Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Milyonlarca İnsanın Akınına Uğramadan Önce Gidip Görmeniz Gereken 13 Enfes Avrupa Şehri

357PAYLAŞIM

Şu noktada sanırım hemfikir olabiliriz: Bazı destinasyonlar kimi zaman hak etmedikleri kadar övgü alırken, bazılarının ise güzelliği göz ardı ediliyor. Çeşitli sebepleri var bunun elbette ama konumuz bu değil.

Bunun yerine görece daha az bilinen, kimi zaman güzelliği göz ardı edilen bu harika destinasyonlardan bir bölümünü sizin için derledik dostlar. Öyleyse içeriğimize buyrun lütfen!

1. Siena, İtalya

Siena, orta İtalya'da Toskana Bölgesi'nde yer alan bir şehir. Birçok İtalyana göre, İtalya'nın meşhur bazı şehirlerinden bile daha fazlı görülesi bir kent. 

Siena'nın tarihî şehir merkezinin, UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası Listesi'ne alındığını da hatırlatalım.

2. Ljubljana, Slovenya

Slovenya'nın başkenti ve 275 bin nüfusu ile en büyük şehri olan Ljubljana adı sanı çok fazla zikredilmese de Avrupa'nın en güzel kentlerinden biri.

Ljubljana'nın özgürlük ve yaşanabilirlik gibi endekslerde de gün be gün yükseldiğini not düşelim.

3. Krakow, Polonya

Polonya'nın en eski ve en büyük şehirlerinden biri olan Kraków, ülkenin yüzlerce yıl boyunca bilim, kültür ve sanat merkezi olagelmiştir. 

Polonya'nın eski başkenti olması ve tarihsel önemi sebebiyle Kraków'dan "Polonya'nın kalbi" olarak da bahsedilmektedir. Bu zenginliğin tadını çıkartmak lazım.

4. Salzburg, Avusturya

Aman baştan uyarayım: Salzburg'a âşık olabilirsiniz! Kimilerine göre Viyana'dan dahi daha güzel olan şehir, Avusturya'nın orta-kuzey kesiminde bulunmaktadır ve Alp Dağları'nın eteklerine kurulmuştur.

5. Strasbourg, Fransa

Avrupa Konseyi, Avrupa Parlamentosu ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi burada bulunmaktadır. Bu sebeple Avrupa Birliği'nin Brüksel'den sonraki 2. önemli kentidir. 

Dünyada da Cenevre ve New York ile beraber, başkent olmadan uluslararası kurumlara ev sahipliği yapan üç şehirden biri konumundadır. 

Strasbourg tipik Fransız kentlerine benzememektedir. Uzun yıllar boyunca Almanların idaresinde olan şehirde Alman mimari geleneğinin yoğun izlerini görmek çok kolaydır.

Son olarak şarap meraklılarına bir hatırlatma: Strasbourg'un da içinde bulunduğu üzüm bağları çok ünlüdür.

6. Helsinki, Finlandiya

Helsinki genellikle Stockholm, Oslo ve Kopenhag gibi şehirlerin gölgesinde kalır. Bu yine de Fin başkentinin harikulade bir şehir olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Yolu kuzeye düşenler mutlaka uğramalı.

7. Freiburg, Almanya

Almanya'nın Güney Batısı'nda, Kara Orman'ın Batı yakasından Ren Ovası'na uzanan Freiburg'un ismi Almanca'da "frei", yani "özgür/serbest" kelimesi ile "burg" "kale" sözcüklerinden gelmektedir. 

İsviçre'ye 60 km Fransa'ya 25 km uzaklıkta bulunan şehir doğal ve tarihî güzellikleri bir arada barındırmaktadır. Ilıman iklimi de cabası.

8. Porto, Portekiz

Lizbon'un bile göz ardı edilebildiğini düşünürsek, Porto'nun durumuna çok da şaşmamak lazım aslında. 

Biz yine de üzerimize düşeni yapıp 1996 yılında Unesco tarafından Dünya Mirası Listesine alınan şehrin, Avrupa'da görülmesi gereken destinasyonlardan biri olduğunu belirtelim.

9. Gent, Belçika

Bir Orta Çağ harikası olan Gent, bir vakitler Kuzey Avrupa'nın en büyük ve en zengin şehirlerinden biriydi. 

Günümüzde ise güzelliğini koruyan tarihî bir şehir olmasının yanı sıra, bir liman ve bir üniversite şehridir.

10. Split, Hırvatistan

Adriyatik kıyısındaki Dubrovnik'in her geçen yıl popülaritesini arttırdığı gerçeğini yadsıyamayız. Fakat ben size bir başka Adriyatik şehri olan Split'i de öneriyorum.  

Dalmaçya bölgesinin en büyük ve en önemli şehri olan Split, Balkan Yarımadası ve Adriyatik Denizi'nin doğu sahilinde küçük bir yarımada üzerine kurulu. Yolunuz o taraflara düşerse programınıza alın derim.

11. Cesky Krumlov, Çekya

Hiç şüphe yok ki, eski ismiyle Çek Cumhuriyeti dendiğinde hepimizin aklına büyüleyici Prag geliyor. 

Ancak Çekya'nın hakkı verilmesi gereken bir başka şehri daha var: Güney Bohemya'da küçük bir şehir olan Cesky Krumlov!

Küçük de bir kalesi olan ve UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan şehir, gidip görülesi...

12. Bergen, Norveç

Bergen, listemizdeki bir başka kuzeyli. Norveç'in eski başkenti olan şehir, şu anda da ülkenin en kalabalık ikinci kenti konumunda. 

