Mimarileriyle Kendine Hayran Bıraktıran 15 Mega Yapı

 > -
Abone ol

Dünya daha önce eşi benzeri görülmemiş ve hayata imzasını atmak isteyen kralların eserleriyle hep doldurulmaya çalışılmıştır. Fakat bunlarda şimdiki imkanların varlığından söz etmek mümkün değil.

Antik yapılar insan dehasının, gücünün ve azminin birer zaferleri olarak yeryüzünde daima kalacak büyük yapılardır. 

Bunlar hakkında resimler ile ilgili konuda küçük bilgiler sunacak ve bu konuda geniş araştırma içeren belgesellerle sizlerin hoş vakitler geçirmenizi sağlayacağız.

İşte onlardan size bir derleme...

1. Keops Piramidi

Mısır Piramitlerinin en modern ve en iyi yapılmış 20 senenin insani ürünü. Birçok hesabın ve basit geometri ve olağanüstü güç ile yapılmış muhteşem yapı.

Zannedildiğinden farklı olmak üzere yapımında hür insanlar çalışmış, çift mezar sistemi (üstte ve altta gizli iki mezar) getirilmiş, büyük bir kireç taşı kompleksidir. 

Dünya'nın 7 Harikası'ndan ayakta kalan tek yapı.

Keops ya da bilinen ismiyle Khufu'nun uydularıyla beraber yaptırdığı piramit hala saygıyla izlenmekte. Bu yapı ile ilgili muhteşem belgeseli:

Buradan İzleyebilirsiniz

2. Hypogeum

Ronald Hutton tarafından halen çalışmaları yürütülen bir yer altı mezarıdır. Burada Tanrı'ya kurban adanan insanların mezarları vardır.

6000-7000 civarı insan kemiğinden meydana gelen yapı tamamen karanlıktır. Burada bir duvar içine doğru çukur bulunmakla birlikte burada bariton tonda yapılan ses testleriyle transa geçirilerek insanlar öldürülmüştür. 

Bu yapının hatta piramitlerden eski olduğu düşünülmektedir.

Vereceğim linkte 24. dakikadan sonrasını izleyebilirsiniz...

Malta'nın Kemik Odası

3. Ayasofya

Türkiye'nin incilerinden biri olan yapı Bizans'ın yükselme çağının bir eseridir. Jüstinyen Bizans'ın en güzel ve en büyük kubbeli ibadethanesini yaptırmak için mimarları ve işçileri seferber ettirmiştir. En büyük emek kubbesine verilmiş ve bu kubbenin sağlam durabilmesi için destek payandaları ile büyük bir mimari çaba gösterilmiştir. 

Her ne kadar az bilinse de bugün bu yapının ayakta durmasının sebeplerinden biri Mimar Sinan'ın çalışmalarıdır.

Bu güzel yapının aşamalarını izlemek için:

Ayasofya Belgeseli

linkini tıklayabilirsiniz.

4. Angkor Vat

Şimdiki Kamboçya'da Dünya'da cenneti inşa etmek için yapılmış bina. Dünya'daki en büyük katedrallerden birisidir.

En acayip olayı bir bataklığın üstünde yüzmesidir. Hatta binayı da ayakta tutan bu yer altındaki hareketli ve II. Suryavarman tarafından icat edilmiş sistemdir. İyi bir Khmer mimarisidir. O güne kadar hep ağaçtan yapılan yapı ''Ağaç da tıpkı insan gibidir, yok olmaya mahkumdur!'' düşüncesi ve hükümdarın dünyadaki tanrı olma isteğinden dolayı sonsuzluğu temsil eden taşlardan yapılmış olması ilginçtir.

Angkor Vat

belgeseli bu durumu detaylıca açıklamaktadır.

5. El Hamra Sarayı

El Hamra korunmalı saray olarak inşa edilmiş bir Müslüman yapısıdır. Bu nedenle daha çok Arap figürleri ve özel oymalı süsler kullanılmıştır.

Fakat bir saray yapısından çok bir savunma yapısı olarak inşa edilmiştir. Çünkü sürekli olarak bir Kastilya saldırısına maruz kalan bölgede stratejik olarak iyi bir yapı oluşturulmak zorunda kalındı. Granada'da olan bu bina çok ziyaretçi alan güzel bir yerdir.

Al Hambra Sarayı 

adresinden belgeselini izleyebilirsiniz.

6. Chartres Katedrali

Genellikle katedraller büyük, ince duvarlı ve eşit şartlarda bulunan uçan payandalar ile desteklenmiştir.

