Hekimoğlu ile Ekranlara Dönen, Müslüm ile Gönüllerde Taht Kuran Başarılı Oyuncu: Timuçin Esen

-

House M.D. uyarlaması Hekimoğlu dizisi pek yakında başlıyor. Başrolünde de çok tanıdık bir isim var.

Müslüm filmi ortalığı yıkıp geçti, izleyenler filmin etkisini üzerlerinden atamadı. Şüphesiz ki Müslüm Gürses'in yetişkinliğini canlandıran Timuçin Esen'in de bu etkide payı büyüktü. Şimdi yeniden ekranlarda.

Gelin onu biraz daha yakından tanıyalım. Timuçin Esen kimdir?

Sinema ve televizyon izleyicisi için bazı isimler fenomendir. Onları her dizide, filmde ya da magazin haberinde göremezsiniz ama büyük bir hayran kitlesi de hazırda bekler. Timuçin Esen işte böyle bir isim.

Hırsız Polis dizisindeki Mavi'ye olan aşkıyla gönlümüze Çınar olarak yerleşen Esen, Adana doğumlu ve şu an 46 yaşında.

Fakat bir de Gönül Yarası filmindeki Halil rolü var ki, onu seyredip etkilenmeyen yok. Zaten bu rolü de ona 42. Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde ve SİYAD (Sinema Yazarları Derneği)'da En iyi Yardımcı Erkek oyuncu ödülünü getirdi.

Bu arada ödülleri sadece bu kadar değil. Bir kısmını buraya bırakalım:

  • 17. Sadri Alışık Sinema ve Tiyatro Oyuncu Ödülleri Ayhan Işık Özel Ödülü 2012,Labirent

  • Uluslararası Madrid Film Festivali Yabancı Dilde En İyi Erkek Oyuncu(Aday) 2012, Labirent

  • 11. Afife Jale Tiyatro Ödülleri 'Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu(Aday) 2007, Mikado'nun Çöpleri

  • 44. Antalya Altın Portakal En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu 2005,Gönül Yarası

  • Siyad En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu 2005, Gönül Yarası

  • 33. Altın Kelebek En İyi Erkek Oyuncu 2005, Hırsız Polis

  • Magazin Gazetecileri Derneği(MGD)13. Altın Objektif Ödülleri 'Yılın En İyi Sinema Oyuncusu' Gönül Yarası

  • Radyo Televizyon Gazetecileri Derneği(RTGD) 28. Radyo-Tv Oscarları 'Erkek Tv Yıldızı' ödülü, Hırsız Polis

  • Beşiktaş Lions Kulübü 'En Başarılı Erkek Tiyatro Sanatçısı' ödülü, Mikadonun Çöpleri

Televizyon ekranlarında Hekimoğlu öncesi en son Bodrum Masalı dizisinde gördüğümüz Esen, uzun yıllar yurt dışında mesleğiyle ilgili eğitim de almış.

Timuçin Esen Ankara Ted Koleji mezunu. Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü'nde iki yıl okuduktan sonra İstanbul Mimar Sinan Üniversitesi Tiyatro Bölümü'ne geçmiş, İtalya ve ABD'de de tiyatro eğitimi almıştır. Los Angeles’taki California Insitute of the Arts Üniversitesi’nde 7 yıl sinema - yönetmenlik üzerine master yapmıştır. Ayrıca ABD’deki ünlü oyuncu koçu Larry Moss’un öğrencilerinden biridir.

Sanatla haşır neşir olması sadece sinemayla sınırlı değil çünkü o aynı zamanda bir müzisyen. Mayhoş adında bir de albümü var.

Galip Derviş dizisinin jenerik müziğini de seslendirdiğini ekleyelim.

Uzun zaman sonra karşımıza çıkması ise çok güzel bir sürprizle oldu. Gösterime yeni giren Müslüm filminde, Müslüm Gürses'i canlandırdı kendisi.

Hatta bu rol için Amerika'da ünlü oyuncu koçu  Greta Seacat ile çalışmış.

Role hazırlanması tam 1 yıl sürmüş Timuçin Esen'in çünkü Müslüm Gürses'i tanıması, araştırması ve o karaktere girmesi için epey çaba sarf etmiş.

Bu arada tabii film için bir de bağlama dersi almış Ferdi Topal'dan.