Gulf Stream akıntıları sebebiyle Norveç'in en sıcak şehri olan Bergen, yılın neredeyse her mevsiminde yağışlı. Bu yüzden de yemyeşil. Yolunuz kuzeye düşerse, bu sevimli liman şehrine de gidin derim.

13. Granada, İspanya

"Endülüs'te raks" etmek isteyenleri böyle alalım. Granada veya bir diğer ismiyle Gırnata İspanya'nın Endülüs Eyaleti'nde bulunmakta.

Granada, Endülüs Emevileri'nden kalan, İslâm mimarisinin en önemli eserlerinden El Hamra Sarayı'na ev sahipliği yapmaktadır. 

Kültür ve tarihe meraklıysanız, ölmeden önce gidilecek yerler listesinde olmalı Granada. 

Haydi allahaısmarladık! ✈️

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
reshontheway

Bu şehirlerin hepsine bulunma imkanım oldu. Gerçekten Freiburg hariç hepsi ziyaret edilmeli. Özellikle fotoğraf tutkunları için muhteşem mekanlara sahipler

gzm-ynklr

Paylaşım için teşekkürler muhteşem

la-mascherata

Hos bir galeri lakin...kuzey Italya'da yasadigim ve aracla 3-4 saat uzaklikta olduklari icin Lubiana ve Salzburg (listede olmayan Munih) sehirlerine haftasonu kacamagi olarak gittim yakin zamanda. Bunu soylememin sebebi vize islemleriyle ugrasmadim, ucaga binmedim, cok masraf yapmadim, zaman kaybim olmadi vs. Haliyle objektif olarak soylemek isterim ki bu zahmetlere girip gidecek olsam asla tenezzul etmem nitekim bu yerlere ne 2. kere gittim ne gitmeyi dusunurum. Davulun sesi uzaktan hos geliyor belki ama sozunu ettigim zahmetlere girip gitmeye degmezler. Atiyorum kuzey italyaya gelmissindir gelmisken de bi goreyim dersen super olur, Lubianayi cok sevdim mesela ama aksi halde tavsiye etmem. Salzburgu hic sevmedim (Germen irklarinin yasadigii hic bir sehri hic ama hic sevmedim).

christian

Galerinin sonuna İstanbul'u koyacaksiniz diye korkudan telaş içinde aşagi dogru indim. Çok şükür yokmuş. FSM bile anlamiştirda şimdi dizini dövüyordur "Bu kadar güzel şehirler varken gemilere karadan yürüterek aldıgım yere bak" diye.

impheatus

Şu saatten sonra herhangi bir avrupa ülkesi size vize verirse (ki vermez) gidersiniz.

gri-en-soguk-renktir

Öyle bir şey yok. İstenilen belgeler gereğine uygun olarak verildiği sürece turist vizesi (hala) rahatlıkla alınabiliyor.

impheatus

Vermek istemezse bir ülkeye turistik olarak bile her türlüsünden vize vermeme yaptırımı ya da zorluk çıkartması uygulayabilir. Kalkıp nerden biliyorsun dersen kardeşim şu an Almanya'dayım ama gelene kadar imanım sikildi ki ben öyle turistik filan değil adamların kendi üniversitesinden master isteği üzerine gitmeye çalışmama rağmen bu zorlukları yaşadım. Bak dikkatlice söylüyorum adamların üniversitesi beni istiyor ona bile ulan alırken sıkıntı çıkarıyorlar. Maalesef insanlar senin sandığın kadar iyi niyetli değil. Şu son dönemlerde insanların arasında faşizm iyice arttı. Hele ki avrupadaki insanların Türklere bakış açısı bir anda tersine döndü ne bok olsa bizi suçlar olmuşlar.

impheatus

Her şeyi geçtim artık Almanlar avrupa birliğinde olmak istemiyor. İnşallah bir gün gelir görürsün adamların ülkesi sürekli işçi akınına uğruyor. İspanyolu, portekizlisi, polonu, japonu, korelisi, çinlisi, türkü, suriyelisi, italyanı, fransızı, tunuslusu mk hepsi buraya saldırıyor resmen. Adamlarda artık buna bir çüş demek istiyor. Avrupa birliği diğer ülkelere avantaj sağlarken Almanya kaynaklarını bu insanlara harcamak zorunda kalıyor. Bana kalırsa önümüzde ki seçimlerde burada da faşist olan parti kazanacak ve bunlarda avrupa birliğinden çıkmak için adım atacaklar. Şu an farkındaysan dünyada alanen bir kutuplaşma başladı. ABD kendini bütün kıtadan ayırmaya çalışıyor, Türkiye desen herkesle aramızı açtık, Rusya şu an tam bir kapalı kutu oldu ülkede ne oluyor bitiyor kimsenin haberi yok, kuzey kore desen nükleer testler yapıyor, Almanya artık göçmenlerin yükünü çekmek istemiyor kaynaklarını onlara ayırmaktan bıktı ve ırkçılık yeniden başladı, İngiltere eu dan ayrıldı.

gri-en-soguk-renktir

Bilgi için teşekkürler, evet Türkiye'ye karşı maalesef olumsuz bir imaj yerleşmiş durumda artık. Ama ben de kendimden ve çevremden gördüğüm kadarıyla belgeler tamamsa sorun yaşandığını görmedim bu olaylar yaşandıktan sonra bile. Değişebiliyor demek ki ülkeye ve kişilerin tutumuna göre.

Görüş Bildir