okusaydınız. Yunuslar kirpi balığını yemiyorlar, nazikçe ısırıyorlar. Zaten eğer kirpi balığını tüketselerdi, büyük ihtimalle bu onlar için ölümcül olurdu. Şuraya videosunu da bırakayım: 1:18'de yaşadıklarından dolayı korkmuş ve akıl sağlığı yıpranmış (kişisel yorumum) kirpi balığını uzaklara yüzenken görebilirsiniz.

tyliebee

#5 kusura bakmasınlar da o izleri açıklayamayacak ne var ki, deri altından elektrik yayılıyor, geçtiği yeri dallanarak yaktığı için öyle izler ortaya çıkıyor. e buyrun olan şey bu.

atakang

Biz hala Türk Telekom.

Görüş Bildir