Davası Yeniden Görülecek: 22 Yıl Boyunca Öğrencileri İstismar Eden Müdür 1,5 Yıl Ceza Aldı

-

Türkiye'nin dört bir yanından gelen çocuk istismarı haberlerine bir yenisi daha eklendi. 

Bu sefer söz konusu durum o kadar geniş kapsamlı ki, Ensar Vakfı olayından sonra Türkiye'nin en korkunç, en şok edici skandallarından biriyle karşı karşıyayız.

Kaynak: http://sosyal.hurriyet.com.tr/yazar/ayse...

Söz konusu korkunç olayı ortaya çıkaran ve hukuki sürece girmesini sağlayan Saadet öğretmen, Ayşe Arman aracılığı ile konuyu tüm Türkiye'ye duyurdu.

Saadet öğretmen, çok sevdiği mesleğini icra etmek üzere İzmir'de bir ilkokula atandı. İzmir'de, doğru düzgün otobüs yolunun bile olmadığı bu köye yerleşen öğretmen kısa sürede çocuklarla yakın bir ilişki kurdu. 

Okulun müdürünün, 22 yıldır aynı yerde görev yaptığını öğrendiğinde "Ne güzel, o da benim gibi idealist biri!" olarak düşünmesine rağmen, zamanla çocukların okul müdürü karşısındaki ürkek tavrını görünce bir şeylerin ters gittiğinden şüphelenmeye başladı.

O vakitten sonra okul müdürüne dikkat kesilen Saadet Öğretmen, müdürün şüpheli hareketlerinin artarak devam ettiğini farketti.

Çocukları odasına alıp, kapıyı kilitlediğini öğrendiğinde; Saadet Öğretmen bu olayı çözmeye karar verdi ve gizlice müdür odasının kapı kilidini bozdu. Sonrasında ise kalem almak bahanesiyle odaya dalan öğretmen, çocukları müdürün masasının altında saklanmış vaziyette buldu. 

Bunun ne olduğunu sorduğunda ise "gıdıklama oyunu" yanıtını aldı.

Detaylara girmeyeceğiz fakat bu istismarın boyutu öyle geniş ki; sadece tacizi değil, tecavüzü de kapsıyor.

Saadet Öğretmen çocukların psikolojilerini daha fazla bozmadan ağızlarından laf almak için, "iyi sevmek" - "kötü sevmek" tabirleri ile mahrem yerler ayırdını yaparak, çocuklara müdürün onlara nasıl yaklaştığını sordu. Aldığı yanıtlar kan dondurucu cinstendi.

İstismarcı müdürün, özellikle fakir ve güçsüz ailelerin çocuklarını seçtiği ortaya çıktı.

İstismara uğrayan çocuklardan birinin annesi, öğretmen karşısında gözyaşlarını tutamayarak kendisinin de bir zamanlar o müdürün öğrencilerinden biri olduğunu söyledi.

Çocuklardan birinin babası ise "Ben çocuğumu koruyamadım" diyerek intihar girişiminde bulundu.

Saadet Öğretmen, çocukları anlattıklarını polislere ve doktorlara da anlatmaları için hukuki işlem başlattı ve şikayetçi oldu. İlk adım olarak kaymakamı aradı fakat konunun üstü kapatılmaya çalışıldı!

Milli Eğitim Müdürlüğü konuya dahil olmak istemezken, Saadet Öğretmen o zamanki Milli Eğitim Müdüründen "Keşke daha önce söyleseydin, hocayı emekli ederdik" cümlesini işitti.

Yani, ceza değil, emeklilik... Bu derece normal bir olay olarak görülüyor.

Saadet öğretmen bu süreçte konunun üstünü kapamak isteyen pek çok makamla karşı karşıya geldi fakat asla pes etmedi. 

"Erkek çocuklara bile yapılıyor, alışın." cümlesini dahi işitti. Sanki kız çocuklarının payına düşen, alışılması gereken ve normal bir durummuş gibi.

Sonuç olarak, 22 yıldır çocukları istismar eden, tacizci ve tecavüzcü sapık müdür, sadece 1,5 yıl ceza aldı! Tacizden!

Saadet öğretmen bu konunun peşini bu kadar kolay bırakmadı. Fakat geçirdiği trafik kazası sebebiyle omuriliği zedelenmesinden dolayı bir yıla yakın yatağa bağlı yaşamak zorunda kaldı.

