Cinsel İstismarı Ortaya Çıkarmıştı: Saadet Öğretmene ABD'den 'Uluslararası Cesur Kadınlar Ödülü'

 > -

Saadet Özkan adını ilk kez İzmir'in Menderes ilçesinde ilkokul öğrencilerine yıllarca süren cinsel istismarı ortaya çıkarması üzerine duymuştuk. İstismarı kanıtlayan ve suçlunun ceza alması için mücadele eden Saadet öğretmen barış, adalet, insan hakları, cinsiyet eşitliğini savunan, bu konularda olağanüstü cesaret ve liderlik örneği sergileyen kadınlara verilen "Uluslararası Cesur Kadınlar Ödülü"ne layık görüldü. Özkan'a ödülünü Beyaz Saray'da gerçekleşen tören ile First Lady Melania Trump verdi.

İzmir'in Menderes ilçesinde iki yıl önce, yaşları 6 ile 11 arasında değişen 6 kız öğrencisine cinsel içerikli film izlettirmek ve istismarda bulunmakla suçlanan okul müdürü Adil Ş.’nin tutuklanmasını sağlayan öğretmen Saadet Özkan’a ABD’den ödül geldi. Özkan, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın her yıl düzenlediği Uluslararası Kadınlar Cesaret Ödülü’ne layık görülen isimler arasında yer aldı.

Neler yaşanmıştı?👇

Davası Yeniden Görülecek: 22 Yıl Boyunca Öğrencileri İstismar Eden Müdür 1,5 Yıl Ceza Aldı - onedio.com
Davası Yeniden Görülecek: 22 Yıl Boyunca Öğrencileri İstismar Eden Müdür 1,5 Yıl Ceza Aldı - onedio.com
İzmir'deki Cinsel İstismar Davasında O Emekli Müdür Tutuklandı - onedio.com
İzmir'deki Cinsel İstismar Davasında O Emekli Müdür Tutuklandı - onedio.com

Ödülünü, Başkan Donald Trump’ın eşi First Lady Melania Trump’tan aldı.

ABD Dışişleri Bakanlığı'nın, barış, adalet, insan hakları, cinsiyet eşitliğini savunan, bu konularda olağanüstü cesaret ve liderlik örneği sergileyen kadınlara verdiği Uluslararası Kadınlar Cesaret Ödülü'ne layık görülen öğretmen Saadet Özkan, başkent Washington'da düzenlenen bir törenle aldı.

Melania Trump, Uluslararası Kadınlar Cesaret Ödülü töreninde yaptığı konuşmada, "Bugün burada farklılık yaratan ve hepimize ilham kaynağı olan kadınlarla birlikte olmaktan onur duyuyorum. Bir çok yaşama dokundular, kendilerinin kişisel güvenliklerine yönelik akla hayale gelmeyecek tehditlere boyun eğmeden başkalarının yaşamlarını, onurlarını kurtardılar. Bu kahraman kadınların her birinin sıra dışı cesaret öyküleri var. Bu da bizlere esin kaynağı olmalı" dedi.

Saadet öğretmen: "Mücadeleme devam edeceğim"

Ödülü "eğitimci ve cinsiyet eşitliği" dalında

ABD Dışişleri Bakanlığı, 2007 yılından bu yana, başkalarının yaşamların iyileştirmek için uğraşan kadınlara ödül veriyor.

Saadet Özkan, Uluslararası Kadınlar Cesaret Ödülü’ne dünya çapında bu yıl için seçilen 13 isim arasında bulunuyor. Özkan, "eğitimci ve cinsiyet eşitliği" dalında ödüle layık görülürken, ödül kazananlar arasında "zorla evlilikle mücadele"de Bangladeş’ten Sharmin Akter, Botsvana ve Yemen’den "insan hakları eylemcileri" Malebogo Molefhe ile Fadia Najib Thabet, Irak’tan ‘Kadınların Özgürlüğü Örgütü’ müdür yardımcısı Jannat Al Ghezi de bulunuyor.

Hablemitoğlu ödülü verilmişti

Saadet Özkan’a, geçtiğimiz yıl Türkiye’de Hablemitoğlu Ankara Enstitüsü’nün çalışmaları doğrultusunda, topluma bireysel ve kurumsal emekleri ile katkı sağladığı için Necip Hablemitoğlu ödülü verilmişti.

Özkan burada yaptığı konuşmada, ‘Neden bu ülkede çocuklar parklarda oynamıyor, niçin güvende değiller, niçin istismarcıların ellerinde oyuncak oluyorlar. Lütfen, hepinizden tek ricam var, biliyorum ki buradaki insanların çığlıklarını duyun, onlar için tek yürek olalım. Onlara güzel, aydınlık yarınlar kuralım. Eğer onlara sahip çıkamazsak hepimiz bu karanlık tünelde yanar gideriz. Yüreklerimiz yanıyor ve ben bu yangının bitmesini istiyorum" demişti

Saadet Öğretmen bu ödülü alan ikinci Türk kadını oldu

Daha önce de CHP İstanbul Milletvekili tüm dünyada savunmasız topluluklar, mülteciler ve engellilerin hakları için yaptığı çalışmalar nedeniyle ABD Dışişleri Bakanlığının ödülüne layık görülmüştü.

Amerika'da bulunan Saadet öğretmenden mesaj var!

Sosyal medyadan kendisine destek mesajları yağdı...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir