Görüş Bildir
Haberler
Meclis Kabul Etti: Artık Gecelik Konaklama Vergisi Alınacak

Meclis Kabul Etti: Artık Gecelik Konaklama Vergisi Alınacak

Gecelik konaklama bedeline vergi getiren düzenleme TBMM'de kabul edildi. Yüzde 2 oranında alınması öngörülen konaklama vergisi, 31 Aralık 2020'ye kadar yüzde 1 olarak uygulanacak.

İçeriğin Devamı Aşağıda

TBMM Genel Kurulunda, Dijital Hizmet Vergisi ile Bazı Kanunlarda ve 375 sayılı KHK'de değişiklik yapan teklife yeni madde eklendi.

Otel, motel, tatil köyü, pansiyon, apart, misafirhane ve kamping gibi konaklama tesislerinin sunduğu hizmetlere yüzde 2 oranında uygulanacak konaklama vergisi oranı, 31 Aralık 2020'ye kadar yüzde 1 olarak alınacak.

Sermaye Piyasasının Teşviki, Sermayenin Tabana Yaygınlaştırılması ve Ekonomiyi Düzenlemede Alınacak Tedbirler ile Kurumlar Vergisi Kanunu, Vergi Usul Kanunu ve Bankalar Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun'a geçici madde ekleyen düzenleme üzerinde söz alan milletvekilleri, maddeyi eleştirdi.

Muhalefetten kabul edilen maddelere tepki

Muhalefetten kabul edilen maddelere tepki

CHP İstanbul Milletvekili Akif Hamzaçebi, bu maddenin anayasaya aykırı olduğunu savundu. Hamzaçebi, 'Şirketler elbette batmasın, faaliyetlerine devam etsin ama o devam etsin denilirken alacaklı vatandaşların alacaklarını silelim olmaz. Bu, bırakın hukuk devletine aykırılığı vicdana da aykırı.' dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, TBMM'nin, Kombassan'a özgü bir düzenleme yaptığını, anayasanın, kişilere özgü yasal düzenlemeyi engellediğini belirtti.

AKP Grup Başkanvekili Mehmet Muş ise 'Birinin hakkını almayı bırakın; oradaki bir ortaklık ilişkisinden hak sahibi olan vatandaşların hakkını korumaya yönelik düzenleme getirdik.' diye konuştu.

Meclis onayladı

Meclis onayladı
İçeriğin Devamı Aşağıda

Dijital Hizmet Vergisi, Konaklama Vergisi, Değerli Konut Vergisi, gelir vergisi tarifesine yeni dilim ve oran eklenmesi gibi düzenlemeleri de içeren kanun teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi.

Ayrıca bakınız:

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
184
56
27
7
7
5
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Karahaner Ali

millet it gibi çalışıyor ay sonunu nasıl getircem diye kredi borcu , muttfak masrafları anasının amı kadar vergiler zaten garibim tatile 10 yılda bir gidiyor... Devamını Gör

Zeynep Gökçe

Ülkenin yarısından çoğu hayvan gibi çalışıp hayvan gibi yaşamayı hobi edinmişken. Kenarda köşede benim gibi hayvan gibi çalışayım ama insan gibi yaşamalıyım... Devamını Gör

hakan balta

Bi de şey var. Ölüm vergisi mesela. O da olabilir. Ölen kişinin ailesinden alınabilir. Bence olur. Evet evet