Müslüm filmine hazırlanırken başına bir de ilginç bir şey gelmiş: Müslüm Gürses'i rüyasında görmüş

Olayı tam olarak şöyle anlatıyor kendisi:  "Otel gibi bir yerdeydik. Lobide Müslüm Gürses’i bekliyordum. Geldi, döner kapıdan geçti. Karşısına çıktım, “A Timuçin, merhaba” dedi. Ben de “Abi seninle hep tanışmak istiyordum” diye karşılık verdim. Birbirimize sımsıkı sarıldık, “Timuçin, ben seni çok severim” dedi. Bu benim nezdimde filmi de başlattı. Dolayısıyla benim için en önemli şey Müslüm Gürses ve Muhterem Nur’a mahcup olmamaktı."

Filmle ilgili Muhterem Nur'a bir de söz vermiş. Karakteri realist bir şekilde göstermeye çalışırken çok titiz davranmak için özen göstermiş.

Çünkü Müslüm Gürses'i sevenlere ve onun anısına saygısızlık yapmak istememiş. Filmi izleyenler de zaten Timuçin Esen'in bu başarısını konuşuyorlar.

Filmde 12-13 tane de Müslüm Gürses şarkısı seslendiren Timuçin Esen için Muhterem Nur, "Ne kadar da benzemiş, duruşu bile aynı" yorumunda bulunmuş.

Filmden önce Müslüm Gürses ile ilgili fazla bilgisi olmamasına rağmen araştırdıkça o da hayran kalmış Müslüm Baba'ya. Müslüm Gürses ile ilgili de şöyle diyor:  "Gerçekten çok zor bir hayatı var. Her şey başına gelmiş. Ama en önemlisi bütün bunlara rağmen hayata tutunmuş birisi. Hayatı, insanları seven, aşırı hümanist bir karakter. Şarkı söylemek onun için salt bir kariyer değil. İçindeki sesi duymak ve kendi sesini anlatmak için şarkı söylemiş"

Özel hayatı ile ilgili göz önünde olmayı sevmeyen Timuçin Esen, iki çocuklu bir aile babası. Anlayacağınız, sadece film ya da dizi olduğu zaman ortaya çıkmayı seviyor.

Filmi izleyenler, Müslüm rolünden oldukça etkilenmiş durumda. Bizi yeniden Müslüm Baba'ya kavuşturduğun için teşekkür ederiz Timuçin Esen.

Yeni dizisi Hekimoğlu için de başarılar diliyoruz!

House M.D. uyarlaması olan dizide Timuçin Esen'in canlandıracağı karakteri yakından tanımak için aşağıdaki içeriğimizi okuyabilirsiniz.

Yeni Dizi Hekimoğlu'nu İzlemeden Önce: Timuçin Esen'in Canlandıracağı House M.D. Nasıl Biri? - onedio.com
Yeni Dizi Hekimoğlu'nu İzlemeden Önce: Timuçin Esen'in Canlandıracağı House M.D. Nasıl Biri? - onedio.com
Kalbinizde Kağıt Kesiği Varmışçasına Sizi İnce İnce Sızlatacak Müslüm Gürses'in Acılarla Örülmüş Hayat Hikâyesi - onedio.com
Kalbinizde Kağıt Kesiği Varmışçasına Sizi İnce İnce Sızlatacak Müslüm Gürses'in Acılarla Örülmüş Hayat Hikâyesi - onedio.com
Türkiye'nin En Büyük Aşkının Müslüm Gürses ve Muhterem Nur Arasında Yaşandığının 15 Kanıtı - onedio.com
Türkiye'nin En Büyük Aşkının Müslüm Gürses ve Muhterem Nur Arasında Yaşandığının 15 Kanıtı - onedio.com
O Ses Türkiye Şampiyonluğundan Müslüm Baba'nın Gençliğine: Herkesin Merak Ettiği Genç Yetenek Şahin Kendirci - onedio.com
O Ses Türkiye Şampiyonluğundan Müslüm Baba'nın Gençliğine: Herkesin Merak Ettiği Genç Yetenek Şahin Kendirci - onedio.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
veli-durak

Kendisi aslen Niğdelidir :))

vemrv

Porselen bebek gibi rol yapan oyuncuların bence örnek alması gerekir.

taner-yesilbas

hekimoğlu dizisi doktor house da mundar ettik 👍

elif08

filmdeki her karakter cuk diye otururmu yahu. verdiğim paranın her kuruşu helali hoş olsun. mükemmel bir film izledik. ağladık. güldük.

fatma-cansu

mükemmel bir film mükemmel bir kadro... çok beğendim

Görüş Bildir