Bu süreçte çocuklarını yalnız bıraktığını hissettiği için vicdan azabı hisseden Saadet Öğretmen, ayağa kalktığı gibi bu davaya yeniden dört elle sarıldı. 

Saadet Öğretmen, bu hikayenin kahramanlarının öğrencileri olduğunu söylüyor. Müdürün tüm tehditlerine rağmen, öğretmenlerine güvenen bu çocuklar, yaşadıklarını anlatmaktan ve şikayet etmekten çekinmediler.

Tacizden 1,5 yıl ceza alan müdür, şu an serbest... Geçtiğimiz haftalarda tahliye edildi.

Öğrencileri okul dışında da evine davet eden ve "Ev işi yaptırıyorum" bahanesiyle kendi evinde istismar eden müdür, tehdit etmekten de çekinmemiş.

4 yıldır süren bu davada, mahkeme 4 başkan değiştirdi. Lakin Saadet öğretmen, kadın derneklerinin de desteğini aldı ve bu davanın peşini bırakmamaya kararlı.

4 yıl boyunca bazen avukat bulamayan, bazen de tehditlerden çekinen 6 çocuğun ailesine avukatlar atandı, davası ise 28 Haziran tarihinde yeniden görülecek.

Zihinsel engelli bir öğrenciye de tecavüz ettiği iddiası ve odasında öğrencilere zorla izlettiği pornografik filmler bulunan müdür; bu sefer kadın dernekleri, Ayşe Arman ve Saadet Öğretmen'in oluşturduğu kamuoyu sayesinde umuyoruz ki hak ettiği cezayı alacak.

İzmir halkı ise çocuklarını yalnız bırakmıyor ve bu 1,5 yıl gibi adaletsiz karara tepki göstermek için dayanışma çağrısında bulunuyor.

Tüm bu çabasından ötürü Saadet Öğretmen'e teşekkür ediyoruz.

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ozan.demir.184

İdamın böylesi kişiler için sadece bir kurtuluş olduğunu idrak edinceye kadar bi cacık olmaz bizlerden..

ecf

Sadece anlamaya çalışıyorum, bu devlet tecavüzcüleri, tacizcileri, daha bi çok iğrenç sıfattaki canlıları neden bu kadar koruyo?

menemen

22 yıl... artık bu dunya uzerinde yasamak istemiyorum

anateist-tsietana

Yapanında, göz yumanında Allah bin belasını versin!!!! 22 yıl ne demek ulan!!? Düşünün; İzmir gibi bir yerde, koca bir köy tecavüze uğruyor. Hemde küçücük çocuklar. 22 yıl boyunca... Kimse çıtını çıkarmamış. Derin bir sessizlik! Buda yetmiyor, aynı sessizlik devam ediyor. Karaman'ın çocukları için çıldıranlar, Müslümanlara ağıza alınmayacak hakaretler edenler, büyük ahlak bekçisi şerefsizler, buradan rant çıkmaz diye sessizliğe bürünmüş. Saf kötülüğün vücut bulmuş halisiniz. En az bu adam kadar tecavüzcüsünüz... (Üstüne alınan tecavüzcüler yazabilir.)

champagnemami

Sikerim artık böyle asalım keselim diyen pasif agresif milleti de, elini kolunu sallayarak gezen sapkın zihniyetleri de, yeter ulan! Bu insan demeye bin şahit et yığınlarının canlarını yakmamız lazım, başka türlü laftan anlamazlar. Beddua edip kahrolsunlar diyeceğimize öyle bir dalga başlatmalıyız ki, taciz etmeyi aklından geçirenler alacağı tepkilerin düşüncesinden bile korkup kendi kafalarına sıkmalı! Sapıkların en büyük destekçileri duyarsız toplumlardır. Söyleyecek lafımız olsun, yapacak bir şeyimiz olsun, Edirne'den Kars'a her kadının her çocuğun yanında olalım! Bir sürü eylem yapılıyor, yürüyüşler yapılıyor hangi birine gittiniz lan hashtag duyarlıları?! İlla sevdiklerinizin yakınlarınızın başına gelince mi anlayacaksınız? Yarın bir gün tecavüze uğrayıp bir dere kenarına atıldığınızda mı anlayacaksınız? Çocuklarınız okuldan ağlayarak döndüğünde tecavüz raporu için gittiğiniz adli tıp koridorunda mı anlayacaksınız bu iğrençliği? Yürüyüşlere katılın, sapıkların suratlarına bağırın! Susmayın sesiniz çıksın ulan!

Görüş Bildir