Görüş Bildir
Haberler
Maliye Bakanı Ağbal: 'Ekonominin Gidişatından Memnun Değilim'

Maliye Bakanı Ağbal: 'Ekonominin Gidişatından Memnun Değilim'

 Kasım seçimlerinin ardından Maliye Bakanlığı görevini Mehmet Şimşek'ten devralan Naci Ağbal, Financial Times'a verdiği röportajda ekonominin gidişatından memnun olmadığını söyledi.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

İlk kez bir uluslararası yayın kuruluşuna röportaj veren Ağbal, 'Memnun değilim, çünkü dış ticaretimiz iyi gitmiyor, çünkü jeopolitik riskler var. Rusya, Suriye, Irak - tüm bu pazarlarda düşüş yaşanıyor' dedi.

Ağbal, makro ekonomik göstergeler konusunda da temkinli.

Financial Times, 'Hükümetin diğer bakanları giderek yükselen enflasyon ve zayıf TL konusunda toparlanmanın yakın olduğunu söylese de, Ağbal daha dikkatli konuşuyor' diyor.

'İşgücü piyasası esnekliği, vergi mevzuatı ve ticaret hukuku önceliğimiz'

Son açıklanan veriler, yıllık enflasyonun çift hanelere yaklaştığını gösteriyordu.

TL'nin Mayıs 2015'ten bu yana Dolar karşısındaki değer kaybı ise yüzde 15 civarında.

Ağbal, röportajda 4 aydır yürüttüğü Maliye Bakanlığı süresince önceliklerini işgücü piyasasının esnekliğini artırmak, vergi mevzuatını sadeleştirmek ve ticaret hukukunun işlerliğini etkinleştirmek olarak sıralıyor.

Ağbal, bu konulardaki yasa tasarılarını gelecek aylarda Meclis'e sunmak istediğini ifade ediyor.

'Kiralık işçi' tasarısı Meclis'te

'Kiralık işçi' tasarısı Meclis'te

İşgücü piyasasının esnekliğinin artırılması adına atılan adımlardan birisi olan ve 'Kiralık işçi tasarısı' olarak bilinen düzenleme, bugün içerisinde Meclis'in Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu'nda kabul edildi.

Tasarı Meclis Genel Kurulu'ndan da geçerse özel istihdam bürolarına, patronlarla geçici işçi sağlama sözleşmesi yapma yetkisi verilecek.

Ancak sendikalar, bu uygulamanın iş güvenliğini hiçe saydığını ve çalışanların geleceklerini görmesini engellediğini ifade ederek tasarıyı eleştiriyor.

Ağbal, röportajda hükümetin seçim vaatlerinin 2016 bütçesine dahil edildiğini de söylüyor ve 1300 TL'lik asgari ücret adımı gibi adımlarla popülist politikaların uygulandığı eleştirilerini reddediyor.

Ağbal, 'Tüm seçim vaatleri bütçe dahilinde. Özel sektöre asgari ücret desteği ve diğer tüm unsurların maliyetlerini bütçeye ekledik' diyor.

Türkiye 2016'da bütçe açığının milli gelirin yüzde 1,3'ü düzeyinde olacağını öngörüyor.

BBC Türkçe

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
17
10
7
5
2
1
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Sedat Yılmaz

az yerseniz ekonomi düzelir.

Nekadarda

a-aa :D ciddimi hacı :D bak sen şu işe ya. nçı nçı nçı. tüh. napsakki

Mr Logical

Arkadaşlar, şu ekonomi işi kiminse yapsın bak, bakan bakmış beğenmemiş. Üstünüze düşeni yapmıyorsunuz sonra adamlar başarısız görünüyor. Neyse ki bir bakanım... Devamını Gör