Köpeklerden Korkan Görme Engelli Genç İçin İngiltere'nin İlk Rehber Atı Olacak Digby ile Tanışın!

-
Abone ol

İngiltere'nin Yorkshire kentinde, köpek fobisi olan görme engelli bir vatandaş için bir ilk yapılıyor. 2 yaşındaki minyatür Amerikan atı Digby, geçtiğimiz yılı görme engelli biri için rehber atı olma eğitimi alarak geçirdi. Eğitimi tamamlandığında Mohammed Salim Patel adlı görme engelli insanın hayatının her alanında yanında yer alacak!

Kaynak: https://metro.co.uk/2018/10/01/britains-...

İşte 2 yaşındaki minyatür Amerikan atı Digby! Eğitimi tamamlandıktan sonra 24 yaşında, BBC'de yapımcı olarak çalışan Mohammed'in rehber atı olacak.

Zeki tay Digby, bir rehber köpeğin yaptığı her şeyi yapabilecek. Genç adama sosyal hayatta yardımcı olmanın yanında, evde çamaşır makinesini boşaltmayı bile öğreniyor!

Mohammed, hayatı boyunca köpeklerden korkmuş fakat 16 yaşında görme yetisini tamamen kaybettikten sonra bu fobisinin üzerine gitme şansı kalmadığını ifade ediyor.

"O zamanlar futbol da oynuyordum. Bir anda futbolu bırakmam gerekti. Öyle zoruma gitmişti ki... Ama bu durumun hayatımı yıkmasına izin vermeyecektim."

"Bana yardımcı olacak şeyler araştırmaya başladım. Fakat köpeklerden hayatım boyunca korkmuştum. 12 yaşındayken bana bir köpek saldırdı ve köpekten kaçarken neredeyse bir arabanın altında kalıyordum."

"Korkumu yenmeye çalıştım ama olmadı. Ne kadar denediysem de, köpeklerin yanında tam rahat olamıyorum."

İşte tam da bu noktada Mohammad, minyatür atların da rehber olabildiği bir belgesel izledi ve bunun kendi için bir şans olabileceğine inandı.

Farklı rehber köpek eğitim merkezlerini telefonla arayan ve onlardan bir minyatür at eğitmesini rica eden Mohammad insanların ona gülüp geçtiklerini söylüyor.

Sonrasında ise Digby'nin sahibi ve eğitmeni, 58 yaşındaki Katy Smith ile tanışan genç adamın şansı dönmüş adeta!

Katy şöyle anlatıyor;

"Mohammed benimle iletişime geçti ve izlediği belgeseli ve köpeklerden ne kadar korktuğunu anlattı. Ben zaten rehber atlar yetiştiriyorum ve Digby'nin ilk insanı olmasından çok memnun olurdum."

"Digby, Mohammed ile 4 veya 5 kez bir araya geldi. Aralarında bir bağ oluştuğu kesin. Onun sesini dikkatle dinliyor ve böyle güzel bir dostluğun oluşmasını görmek çok güzel."

Digby, Mohammed'in evinin basamaklarını ezberleyecek, onu hangi tren istasyonuna götürmesi gerektiğini öğrenecek ve onun karşıdan karşıya geçmesine yardımcı olacak. Ayrıca rehber at olduğu için tüm devlet dairelerine, AVM'lere ve sosyal alanlara girebilecek.

Mohammed, Digby ile ilk tanıştığı an çok heyecanlandığını ve harika bir deneyim olduğunu söylüyor.

"O benim bütün hayatımı değiştirecek. Bir bebek olmasına rağmen öyle sakin öyle sabırlıydı ki... Artık çok yakınız, beni tanıyor ve aramızda bir bağ oluştu bile." diyor Mohammed.

Digby eğitimini tamamladığında, Mohammed'in evinde yaşamaya başlayacak ve bahçede kendine ait bir ahırı da olacak!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
armagan-gunduz

adam kör ise belgeseli nasıl izlemiş?

enk-capital

Kör ama sağır değil. Duymuştur en azından.

pofuudk20

yaaaa çok tatlı at

suspicious

mohammed bu sarışın teyze mi?

Görüş Bildir