Alışılagelmiş tüm katedral sistemini bozarak farklı bir yapı olan Chartres Katedrali eşi benzeri bulunmayan bir binadır. Bu katedral ile ilgili belgeseli:

Chartres Katedrali

ile izlemeniz mümkün

7. Petra Antik Kenti

Birinci kapıların üstündeki büyük kapak kısmını ayakta tutabilmek ve bu binayı dağın içerisine oyabilmek için verilen çaba hayranlık uyandırıcıdır. Ürdün kentinde bulunan yapı aynı zamanda da yapımı oldukça zor olmasının yanında çeşitli imkansızlıklıkların da getirdiği mücadeleyi hakim kılıyor.

Petra Belgeseli

ile izleyebilirsiniz.

8. Maçu Piçu

Gökyüzüne ulaşmak isteyen insanların Dünya'nın dengesine meydan okurmuşçasına bir emek ve insani güç harcadığı yüksek Peru antlarıdır. Büyük toprak kaymalarına rağmen ayakta kalabildi.

İnsan gücü ile bu muhteşem büyüklükteki taşlar acayip bir şekilde üst üste konuldu.

Savaşlardan bir korunma amacıyla yapılan bu yapılar bir devri açıp kapattı.

Buradan...

9. Çin Şi Huang'ın Mezarı

Çin Şi Huang'ın topraktan yapılmış piramidi Dünya'daki özel yapılardan biridir. Toprak pirinç lifi ve su ile birlikte oldukça çok sıkıştırılarak sert bir betonsu yapı elde edilmiştir. Bir yer altı yapısı olmasının yanında bir alt saray oluşturulmuştur.

Çin'in ilk imparatorunun defnedildiği bu yapıda hükümdar için intihar edip mumyalanan cariyeler, binlerce bronz eşya ve binlerce asker heykelcik de bulunmaktadır.

Hatta mumyaları öyle bir işlemle elde etmişlerdir ki son bulunan mumyada et dokuları hala sağlamdır. Bununla alakalı olan belgesele:

Buradan Ulaşabilirsiniz

10. Stonehenge

Dünya'da piramitlerle birlikte bilinen en eski yapılardır. Şu anki teoriye göre bu bina büyük bir kompleksin sadece yarısıdır. Burada Tanı için törenler düzenlemiştir.

Halen ne amaçla yapıldığı çok bilinmese de bunun bir ibadet yeri olduğu görüşü diğerlerine nazaran daha kuvvetlidir.

Stonehenge Dikilitaşları

11. Sfenks

Mısır her bakımdan tarihi antik binaların oldukça yoğun olduğu bir bölge. Aslında daha fazlası da olabilir bu listede ancak iki tanesini paylaşalım dedik.

Altında ne barındırdığı çok bilinmese de bir yer altı tüneli olduğu herkes tarafından kabul edilmektedir. Khufu (Keops) tarafından yapıldığı öne sürülmüştür. Ancak kesin bilinen bir şey vardır ki şu anki elde edilen yüzden önce Sfenks'in yüzü Kefren'in yüzüydü. Çünkü Khufu sakalı olmayan bir imparatordu. Oğlu Kefren'in ise sakalı mevcuttu. Sfenks'te gördüğünüz üzere göğüs tarafında olan çıkıntı büyük ihtimalle bir sakal kabını destekleyici bir yapı olmalıdır.

Sfenks

belgeseli ile bu konu hakkında bilgi alabilirsiniz.

12. Pantheon Tapınağı

İsim anlamıyla ''Tüm Tanrıların Tapınağı'' olarak bilinen bu bina büyük ihtimalle İmparator Hadrianus tarafından yaptırılmıştır. Bu binanın yapılmasının ardından genellikle Yunan mezarlarına da aynı isim verilmeye başlanmıştır.

Bu konu ile alakalı yabancı kaynaklı belgeseller de mevcuttur. Ancak Türkçe bir video kaynak maalesef ki sunamayacağız.

En eski beton kubbeli yapı olan Panteon'un halen nasıl yapıldığı bir sorundur.

13. St. Paul Katedrali

İngiltere'deki büyük katedral II. Dünya Savaşı'nda bile atılan bombalarla yıkılmamıştır.

Bu binanın mimarı Wren ömrünün yarısından fazlasını buraya vermiştir. Tepedeki büyük heykel ile illüstrasyon yaparak yalancı bir kubbe bile oluşturmuştur. Bu özel yapı halen Dünya'daki en önemli binalardandır.

Aziz Paul Katedrali 

belgeseli bu konu hakkında bilgi vermektedir.

14. Kolezyum

Roma'da büyük savaşların yapıldığı, bu savaşların da hayat mücadelesiyle birlikte eş zamanlı eğlencelere dönüştüğünü söyleyebileceğimiz yapılardan bahsediyoruz.

Kolezyum katlı yapısıyla birlikte büyük bir çaba gösterilmesine sebep olmuştur. Dereceleri bile ayarlanmış su kanalları ile birlikte labirentli orta alanda insanları birbirine kırdıran bir sistemin de şahidi olmuştur.

Buradan Seyredebilirsiniz

15. Tac Mahal

Mimarı bilinmeyen nadir yapılardan biri olan Tac Mahal, Şah Cihan'ın eşi Mümtaz Mahal'e olan aşkının bir anıtıdır.

Aşk için yapılan nadir binalardan olması halen ziyaretçilerini büyülemektedir.

Ancak haritadan bakılırsa Tac Mahal'in etrafı oldukça kötü yerleşimlerle donanmıştır. Bu konu ile alakalı belgesel:

Tac Mahal 

adresindedir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
mermaidgal

piramitler hep ilgimi çekmiştir, böyle paylaşımlar görünce de antik mısır aşkım kabarıyo yine dalıyorum araştırmalara

Gizli Kullanıcı

Aynı duygu bende de var. Ucu bucağı olmayan bir tarih yatıyor orada..

skeptik

Gayet hoş bir paylaşım. İnsan potansiyelini küçümsememek lazım, bu sebeple binlerce senelik mimarlık tarihini baştan sona kadar okuyan birisi olarak böylesine muazzam yapıların yapılışları konusunda uzaylıları dahil etmeyi gerek bulmuyorum. "O kadar ton ağırlığındaki şeyleri nasıl kaldırdılar...". Biraz inşaat mühendisliğine, arkeolojiye ve mekanik tarihine göz atın bir zahmet.

deniz-kilavuz

Sayın Skeptik ben de bu konulara ilgi duyarım ama inşaat mühendisliği, arkeoloji ve mekanik tarihinde bu yapıların nasıl yapıldığıyla ilgili reel ve teknik açıklamalara rastlayamadım. Daha çok varsayımlar üzerine konuşuluyor ve bugünün imkanlarıyla dahi yapılamayacağından bahsediyorlar. Bana bir kaç reel teknik detay verebilirseniz daha detaylı araştırmak isterim.

skeptik

"İnsanlar o ağır şeyleri taşıyamayacağına göre, uzaylılar yapmıştır" demek "X doğru değilse Y doğrudur" demek gibi hatalı bir önermedir, psikolojide yer alan safsatalar listesinde görülen en sık örneklerden biridir, tam adını hatırlayamadığım için affedin. Bu paylaşımın en altında yer alan Kaynaklar Ve İleri Okuma'da yer alan bağlantılardan faydalanabilirsiniz, oradaki bağlantılar da sizi çeşitli bilimsel araştırma makalelerine yönlendirebilecektir: . İyi günler dilerim

deniz-kilavuz

Tabi ben uzaylılar yapmıştır demiyorum. Sıkı bir Antik Uzaylılar takipçisi de olsam orada da teori olarak geçiyor bunların hepsi. Merakımın temeli nasıl oldu? Yöntemleri neler oldu hep... Teşekkür ederim verdiğiniz link için.

deniz-kilavuz

Bunların dışında burada olması gereken yapılardan bir tanesi de Puma Punku'dur. Buradaki en büyük taşın ağırlığı 450 ton diğer taşlar ise 100 ila 200 ton arasında değişmektedir ve bugünün teknolojisiyle bile o taşları o şekilde yerleştirmek mümkün değildir. Görsel için:

deniz-kilavuz

Sayın feyk ve Ömer Çiftcioğlu Stonehenge piramitler kadar hak etmektedir orayı aslında... Nedenine gelince: Keops ve Giza piramitleri piramitlerin en büyüklerindendir ve yine en büyük taş blokların kullanıldığı piramitlerdir. Bu piramitlerde ortalama taş ağırlıkları 2,5 tondur maksimumda 1 taşın 5 tona ulaştığı görülmektedir. Stonehenge piramitler kadar büyük bir yapı olmasa da üst üste konulan taşlardan oluşmaktadır ve ortalama taş ağırlığı 25 tondur. Stonehenge'i de özel kılan budur. Piramitleri özel kılan nasıl ki 2,5 ton ağırlığındaki taş blokların üst üste konulmasındaki zorluksa Stonehenge'de 25 tonluk taş blokları üste üste koymak o günün şartlarıyla çok daha zordu.

