Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Köpek Sahibi Olmak İçin Çok Geçerli 20 Sebep

15bPAYLAŞIM

1. Köpekler insanların acılarını hissedebilirler

Londra Goldsmith Üniversitesi'in araştırmalarına göre köpeklerin çoğu ağlayan ve üzüntü içinde olan insanlara, mutluluk yaşaya insanlara göre daha çok yanaşıyor. Bu araştırma sonucunda köpeklerin insanlarla empati kurup onları mutlu etmeye çalışmaya çok hevesli oldukları ortaya çıkıyor.

2. Köpekler kanseri sezebilirler

Köpeklerin inanılmaz koku alma duyuları sayesinde yanında bulunduğu kişinin akciğer kanseri olduğunun farkına varabiliyor.

3. Köpekler iş stresini azaltıyor

Araştırmalara göre köpeklerini iş yerlerine götüren kişilerin daha az strese sahip oldukları ve işleriyle daha mutlu oldukları ortaya çıkıyor.

4. Köpekler hastalık krizlerinin gelmeden tespit edebiliyor

Son araştırmalar ortaya kokuyor ki köpekler sara ve kalp krizlerini daha olmadan tespit edebilmektedirler. Henüz kimse bunu nasıl yaptıklarını ya da neden sadece köpeklerin yaptıklarını bilmiyor.

5. Köpekler kirlenerek bebeklerin sağlıklı kalmalarını sağlıyor

Araştırmalar gösteriyor ki, köpekli evdeki bebekler köpeksiz evdekilere göre daha sağlıklılar. Bebekler daha az öksürüyor, burun akıntısı yaşıyorlar ve kulak enfeksiyonu geçiriyorlar.

6. Köpekler formda kalmanızı sağlıyor

Köpeğe sahip olan kişiler daha aktif ve normale göre daha fazla egzersiz yapmaktadırlar.

7. Köpekler düşük kan şekerini belirleyebiliyorlar

Köpekler koku alma duyuları sayesinde düşün kan şekerini belirleyebilmektedirler. Hem şekeri düşen kişiyi uyarabilirler, hem de diyabet krizi geçiren kişi olunca havlayarak yardım çağırabilmektedirler.

8. Köpekler alerjiniz olan şeylerden uzak durmanızı sağlarlar

Alerjiniz olan yiyecekleri belirleyebilmek için önce koklamanız gerekmektedir, şanslıyız ki köpekler bunun için eğitilebilmektedirler. Eğer fıstık ezmesine alerjiniz varsa, köpek odada bunun kokusunu aldığı an sizi uyarmaktadır. Bu olay sevdiğiniz ya da alerjiniz olan herhangi bir şey için geçerlidir.

9. Köpekler daha sosyal olmanızı sağlarlar

Köpekler dışarıya daha çok çıkmanızı ve diğer insanlara daha fazla yaklaşmanızı sağlamaktadır.

10. Köpekler eski askerlere travma sonrası stres bozukluğunu atlatmalarına yardımcı olur

Basitçe kendileri olarak, köpekler bu insanlara yardımcı olmaktadırlar.

11. Köpekler çocuklardaki egzamaları önlemektedirler

Araştırmalara göre köpekli evde yaşayan çocuklar egzama diye adlandırılan kronik ve alerjik cilt hastalıklarına daha az yakalanmaktadırlar.

12. Köpekler sizi öperek yaralarınızı iyileştirebilmektedirler

Köpek öpücüğü sizi harika hissettirdiği gibi aynı zamanda fiziksel faydası da bulunmaktadır. İnsandan insana, köpekten köpeğe değişebildiği gibi köpekler bu şekilde sinirleri ve kasları uyarmaktadırlar ve bu şekilde o bölgeye daha fazla oksijen gidip iyileşmeyi hızlandırmaktadırlar.

13. Köpekler yaşlı sahiplerinin doktora daha az gitmelerini sağlamaktadırlar

Köpeklerin sahiplerinde ortaya çıkardığı pozitif heyecanlar ve güzel duygular sayesinde doktor kontrolüne gitme ihtiyaçları azalmaktadır.

14. Köpekler kalp ile ilgili riskleri azaltmaktadır

Köpek sahibi olan kişilerde kalp rahatsızlıkları daha az gözükmektedir. Bunun sebebi de daha fazla aktif olmaları ve daha az stres yaşamalarıdır.

15. Köpekler depresyonu tedavi etmektedirler

Günlük yaşanan veya daha ciddi depresyonları köpeklerle el ele vererek aşmak daha kolaydır. Sizi sevgileriyle iyileştirebilirler.

16. Köpekler üniversitelilere final haftasını başarılı bir şekilde geçirmelerine yardım ederler

Öğrenci üzerindeki stresi alarak motivasyonunu daha fazla arttırmaktadırlar.

17. Köpekler Otizmli çocukları rahat ettirmektedir

Otistik çocuklar hayatı çok stresli bulmaktadırlar. İnsanlar bunu anlayamaz fakat köpekler anlayabilirler. Böyle çocukları sakinleştirerek onlara iyi bir arkadaş olurlar.

18. Köpekler çocukların zorba kişiler olmasını önlemektedir

Okullarda diğer öğrencilere saldıran onları rahatsız eden zorba öğrenciler büyük bir problemdir. Böyle çocukların empati kurduğu köpekleri okula getirmeleri daha az insanı rahatsız etmelerini ve zorbalık yapmalarının önüne geçmektedir.

19. Köpekler Fibromiyalji hastalarının sıcak kalmalarına yardımcı olurlar

Acılı bir kas ve eklem hastalığı olan Fibromiyalji'ye sahip olan kişileri köpekler sıcak tutarak acılarını dindirmektedirler.

20. Köpekler bunaklık hastalığına sahip olan yaşlılara yardımcı olmaktadır

Köpekler bunaklık hastalığına sahip kişilere ilaçların saatlerini ve doktor randevularını haber vererek onlara yardımcı olabilmektedir. Tabi bunu her köpek yapamaz, bunun için bunaklık için özel eğitilmiş olan köpeklere sahip olmak gerekmektedir.

Kaynak: Distractify

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
seda-incedere

Kopekler com köpekler hakkında bilgilerle dolu muhteşem bir kaynak sitesi. Tavsiye ederim..

nesrin-altunkayik

pug almak istiyorum hiçbiryerde yok

seda-incedere

"Köpek Dünyası Pug" diye, Arama Motorlarından yaz arat. Rahatça ulaşabilirsin.

Gizli Kullanıcı

tamam tamam anladık köpekler süper kahraman o süper kahramanlardan 1 milyon tane kadarını alabilir miyim acaba

iloveyou

oyyyy

akhisarlibaran

GERİ KAFALI AYSE NUR

Görüş Bildir