Görüş Bildir
Haberler
Meteoroloji’den Hava Durumu Uyarıları! Önümüzdeki Günlerde Ne Olacak? Hafta Sonu Fırtına Var mı?

Meteoroloji’den Hava Durumu Uyarıları! Önümüzdeki Günlerde Ne Olacak? Hafta Sonu Fırtına Var mı?

Hacer Tonay
30.11.2021 - 15:58

Dün yaşanan şiddetli fırtına sonrasında uzmanlardan ciddi uyarılar geldi. Kar ve sağanak yağış uyarılarının ardından uzmanlar değerlendirmelerde bulundu. İstanbul, Ankara ve İzmir'i kapsayan kar ve sağanak yağışlar için tarih verildi. Milyonların 'İstanbul'a kar yağacak mı?' sorusu Meteoroloji'nin 5 günlük hava durumu tahmini sonucunda milyonlarca insan sorularına cevap bekliyor. Dün yaşanan ve hayatı felç eden fırtına sonrası tüm gözler Meteorolojiye çevrildi. Peki yaşanan hava felaketinden sonra önümüzdeki haftalarda hava durumu nasıl olacak? Fırtına ne zamana kadar devam edecek? Kar yağışı ne zaman? İşte hava tahmin uyarıları…

İçeriğin Devamı Aşağıda

Meteoroloji 1. Bölge Müdürlüğü İstanbul Bölge Tahmin ve Erken Uyarı Merkezinden yapılan açıklamaya göre, rüzgarın güney ve güneybatı (lodos) yönlerinden esmesi öngörülüyor. Rüzgarın dün sabah ilk saatlerden itibaren bölge genelinde İstanbul, Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, Kocaeli, Sakarya ile Yalova'da kuvvetli ve tam fırtına şeklinde esmesi ile adeta hayat durma noktasına geldi.

İstanbul’da gün içerisinde etkili olan şiddetli lodos ve yağış nedeniyle, trafik felç oldu. 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nde trafik zaman zaman kontrollü bir şekilde tek şeritten sağlanırken, yoğunluk ise İBB verilerine göre yüzde 78 seviyelerine ulaştı.

Vatandaşlardan, çatı uçması, ağaç ve direk devrilmesi, soba ve baca gazı kaynaklı zehirlenmeler ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması isteniyor.

Özellikle bugünden itibaren İç ve Kuzey kesimlerimizde yağış devam ediyor. Yağış Doğu bölgelerimize doğru ilerliyor ancak, yarından itibaren yeni bir yağış etkisi altına girilecek. Özellikle pazartesi salı ve çarşamba günü tüm yurdumuzda yağış görebiliriz.

Kuvvetli Yağış Uyarıları

Kuvvetli Yağış Uyarıları

Uzmanlar kuvvetli yağış uyarılarında bulunurlarken havaların ciddi oranda soğuyacağını bildirdi. Bugün için kuvvetli lodos beklenirken Çarşamba gününden itibaren önemli boyutlarda sıcaklık düşüşü bekleniyor.

Kar Yağışı Uyarısı

Kar Yağışı Uyarısı

Salı gününden itibaren hava sıcaklıklarının mevsim normallerine düşeceği bildirilirken, Çarşamba günü İç Anadolu Bölgesi için kar yağışı olacağı tahmininde bulunuluyor.

Ülkede Hava Durumundan Kaynaklı Yaşanan Gelişmeler

Ülkede Hava Durumundan Kaynaklı Yaşanan Gelişmeler

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün 17 il için turuncu, 35 il için sarı uyarı yaptığı lodos fırtınası, hayatı olumsuz etkiledi. İstanbul dahil 11 ilde yüz yüze eğitime bugün ara verildi. Toplam 6 kişi hayatını kaybetti, 38 kişi yaralandı.

Kuvvetli rüzgar ve fırtına Marmara Bölgesi'nde hayatı felç etti. Can kayıpları yaşandı, evler araçlar büyük hasar gördü.

İstanbul, Bursa, Kocaeli, Çanakkale, Sakarya, Tekirdağ, Balıkesir, Yalova, Sinop, Düzce ve Bartın'da yüz yüze eğitime bugün ara verildi.

Karar sadece eğitim kurumlarıyla sınırlı kalmadı. Bu illerdeki kamu kurumlarında çalışan engelli ve hamile personel de izinli sayılacak.

Motokurye hizmeti olmayacak

Özellikle motokuryelerin can güvenliği için önemli bir karar daha alındı. Karar göre İstanbul'da motosiklet ve elektrikli scooter araçlarının 18.00'a kadar trafiğe çıkmalarına izin verilmeyecek.

