Madımak Günlüğü "Motor" Diyecek

 > 
43PAYLAŞIM

Ulaş Bahadır’ın, Sivas katliamını anlatacağı filminin çekimleri başlıyor. Yönetmen, acı günü, hayatını kaybeden 37 kişiden biri Hollandalı Carina Cuanna’nın gözünden anlatıyor

Yeni Kuşak Sinemacılar’ın kurucularından yönetmen Ulaş Bahadır, Sivas’ta yaşanan Madımak Oteli katliamının filmini çekmeye hazırlanıyor. Ancak Bahadır, katliamı, o gün hayatını kaybeden 37 kişi arasındaki tek yabancı olan Hollandalı Carina Cuanna’nın hikâyesi üzerinden görüyor.

Yönetmen, 15 Ağustos’ta başlayacak Carina’nın Günlüğü- Sivas’93 adlı film için neden Cuanna’yı seçtiğini şu sözlerle anlatıyor: “Carina, bize dışarıdan bakan, ülkemize hayranlık duyan biriydi. Katliamda hayatını kaybetmeseydi beş ay sürecek bir tez araştırması yapacak, Türkiye kadınının toplumdaki yerini gözlemleyecekti. Bir yıl boyunca hızlandırılmış Türkçe dil eğitimi aldı. Amacı, Türk Kadını ve Toplumdaki Yeri başlıklı tezini hazırlamaktı. Ailesi Türkiye’ye gelmesine karşı çıktı ama o kararlıydı. 22 Haziran 1993’te Türkiye’ye geldi. Gelişinden 10 gün sonra, tüm dünyanın gözü önünde, beraberindeki 36 kişiyle birlikte yakılarak öldürüldü.”

ONLAR BİZİ DAHA NET GÖRÜYOR

Yönetmen Bahadır, üzerinden yıllar geçmesine rağmen hiç kimseye konuşmayan Carina’nın ailesini ikna etmek için bir buçuk yıl uğraşmış. Film projesi ilerlerken Bahadır, Carina’nın ailesinin, katliamla ilgili davanın 20 yıldır çözülmemiş olmasından dolayı, Hollanda’da Türkiyelilerin düzenlediği anma gecelerine bile katılmadığını öğrenmiş. Çünkü aile, Türkiye adaletine güvenini yitireli çok uzun zaman olmuş. Yönetmen, ailenin bu hukuk komedisine bakışını şu sözlerle özetliyor:

“Dışarıdan bakıldığında insanı din adına yakan bir güruh ve buna izin verip dava sürecinde katilleri aklayan bir devlet var ortada. Ülkede ileri demokrasi nutukları atılırken; Cuannaların, ne kadar geride olduğumuzu çok daha net gördüğünü düşünüyorum.” Senaryoyu yazarken çok dikkatli olmaya çalıştığını ifade eden genç yönetmen, “İnsanların acılarını sömürmek yerine Carina’nın gözlemlerinden yola çıktım. 2 Temmuz’da neler yaşandı onu anlatmaya çalıştım” dedi.

» Yeni Kuşak Sinemacılar, sinema ve dizi sektörüne “isyan” ederek hayata geçmiş bir oluşum. Ulaş, oyuncu Erkan Bektaş ve görüntü yönetmeni Aras Demiray’la kurdukları Yeni Kuşak Sinemacılar’ı şu sözlerle anlatıyor: “Korkak senaristlere, insanı obje olarak gören yapımcı ve yönetmenlere karşı bir isyan bu. Kimsenin cesaret edemediği şeyler üretelim diye düşünüp yola çıktığımız bir oluşum. İlk projemiz de Carina’nın Günlüğü Sivas’93 oldu. Her konuda ve alanda olduğu gibi birlik olmanın, dayanışmanın gücünü kullanıyoruz. Yeni hikâyeler, yeni projeler yaratıyoruz. Sektöre yeni kuşağın girmesini engellemek için bütün gücünü kullanan tekelci duruşa karşı alternatif fikirler, projeler geliştiriyoruz.”

  • Taraf
Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir