Kurucularının Artık Milyarder Olduğu Dünyanın En Ünlü 20 Markası Piyasaya Hangi Ürünlerle Çıktı Biliyor musunuz?

105PAYLAŞIM

Bir zamanlar Amazon küçük bir kitapçı, Samsung ise elinde telefon tutan bir adamdan başkası değildi...

Kaynak: https://www.boredpanda.com/famous-brands...

20. Sony elektrikli pilav yapma makinesi (1946)

Masaru Ibuka ve Akio Morita tarafından Tokyo'da kurulan şirket, 2. Dünya Savaşından sonra evlerinde elektrik olan fakat kullanmak için herhangi bir cihazı olmayan müşterileri için bir ürün tasarlamak istiyordu. Sonucu ise bu pilav makinesi oldu!

19. Amazon, internet üzerinde satış yapan kitap mağazası (1994)

1994'te şimdilerde dünyanın en zengin adamı olan Jeff Bezos tarafından kurulan şirketin adı, önce 'Cadabra' yani kadabraydı. Fakat sonra bir avukatın ismi 'kadavra' olarak yanlış anlaması üzerine isim Amazon olarak değiştirildi. 

Amazon ismi Jeff Bezos'a egzotik ve farklı gelmişti!

18. Kart oyunu (1889)

1990'lı yılların efsane oyunları Mario, The Legend of Zelda ve Pokemon'u piyasaya süren Nintendo, 1889'da Japonya'nın Kyoto şehrinde kurulmuştu. 

Fusajiro Yamauchi'nin kurduğu bir şirket üzerinde çiçekli desenler bulunan hanafuda denilen bir deste kart piyasaya sunmuştu. Bu kartlar ise Japon mafyasının gittiği yeraltı kumarhanelerinde oldukça meşhurdu.

17. Eve servis tuhafiye ve kırtasiye ürünleri (1943)

IKEA kurucusu Ingvar Kamprad, 5 yaşından beri girişimcilik ruhunu taşıyordu. O yaşlarda Stockholm pazarından kibrit alır ve Älmhult'teki komşularına satardı. Sonraları ise çiçek tohumundan, tebrik kartlarına, Noel ağacı dekorlarına kadar alıp satmaya başladı. IKEA'yı kurduğunda 17 yaşındaydı ve evlere servis basit ürünler satıyordu. Birkaç yıl sonra mobilya satmaya başladı ve 1951'de mobilya ana ürün haline geldi.

16. Ahşap oyuncaklar (1923)

Kurucu Ole Kirk Christiansen, şirketi Danimarka'nın Billund şehrinde açmıştı. 1930'lu yıllarda ülke zor durumlar geçiriyorken, mobilya üretiminden artan ahşaplarla oyuncak üretip satmaya başladı. Oyuncak trenler, arabalar ve tekerlek üzerinde giderken vak vaklayan bir örden, LEGO'nun ilk ürünleri oldu.

15. Arama motoru (1998)

Kaliforniya'da Larry Page ve Sergey Brin tarafından kurulan şirket aslında ikilinin doktora tezi araştırmasına dayanıyordu. İlk versiyonu ise Stanford Üniversitesi lokal ağında 1996'da kullanılmaya başlandı.

14. Otomatik dokuma tezgahı (1926)

Kiichiro Toyoda'nın 1926'da Japonya'da kurduğu şirket, Toyoda Otomatik Dokuma Tezgahları Ltd olarak açıldı. Şirket sonrasında yenilikleri ve icatları ile büyümesini sürekli olarak sürdürdü.

13. Apple bilgisayar I (1976)

S.Jobs, S.Wozniak, R.Wayne üçlüsü tarafından Kaliforniya'da kurulan şirket, Silikon Vadisi'nde dünyaya merhaba dediğinde Apple mikro bilgisayar yapma işine direkt olarak başlamıştı bile. Steve Jobs yerel bir bilgisayar dükkanından 50 adetlik bir sipariş alınca üçlü kazandıkları parayla Apple Bilgisayarı geliştirmeye devam ettiler.

12. Gıda alış veriş dükkanı (1938)

Lee Byung-chul, Samsung'u 1938 yılının Mart ayında kurduğunda, Seul şehri etrafından gelen gıda ürünleri alınıp Çin'e ve çevre bölgelere satılıyordu.

Kore Savaşı'ndan sonra ülke sanayileşirken şirket de büyüyerek tekstil üretimine geçti. Sağlık sektörü, gemi üretimi, en son olarak da teknolojik ürünler Samsung'un girişimleri arasında yer aldı.

11. Bellek çipi (1969)

Kaliforniya'da Gordon Moore, Robert Noyce ikilisi tarafından kurulan firma, ilerleyen günlerde işlemci üretecekti fakat ilk ürünleri hafız ve bellek üzerine oldu.