feyk

o acidan bakarsaniz paskalya adasindaki moai heykellerinin agirligida 86tona ulasabiliyor. tas devri imkanlariyla buyuk kayalari kaldirmak imkansiz degil. keza bunu gobekli tepede cok daha iyi bir iscilikle 12bin yil once yapmislar. hemde daha ortada yerlesik bir medeniyet yokken, insanlar avci toplayici olarak gocebe halde yasarlarken. ama bunlarin hic biri piramitlere denk olamaz. taslara 2,5 ton diyorsunuz ama bunlarin binlercesi yuzlerce metre yukari dizilmis. 19. yy. da eifel kulesi yapilana kadar dunyada piramitlerden daha yuksek bir yapi yoktu. tutupda bunun basarildigi cagda tas devri mimarisi stonehenge den bahsedemeyiz. 10bin yil once yapilmis olsaydi cok farkli manalari olurdu ayri.

deniz-kilavuz

Puma Punku 12.000 yıl önce yapılmış, o listede hiç yok :) Ayrıca taş devri imkanlarıyla kaldırılan büyük kayalar teknoloji devrinde nasıl kaldırılmıyor?

feyk

puma punku ya bir sey demedim ama 12.000 yasinda olmasi cok zor. amerika medeniyetleri o kadar eski degil. amerikaya ilk insanin ayak basmasi 13bin yil kadar once, medeniyet izleriyse cok daha sonra bulunuyor. evet simdi baktim pumapunku m.s. 6.yy da yapilmis. en buyuk kaya 130ton deniyor. paskalya adasindaki kabile insanlari 86ton heykeli dagdan asa getirip, diklemesine yerlestirebiliyorlarsa, buyuk inka medeniyeti icin 130 ton cok bir meydan okuma olmasa gerek. teknoloji devrinde kaldirilamiyor derken. gunumuzde 10bin ton, 20bin ton kaldirabilen tersane vincleri var.

deniz-kilavuz

Bilgiler çok farklı ama ben yabancı kaynaklarda 12.000 yıllık geçmişi olduğunu okumuştum. Şimdi Türkçe ve yabancı kaynaklara tekrar göz gezdirdim, dediğiniz gibi m.s. 6. yy var, m.ö. 40. yy var, m.ö. 2.000 ve 3.000 yıllar da var... Değişiyor. Velhasıl söylemek istediğim 200 yıl önce bile hayali kurulamayacak, bugünün teknolojisiyle bile yapamayacağımız/yapamadığımız yapılar bunlar. İşin özü bu tarz ''taş'' yapıların olmasının sebebi ne? Neden taş? Neden bu kadar ağır, büyük, yıkılmayacak yapılar ve nasıl yapılıyor? Bu taşlara bugün bile o zamanlar gibi şekil verilemezken nasıl şekil verdiler... Biraz bunların üzerine kafa yormak gerekiyor.

feyk

bugun yapilamiyacagi kim soyluyor. 1200 ton kaldirabilen mobil vincler var, kayayi peynir gibi kesen kesiciler var. neticede dunyanin her kosesinde benzer antik yapilar mevcut. neden tas, cunku tas devrindeler. ellerindeki en guclu malzeme bu. atalarinizi kucumsemeyin. belki ellerindeki malzeme, alet sayisi azdi ama bugunku insanlar kadar zekalari parlakdi. 10uncu 15inci yuzyilda yapilmis oyle matematik denklemleri varki bugunku insanin agzi acik kaliyor. o devrin insaninin ellerindeki basit aletlerle cok zor islere cok yaratici cozumler bulduklarina adim gibi eminim. mesela misirlilar. bina yaparken, bir sira ciktindan sonra zemine topak doldurup bir sira daha cikiyorlarmis, bu sekilde yuksek duvarlari asagidan yukari cikarak kolayca yapiyorlar. sonra tavandan suslemelere boyamalara baslayip, kademe kademe topragi bosaltarak asa iniyorlar. bizde bugun agzimiz acik bakiyoruz 20metre tavanda islemeleri boyamalari nasil yapmislar diye. kafasi calisan insan akla gelmiyecek yollar bulur.

deniz-kilavuz

Keşke hepsi bu kadar kolay olsa hocam... Biz bu teknolojiyle 10 şiddetine dayanacak yerleri bile zar zor yaparken, bir tsunamiyle, kasırgayla yerle bir olan şehirleri görürken 5.000 yıldır neler neler atlatmış yapıları görüyoruz... Neyse elbet çıkar sebepleri ortaya...

koala-neco

Hiçbiri bir kral kaya mezarları değil, adamlar dağı delmiş lan -.-

Görüş Bildir