Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Mars'ta Yaşamaya Başlayacak İlk İnsanın Bilmesi Gereken 6 Gerçek

 > -
Abone ol

Şimdiye kadar hiçbir insan Mars'a ayak basmasa da, bu durum Andy Weir gibi bilim kurgu yazarlarını durduramıyor. Andy Weir, "Marslı" isimli kitabında, bu tozlu kızıl gezegende yaşamın nasıl bir şey olabileceğinden bahsediyor ve tek kelimeyle açıklıyor: perişan!

Mars, üzerinde hayat olmayan bomboş bir gezegen. Dondurucu soğuklar, solunabilir oksijen yetersizliği ve tehlikeli derecedeki radyasyon seviyesi, Mars'taki zorluklardan yalnızca birkaçı. Sizce Mars'a gitmeye değer mi? TED konuşmacısı Stephen Petranek değeceğini düşünüyor, hatta bu konuda " Mars'ta Nasıl Yaşayacağız" isimli bir kitap bile yazmış, işte bu kitaptan alıntılarla, Mars'a gidecek astronotları bekleyen zorluklar!

Kaynak: http://www.businessinsider.com/how-human...

1. Mars'taki 1 yıl 687 Dünya günü

Mars'taki bir günün uzunluğu Dünya'nınki ile hemen hemen aynı, yaklaşık 24 saat 39 dakika ve 25 saniye. 1 Mars yılı ise bizimkine pek benzemiyor; yaklaşık 687 Dünya günü! Aradaki yaklaşık 2 katlık fark, Mars'ın tüm mevsimlerinin Dünya'nınkilere göre 2 kat daha uzun sürmesine neden oluyor buna ek olarak Mars'ın Güneş etrafındaki yörüngesinin oval şekilli oluşu, Mars'ın yazı ile kışı arasındaki farkın çok fazla olmasına neden oluyor.

2. Ekvatorda gündüz sıcaklığı 20°C'ye kadar çıkabilirken gece -40°C'ye kadar düşebiliyor

Mars, Dünya'ya göre Güneş'e çok daha uzak ve Güneş ışınlarını bize göre %40 daha az alıyor. Astronotlar için en mantıklı iniş yeri görece daha uygun olan ekvator gibi duruyor, buna rağmen gece ile gündüz sıcaklığı arasındaki sıcaklık farkı burada dahi çok fazla, gündüz sıcaklığı çok hoş seviyelerdeyken gece aşırı soğuk olabiliyor, bu yüzden astronotların kalacağı yapıların soğuğa karşı çok iyi yalıtılmış olması gerekiyor.

3. Hava basıncı Dünya'dakinin %10'u

Bitki bilimciler bitkilerin %10'luk atmosfer basıncında bile yetişebileceğini kabul ediyor, bu doğrultuda astronotlar Mars yüzeyinde şişirilebilir seralarda bitki yetiştirebilir! Ancak Mars'taki düşük yer çekiminin bitkilerin büyümesine etkisi nasıl olur bilinmiyor.

4. Mars'ın yüzeyinde donuk halde en az 4 milyon m3 su bulunuyor

Eğer Mars'taki sıcaklık yükselebilirse, donuk haldeki gazlar tekrar atmosfere yayılabilir ve gezegen üzerinde sera etkisi yaratarak özellikle ekvator çevresindeki buzların erimesini ve suların yeniden akmasını sağlayabilir. Bu sayede yerleşimciler bitkileri seraların dışında da yetiştirebilir, yetişen bitkiler de fotosentez yaparak atmosferdeki oksijen miktarını artırabilir.

5. Mars'ın atmosferi %95 oranında karbondioksitten oluşmakta

Dünya'da soluduğumuz havanın %21'ini oksijen, %78'ini ise azot gazı oluşturuyor. Oksijenin soluduğumuz havadaki oranı çok önemli, biraz fazla oluşu ciğerlerimize zarar verebilecekken, eksik oluşu nefessiz kalmamıza sebep olabilir. Atmosferdeki bu oranı yakalayabilmek adına, vücudumuzla herhangi bir tepkimeye girmeyen azot gazı çok önemli bir rol oynamakta! Mars'ın havası Dünya'nınkinden biraz farklı, karbondioksit Mars atmosferinin %95'ini oluşturuyor ki nefes almak imkansız. Mars atmosferinin oksijenlendirilmesi ise 1000 yıl sürebilecek bir süreç olarak görünüyor. Ne yazık ki tek yapılması gereken oksijenlendirme değil, Dünya'daki oksijen oranını yakalayabilmek için azot gibi diğer gazlarında atmosferde bulunması gerekiyor.

6. Dünya'ya telefon etmek mi?

Dünya ve Mars'ın birbirine en uzak olduğu anda, bir radyo sinyalinin birinden diğerine ulaşması yaklaşık 21 dakika alıyor ki bu da bir hal hatır sormanın dahi 1 saati aşacağı anlamına geliyor. Kullanılacak uzay araçlarının acil durumlarda hızlı kararlar alacak programlarla donatılmış olması gerekiyor çünkü evi arayacak zaman yok!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
kerem-sarrafyan

Her zaman ki gibi konuyu kısa ve anlaşılır cümlelerle anlatmayı başarmışsınız. Tebrikler ve teşekkürler :)

orhan-kahraman2

Çok güzel çalıyorsunuz vallahi helal olsun :)

hazal-berfin

Çok teşekkürler Ekin kardeş bi gün Marsa gidersem senin sayende hayatta kalıcam

whereisourmind

bunları okurken şuanki teknolojiyle düşünülürse tabiiki imkansız denir ama bilm-teknoloji yerinde saymaz 30 yıl içinde devrimsel keşiflerle ulaşılmıyacak şeyler değil.

constark

biz astronot muyuz yav bize ne

Görüş Bildir