Marjinal Bir Karar Alarak Evinden Ayrılıp Kamyonette Yaşamaya Başlayan Google Çalışanı

 > 
171PAYLAŞIM

Bu hikaye, Google'da çalışan yazılım mühendisi Brandon'ın hikayesi! ''Peki neden? Neden bize bunu anlatıyorsun?'' şeklindeki sorularınızı duyar gibiyim. Onu farklı kılan, San Francisco'da yaşayan diğer iş arkadaşlarının aksine bir apartmanda yaşamak yerine, Google otoparkında bir kamyonette yaşamayı tercih etmesi!

 Peki ya niye bu kadar mantıklı bir karar ki bu? Ee o da içeriğin devamında gizli!

Kaynak: http://www.unilad.co.uk/news/this-google...

Soyadının gizli tutulmasını isteyen 23 yaşındaki yazılım mühendisi, Google'da beraber staj yaptığı 3 kişi ile birlikte aylık kirası 2000 dolar olan evde yaşıyordu.

Stajı bittiğinde ve Google'da tam zamanlı olarak işe başladığında ise, buradan ayrılıp, işe daha yakın bir yere taşınmaya karar vermiş. 

''Kaldığım daireye gereksiz yere yüklü paralar ödediğimi fark ettim. Neredeyse eve uğramıyordum. Sadece uyku ihtiyacımı karşılamak için eve geliyordum. O yüzden bu kadar paranın boş yere gitmemesini istedim. Çünkü bu parayı adeta yakıyordum. Bir şeyler kurmak için harcamıyordum, geleceğime yatırım yapmıyordum.'' diyor Brandon.

Bunun sonucunda ise Brandon, 10.000 dolara bir kamyonet aldı ve yeni iş hayatına yeni evinde başlamaya karar verdi!

Kamyonete 10.000 dolar para veren Brandon'ın bunun dışında aylık olarak kamyonete harcadığı para sadece verdiği vergi olan 121 dolar! Elektrik parası ödemiyor, telefonu Google tarafından karşılanıyor ve duşunu da Google kampüsünün içinde bulunan spor salonundan çıktığı zaman alıyor. Ee tabii ki de kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeğine de para ödemiyor! Kısaca kafa rahat!

Peki bunun dışında bu kararın başka ne yararı oldu?

Brandon Amerika'da yaşasa da her öğrenci gibi tabii ki de öğrenciyken aldığı kredi parasını ödemeye çalışıyor! Toplamda 22.434 dolar olan kredi borcunun 6.000 dolarlık kısmını sadece 4 ayda ödemiş! Peki ama nasıl? Tabii ki de sihirli kamyonet sayesinde! Kafası çalışan adamın hali bir başka oluyor tabi! Buna ek olarak ise Brandon, önümüzdeki 6 ay içinde tüm borcu kapatacağını söylüyor! 

Peki ya bu kadarla mı sınırlı? Hayır! Kira gitmeyen ve şu an biriktirmekte olduğu paralar ile Brandon, en lüks restoranlarda yemek yiyebiliyor. Aynı zamanda kampüste yaşadığı için fazla benzin parası ödemiyor ve istemediği zaman da sinir bozucu trafik ile karşılaşmıyor.

Kamyonette yatağı, dolabı kısaca gerekli olan her şey bulunuyor.

Ve son olarak şunu da ekliyor: ''Eğer dünyayı gezmeyi planlıyorsam, bu tür alışılmamış durumlarda rahat etmem gerekiyor ve bence bu da harika bir başlangıç. Ek olarak, hayatımda bunu denemem için başka uygun bir zaman olmayacak. Gencim, değişikliklere kolayca uyum sağlayabilirim ve bu karar acaba çevremdekileri etkiler mi diye düşünmek zorunda değilim.''

Bu mantıklı kararından ötürü biz de Brandon'ı kutluyor ve başarılarının devamını diliyoruz!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
baranbcakmak

Kafasını kullanıp para birikirmek cimrilik değildir bence ..

Gizli Kullanıcı

biraz cimriliğe girmiş.

instagramkafesi

Peki bir soru soracağım... "Neden karavan değilde kamyonet?"

yusuf-agah

yakınlarına bim açılsa oradan alışveriş yapar bu adam

nur-kizil

Google gibi şirketlerde mesai kavramı biraz esnektir. Yani 8-6 olan mesaiye 6'da gelip 4'te çıksa, o günkü mesaisini tamamladığı için bir şey denilmez. Gene bu tarz kampüs yapılı şirketler 7/24 açık olur. Adam tüm gün ofiste durup (ki spor salonunu, duşu, yemekhaneyi falan kullanıyor zaten), o da iş başında da olmasına gerek yok, geçer rahat bir koltuğa dizisini izler, çıkar arkadaşlarıyla bir bara gider döner falan filan... en son yatmak için geçiyor zaten kamyonete. Yani yaşam şeklinden bir şey kaybettiği yok. Hatta çok daha özgür.

nur-kizil

"gider döner". Gitmek dönmek. Dönmek. Fiil olarak dönmek.

Görüş Bildir