Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Microsoft'un Yarışmasında 'Yeşili Takip Et' Oyunu ile Türkiye Birincisi Oldular

 > -

Yalova Atatürk Bilim Sanat Merkezi öğrencileri, Microsoft tarafından 'Geleceği planlayan çocuklar' sloganıyla düzenlenen 'Kodu Cup 2016' tasarım ve programlama yarışmasında 'Yeşili takip et (Follow the green)' oyunuyla Türkiye birincisi oldu.

Merkezi ABD'de bulunan bilişim ve yazılım şirketi Microsoft, "Geleceği planlayan çocuklar" sloganıyla "Kodu Cup 2016" tasarım ve programlama yarışması düzenledi.

Türkiye'den katılan 165 projeyi geride bıraktılar

"Green Team" adıyla yarışmada yer alan ortaokul öğrencileri, "Follow the green" oyunuyla Türkiye'den katılan 165 projeyi geride bıraktı.

Yalova Atatürk Bilim Sanat Merkezi (BİLSEM) Müdürü Sabri Kan, Anadolu Ajansı'na yaptığı açıklamada, yakın gelecekte öğrencilerinin yazılım alanında Türkiye'yi çok iyi yerlerde temsil edeceğine inancının sonsuz olduğunu dile getirdi.

Bilişim Teknolojileri öğretmeni Koray Özdemir de bilişim çağında öğrencilerin programlamayı öğrenmesinden, bununla yeni oyunlar tasarlamasından ve kurum olarak buna aracı olmaktan mutluluk duyduklarını belirterek, şöyle konuştu:

"Amaç öğrencilerin programlama yeterliliklerini kullanarak 'Çevre ve Ben' temalı bir oyun hazırlamalarıydı"

"Yarışmanın amacı öğrencilerimizin programlama yeterliliklerini kullanarak, 'Çevre ve Ben' temalı bir oyun hazırlamalarıydı. Bu amaçla öğrencilerimiz bir senaryo oluşturdu. Daha sonra bu senaryoya bağlı programın genel tasarımını yaptılar. Ardından kendi başlarına bunun kodlamasını, programlamasını yaptılar ve oyunlarını hazır hale getirdiler."

'Teneffüslerde bile vaktimizi buna harcadık'

8. sınıf öğrencisi ve Green Team Sözcüsü Simay İlaslan, BİLSEM'e gelmeden önce programlamanın, kodlamanın ne olduğunu bilmediğini anlatarak, "Bizlere verilen zaman içinde oyunumuzu yetiştirmek için sabah saat 05.00'te kalkıp okula gitmeden önce oyunu yapmaya ve vaktimi buna harcamaya başladım. Arkadaşlarımla teneffüslerde bile vaktimizi buna harcadık. Bu şekilde de oyunumuz yaptık." dedi.

'Farklı farklı insanlardan farklı düşünceler alarak bu oyunu yapmaya çalıştık'

Green Team'de görev alan öğrenci Musa Mert Atik de oyunu piyasaya sürecek gibi hazırladıklarını dile getirerek, "Farklı farklı insanlardan farklı düşünceler alarak bu oyunu yapmaya çalıştık." dedi.

Oyunun senaryosunu yazan Şebnem Ilgıt Yılmaz da BİLSEM'in katkılarıyla bu yarışmaya katıldıklarını aktararak, "Bu yarışmaya görev paylaşımı yaparak hazırlandık. Ben senaryoyu yazdım. Mert ve Simay da kategorileri ayarladı, birlikte kodları yazdık. Bu şekilde hem zamandan kazandık hem de birlikte çalışmış olduk" diye konuştu.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

2016Amerika Birleşik DevletleriBilimMicrosoftYalovaetoyun
Görüş Bildir