10. İnternet üzerinden ödeme hizmeti (1998)

1998 yılında Ken Howery, Luke Nosek, Max Levchin, Peter Thiel, Yu Pan Russel Simmons, Elon Musk tarafından Confinity adı altında kurulan şirket, küçük mobil cihazlar için güvenlik yazılımlarına odaklanmıştı. 

Sonrasında ise ödeme güvenliğine ve ödeme çözümlerine odaklanarak bugün ülkemizde hizmete vermeyen fakat tüm dünyanın kullandığı PayPal haline geldi.

9. Görüntü bilgisayarı (1986)

Edwin Catmull, Alvy Ray Smith ve Steve Jobs tarafından kurulan şirket aslında Lucasfilm'in bilgisayar segmentini oluşturuyordu. 

Görselliği ön plana çıkaran bu özel aygıt ise Pixar'ın ilk ürünü oldu.

8. Hot dog (1955)

McDonald's restoran zinciri aslında çizgisini pek de bozmamış ve Richard McDonald, Maurice McDonald kardeşler tarafından kurulan şirket 1937'den beri fast food'a odaklanmış.

7. Japonya'dan gelen ayakkabıların satış ve dağıtımı (1964)

O yıllarda Almanya'dan gelen ayakkabıların pahalılığını gören Bill Bowerman, Phil Knight ikilisi, Japon bir ayakkabı üreticisi olan Onitsuka Tiger ile anlaşıp Blue Ribbon Sports adı altında bu ayakkabıları satmaya başlamış.

6. Mikro-blog hizmeti (2006)

Bir podcast firması olan Odeo'nun kurucuları Jack Dorsey, Noah Glass, Biz Stone, Evan Williams yenilikçi girişimler peşine düşünce orijinal ismi twttr olan bu durum paylaşım platformunu kurmaya karar verdi.

5. Alice Maceraları adlı animasyon (1923)

Walt Disney'in 1920'li yıllarda Virginia Davis'in Alice'i oynadığı ve geri kalanının çizgi film olduğu bir serisi ile başlayan Disney serüveni, her geçen yıl daha farklı çizgi maceralar yaratarak büyüdü.

4. 'Zombi' bilgisayar oyunu (1986)

Christian Guillemot, Claude Guillemot, Gérard Guillemot, Michel Guillemot, ve Yves Guillemot, yani Guillemot ailesi tarafından kurulan Fransız eğlence ve oyun firmasının ilk oyunu Zombi idi. 

Aile aslında Fransa'nın bir bölgesindeki çiftçilere finansman sağlayan bir şirketti. Fakat üniversite bitiren kardeşler, döndüklerinde CD, bilgisayar ve oyun satmaya da başlayınca aile işleri genişletti.

3. Kahve çekirdeği ve kahve malzemeleri dükkanı (1971)

San Francisco Üniversitesi'nden okul arkadaşı üçlü Jerry Baldwin, Zev Siegl, Gordon Bowker, kaliteli kahve çekirdeği ve kahve ürünleri satan bir yer açmak istiyordu. 

'St' ile başlayan isimlerin akılda kaldığını bir pazarlamacı arkadaşlarından öğrenen kurucular, önce bir kasaba ismi olan 'Starbo'yu seçtiler. Oradan ise akıllarına Moby Dick'teki Starbuck geldi.

2. Üniversite sosyal ağı (2004)

Harvard Üniversitesi sosyal ağı olarak başlayan ve M.Zuckerberg, Eduardo Saverin, Andrew McCollum, Dustin Moskovitz, Chris Hughes tarafından kurulan şirketin adı önce FaceMash'ti. 

Kullanıcılar iki kadın öğrencinin fotoğrafına yan yana bakıp, 'çekici ya da değil' diye oylama yapıyorlardı. Kısa bir süre sonra ise sosyal bir ağ haline gelen site, Facebook adını aldı ve hemen hemen tüm ABD üniversitelerine yayıldı.

1. "Hard Hat Mack" Oyunu (1982)

Eğer bilgisayar ya da konsol oyunu oynuyorsanız, yüksek ihtimal Trip Hawkins'in kurucusu olduğu EA Games'den çıkmıştır. Apple II bilgisayar için Michael Abbot ve Matthew Alexander tarafından geliştirilen Hard Hat Mack oyunu ise, 1983 yılında Electronic Arts tarafından piyasaya sürülmüştü.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
domalt-trump

Editör #7 #8 #9 görseller karışmış.

domalt-trump

Editör hem hatayı düzeltmiş, hem sıralamayı değiştirmiş, bizim yorum muallakta kalmış. :P

hassein

bu hikayelere inanan salak var mi ya?

redtwister

Onedio'yu da yazsaydınız : ]

nickimdebileolmaz

"kurucularinin artik milyarder" Listede ki kaç kişi yaşıyor :D

neslihan-nisan

toyota apple ve samsung icerikleri birbirine girmis

Görüş Bildir