Marmara Bölgesi'nde yaşanan lodos fırtınasının bilançosu ağır oldu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından rakamları paylaştı.

Fırtına Ne Zaman Bitecek?

Fırtına Ne Zaman Bitecek?

Yurdun büyük bölümünde etkili olan kuvvetli fırtınanın bugün de etkisini sürdürmesi bekleniyor. İstanbul, Ankara ve İzmir'in de aralarında olduğu 63 il için 'turuncu kod' ile uyarı yapıldı.

63 ile 'turuncu' uyarı: Fırtına gece ve bugün de devam edecek

İçeriğin Devamı Aşağıda

AFAD Fırtınanın Sonuçlarını Açıkladı

AFAD Fırtınanın Sonuçlarını Açıkladı

AFAD, fırtına nedeniyle sadece İstanbul'da 2075 ihbar alındığını açıkladı.

Olumsuz hava şartları nedeniyle 93 çatı uçması, 233 ağaç devrilmesi olayı yaşandı. 343 tehlike arz eden parça, 95 trafik ışığı ve yön tabelası, 18 araç ise hasar gördü.

İstanbul’da 44 kişi yaralandı, 4 kişi hayatını kaybetti.

İstanbul Boğazı'nda etkili olan fırtına nedeniyle Maltepe açıklarında sürüklenerek karaya oturan Ro-Ro gemisi, gece saatlerinde fırtınanın etkisiyle yan yatarak batmaya başladı.

Cuma Günü Marmara’da Lodos Bekleniyor

Cuma Günü Marmara’da Lodos Bekleniyor

Önümüzdeki günler yağışın doğuya doğdu hareket edeceğini belirten uzmanlar, Batı bölgelerimiz Marmara'nın batısı Ege ve Akdeniz bölgesi hariç yurdumuzun tamamı yağışlı olacağını söyledi. Havanın aşırı soğumasıyla birlikte iç bölgelerimizde kar yağışı bekleniyor. Bu kar yağışları hafif kar yağışları olacak. Lodos fırtınası biraz doğuya hareket ederek etkili olacak. Buralarda rüzgar hızını azalttığı için en fazla 80 km saate varan bir rüzgar hızı olacak. Yine Cuma günü Marmara'da lodos bekleniyor.

Hayatı Felç Eden Lodos Ne Zaman Bitecek? Meteoroloji Saat Verip Uyardı

Hayatı Felç Eden Lodos Ne Zaman Bitecek? Meteoroloji Saat Verip Uyardı

Dün ülkede hayatı felç eden kuvvetli rüzgar ile fırtına; Marmara, Ege, İç Anadolu, Batı Akdeniz ve Doğu Akdeniz'in iç kesimlerinde bugün de etkili olacak. AFAD, vatandaşlara zorunlu olmadıkça dışarı çıkmamaları konusunda uyarı yaptı. Meteoroloji ise kuvvetli rüzgarın saat 00.00'dan başlayarak gece 22.00'a kadar süreceğini vurguladı.

Türkiye'nin büyük bir bölümü dün şiddetli fırtınaya teslim oldu. Meteoroloji'den birçok İstanbul ve birçok il için kritik uyarı geldi. Meteoroloji ayrıca fırtınanın şiddetli olacağı saatleri de açıkladı.

Bugün de Etkisini Sürdürecek!

Bugün de Etkisini Sürdürecek!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden (MGM) yapılan açıklamada, kuvvetli rüzgar ile fırtınanın Marmara, Ege, İç Anadolu, Batı Akdeniz ve Doğu Akdeniz'in iç kesimlerinde bugün de etkili olacağının beklendiği belirtilerek, çatı uçması, ağaç ve direk devrilmesi, soba ve baca gazı kaynaklı zehirlenmelere karşı dikkatli olunması istendi.

Özellikle Akdeniz, Marmara, Ege ve Marmara'da etkili olan kuvvetli rüzgar ile ilgili Meteoroloji'den yeni açıklama geldi. MGM'nin internet sitesinde yer alan uyarıda, 'Kuvvetli fırtına uyarılarımızın ardından bugün saat 16:00 itibarıyla; İstanbul Beylikdüzü'nde saatte 130 kilometre, Arnavutköy'de 125 kilometre, Çatalca Radar Sahası'nda 121 kilometre, Düzce Yığılca ve İzmir Narlıdere'de 111 kilometre, İstanbul Silivri, İstanbul Boğazı Karadeniz Çıkışı ve Düzce Gümüşova'da 108 kilometre, İzmir Çatalkaya Radar Sahası'nda 107 kilometre, Balıkesir Bigadiç/Gediktepe'de 102 kilometre, Tekirdağ Marmaraereğlisi ve İstanbul Kilyos'ta 101 kilometre, İzmir Urla, İstanbul Çatalca ve Tekirdağ Muratlı'da 100 kilometre, İzmir Karaburun'da 99 kilometre, Konak'ta 97 kilometre en yüksek rüzgar hızları kaydedilmiştir' denildi.

Saatteki Hızı 100 Kilometreyi Aşacak

Açıklamada, kuvvetli rüzgar ve fırtınanın bu gece ve yarın da devam edeceği vurgulanarak, 'Marmara, Ege, İç Anadolu, Batı Akdeniz, Doğu Akdeniz'in iç kesimleri, yüksek kesimleri başta olmak üzere Karadeniz ile zamanla Doğu Anadolu'nun kuzeyinde batı ve güneybatı yönlerden saatte 60- 90 kilometre, yüksek kesimlerde yer yer 100 kilometre üzeri hızda esmesi beklenmektedir. Kuvvetli rüzgar ve fırtınanın oluşturabileceği çatı uçması, ağaç ve direk devrilmesi, soba ve baca gazı kaynaklı zehirlenmeler ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir' ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada ayrıca, kuvvetli rüzgarın saat 00.00'dan başlayarak gece 22.00'a kadar sürmesinin beklendiği vurgulandı.

AFAD'dan Uyarı: Dışarı Çıkmayın!

AFAD'dan Uyarı: Dışarı Çıkmayın!

AFAD'ın Twitter'daki hesabından yapılan açıklamada, 'İstanbul'da etkili olan ve hızı zaman zaman 100 kilometreyi geçen şiddetli rüzgar nedeniyle yaşanan kazalarda 4 vatandaşımız hayatını kaybetmiş, 19 vatandaşımız yaralanmıştır. Herhangi bir olumsuzluk yaşanmaması için vatandaşlarımızın zorunlu olmadıkça dışarı çıkmamasını önemle rica ederiz' denildi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Doğu Anadolu’da da Hızı 100 Kilometreyi Bulacak

Doğu Anadolu’da da Hızı 100 Kilometreyi Bulacak

Meteoroloji 12. Bölge Müdürlüğünden yapılan uyarıda, Erzincan, Erzurum, Kars, Ardahan, Iğdır, Bayburt ve Ağrı'da rüzgar ve fırtınanın saatteki hızının 60 ila 90 kilometreyi, yüksek kesimlerde ise yer yer 100 kilometreyi bulacağı kaydedildi. Bölgede kuvvetli rüzgar ve fırtına nedeniyle çatı uçması, ağaç ve direk devrilmesi, soba ve baca kaynaklı gazdan zehirlenmeler ile ulaşımda aksamalara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerektiği vurgulandı. Rüzgar hızı sınıflandırmasına göre, rüzgarın saatteki hızı 39 ila 61 kilometreyi buluyorsa kuvvetli rüzgar, 62 ila 74 kilometreye fırtına, 75 ila 88 kilometreye kuvvetli fırtına, 89 ila 102 kilometreye ulaşıyorsa tam fırtına şeklinde tabir edildiği aktarıldı.

Birçok İlde Okullar Bugün Tatil

Şiddetli fırtına nedeniyle İstanbul, Bursa, Kocaeli, Sakarya, Balıkesir, Çanakkale, Tekirdağ, Sinop, Düzce ve Yalova'da yarın yüz yüze eğitime ara verilirken kamu kurumlarında çalışan engelli ve hamile personel de izinli sayılacak.

30 Kasım ve Aralık’ta Tüm Yurtta Yağış Var

30 Kasım ve Aralık’ta Tüm Yurtta Yağış Var

30 Kasım Salı ve 1 Aralık Çarşamba günü ise tüm Türkiye'de yağış görülecek. Yağışlar, Karadeniz'in iç kesimleri ile İç Anadolu ve Doğu Anadolu'nun tamamında kar, yurdun diğer bölümlerinde ise yağmur şeklinde olacak.

5 Günlük Hava Tahmin Uyarısı

5 Günlük Hava Tahmin Uyarısı

Yurt genelinde mevsim normallerinin 4 ila 8 derece üzerinde seyreden hava sıcaklıklarının, 30 Kasım Salı günü batı kesimlerden başlayarak hissedilir derecede azalacağı, yurt genelinde mevsim normalleri civarına, iç kesimlerde 2 ila 4 derece altına düşeceği tahmin ediliyor.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın