Kimi Ülke Hediye Etmiş, Kimi Tahtından Vazgeçmiş! Aşk Uğruna Yapılan Bu Jestleri Okuyunca Çok Kıskanacaksınız!

16PAYLAŞIM

Dikkat! Bu içerik aşırı derecede kıskandırtacak bilgiler içermektedir! :))

Şaka bir yana, tarihte aşıkların sevdiklerine yaptığı bu jestler hepimize bir iç geçirtecek!

1. Sevdiği kadınla evlenebilmek için yeni bir kilise inşa ettiren İngiltere Kralı VIII. Henry! Bu kilise sayesinde Boleyn'e kavuştu.

İngiltere kralı VIII. Henry en büyük gözdelerinden güzel ve zeki Anne Boleyn'e tutulur ancak Catherine ile evli olduğu için Boleyn'e kavuşması oldukça zorludur. Rahip, Henry'nin kötü ve çapkın olduğunu bildiği için karısıyla boşanmasına izin vermez. Bu duruma aşırı sinirlenen Henry sırf Boleyn'e kavuşmak için yeni bir kilise inşa ettirir ve yeni rahipten Catherine ile kendisini boşayıp Boleyn ile evlendirmesini ister. Henry ve Anne Boleyn bu yeni kilise sayesinde evlenirler.

2. Babil'in Asma Bahçeleri'ni aslında bir kralın karısı için yaptırdığını biliyor muydunuz? Efsaneye göre ise Nabukadnezar, karısının sürekli memleketindeki yeşil ortama özlem çektiği için sırf o üzülmesin diye bu asma bahçelerini inşa ettirmiş.

Bir zamanlar dünyanın 7 harikasından biri olarak bildiğimiz Babil'in Asma Bahçeleri, tarihin sayfalarına göre Kral II. Nabukadnezar'ın biricik karısı Kraliçe Amytis için yaptırdığı söyleniyor. Bahçelerin şimdiki yeri eskiden Babil'in kurulu olduğu Irak'ın Hillah yakınlarında bulunuyor.

Ancak bahçenin varlığı tam olarak kanıtlanabilmiş değil. Arkeologlar uzun süredir çalışmalar yapsa da bahçenin görkemini çözebilmiş değil... Efsaneye göre ise Nabukadnezar, karısının sürekli memleketindeki yeşil ortama özlem çektiği için sırf o üzülmesin diye bu asma bahçelerini inşa ettirmiş. Asma bahçelerinin güzel görüntüsü ise Fırat Nehri'nden sağlanıyordu.

3. Bir erkeğin kadına olan aşkını simgeleyen görkemli Tac Mahal! Şah Cihan'ın biricik eşi Mümtaz Mahal'a aşkını göstermek için yaptırdığı bu eser Hindistan'da.

Tac Mahal'ın yapımı yıllarca sürdü ve yapımında binlerce işçi çalıştırıldı. Bir erkeğin kadına olan aşkını simgeleyen bu eser günümüzde her yıl binlerce ziyaretçiye kapısını açıyor.

1632'de yapımına başlanılan Tac Mahal ancak 1652'de tamamlandı. Yapımında çok masraflı olduğu için devlet mali anlamda büyük sıkıntılar çekti. Mümtaz Mahal'ın 14. çocuğunu doğurduktan sonra ölmesi üzerine bunalıma giren Şah Cihan en sonunda devrilir ve Tac Mahal'ın karşısında bir binada karısına özlem duyarak hayatını kaybeder.

4. Kleopatra Markus Antonyus ile büyük bir aşk yaşadı ama jestin alasını Jül Sezar'dan gördü. Sezar sırılsıklam aşık olduğu Kleopatra'ya Mısır'ın yönetimini hediye etti.

Kardeşlerinden daha güçlü olmak isteyen Kleopatra, Mısır'da alacaklarını tahsil etmeye gelen Jül Sezar'ın karşısına halının içinden çıkarak sürpriz yapar. Her ne kadar Kleopatra'nın amacı başka olsa da Sezar ona aşık olur ve hediye olarak Mısır'ın tüm yönetimini Kleopatra'ya hediye olarak verir. Aşkı için koca ülkeden vazgeçen adam gibi adam!

5. Mimar Sinan'ın Mihrimah Sultan'a olan aşkını biliyorsunuz. Sinan aşkı uğruna Mihrimah Sultan'ın Güneş'le Ay anlamına gelen ismine ithafen iki külliye yaptı. Yılın sadece birkaç gününde bir caminin arka cephesinden güneş batarken diğerinden ay doğmaktadır.

Kanuni ve Hürrem'in biricik kızları olan Mihrimah'ın ismi, kendisi doğduğunda güneş ve ayın aynı anda doğmasından geliyordu. Farsça'da Mihri Güneş, Mah ise Ay anlamına geliyor. Mihrimah büyüyünce ya Rüstem Paşa ya da Mimar Sinan ile evlenecekti. Ancak annesinin yoğun baskısıyla Rüstem Paşa'yla evlendirilen Mihrimah Sultan, Mimar Sinan'ı iki kez huzuruna çağırır ve kendisinin istediği bir yerde külliyesinin yapılmasını ister. İlk külliyeyi 1535'de Üsküdar'da yapan Mimar Sinan ikincisini 1548'de Edirnekapı'ya inşa ettirir. Efsaneye göre; yılın belirli aylarında (Nisan, Mayıs) bir külliyede güneş batarken diğerinde ay doğuyor. Bunun sebebinin ise Mimar Sinan'ın Mihrimah'a olan aşkından dolayı ismine yapmış olduğu jest olduğu söyleniyor.

6. Ünlü besteci Wagner'in karısı Cosima, 33. yaş gününün sabahı yatağında uyurken Wagner ile 15 kişilik bir orkestra ekibi evin merdivenlerinden çıkmaya başlar. Cosima eşsiz bir eserle birlikte uyanır. Tribschen Idyll Senfonisi - 1870

Ünlü besteci Richard Wagner'in bestelerinden en ünlü olanı kuşkusuz II.Dünya Savaşı'nda Hitler'in ordusunu gaza getirmek için dinlettiği “Ride of the Valkyries” adlı eseriydi. Her ne kadar Wagner duygusuz biri gözükse de içten içe bir romantikti. Karısının 33. yaş gününde kendisine özel bestelediği Tribschen Idyll senfonisinin önemi oldukça büyük. Karısı Cosima sabah yatağında uyurken Wagner ile 15 kişilik orkestra ekibi merdivenlerden çıkarken bu eşsiz eserle birlikte uyanır. Cosima bu sürprize günlüğünde şu sözlerle yer vermiştir;

“Uyandığımda gittikçe yükselen sesi duydum. Kendimi daha fazla rüyada düşünemiyordum. Duyduğum bir müzikti, ama ne müzik!”

7. Bu da biricik aşkı için tahtından vazgeçen İngiltere Kralı VIII. Edward. Wallis Simpson adında Amerikalı bir kadına aşık oldu ve herkes buna karşı çıktı. O da alın tacınız sizin olsun diyip Simpson'la evlenerek Fransa'ya yerleşti.

İngiltere kraliyetinde en çok konuşulan çiftlerden biri de VIII. Edward – Wallis Simpson ikilisiydi. Babasının ölümünden sonra İngiliz tahtına oturan VIII. Edward, bu konuda oldukça isteksizdi. En sonunda Wallis Simpson adında bir kadına aşık olan Edward, onunla evlenmek istiyordu. Ancak kadının Amerikalı ve boşanmak üzere olması tüm halkın ve kraliyet ailesinin tepkisini çekiyordu. Tüm olanlara rağmen aşkından vazgeçmeyen Edward, tahtından feragat etti ve Simpson'la evlenerek Fransa'ya yerleşti.

8. Marliyn Monroe'nun ikinci eşi ünlü beyzbolcu Joe DiMaggio, Monroe kendisinden sonra bir kez daha evlense de onu bir türlü unutamadı. Efsane sarışın öldükten sonra bir daha kimseyle evlenmedi ve 20 yıl boyunca Monroe'nun mezarına haftada 3 kez gül buketi gönderdi.

Ünlü beyzbolcu Joe DiMaggio'nun Marliyn Monroe ile evliliği 274 gün sürdü. Ancak ünlü sporcu Marilyn'i bir türlü unutamadı. Monroe bu birlikteliğin ardından oyun yazarı Arthur Miller ile evlendi ancak onunla da boşandıktan sonra kısa süreliğine psikiyatri kliniğine yatırıldı. Monroe klinikte yatarken bile DiMaggio yanından ayrılmadı.

Efsane sarışın öldükten sonra bir daha kimseyle evlenmeyen ünlü beyzbolcu, 20 yıl boyunca Marilyn Monroe'nun mezarına haftada 3 kez gül buketi gönderdi.

9. Rock müziğin kültleşmiş şarkılarından biri de Eric Clapton'un ölümsüz eseri 'Layla'dır. Bu şarkı bir kadına yazıldı, üstelik evli bir kadına. Ama bu şarkıyı duyan ünlü model Pattie Boyd eşinden boşanıp Eric Clapton'la evlendi.

Ünlü model Pattie Boyd o sıralarda Beatles gitaristlerinden George Harrison'la evlenmek üzereydi. Ancak Boyd'un kız kardeşiyle birlikte olan Clapton, Boyd'a sırılsıklam aşıktı. En sonunda umutsuz aşkına Layla şarkısını yazdı. Bu şarkı Boyd'un Harrison ile boşanıp Eric Clapton'la evlenmelerini sağladı.

10. Şimdi bu jest size çok romantik gelmeyebilir ama oldukça değerli. Bir mimar ve mucit olan John Hammes, karısının ev işi yükünü azaltmak istedi ve dünyanın ilk çöp öğütücüsünü icat etti. Hem de 'Seni Seviyorum' diyerek takdim etti. Sana helal olsun be!

Hammes, 1927’de dünyanın ilk çöp öğütücüsünü icat etti ve adını ‘In-Sink-Erator’ koydu. Hammes’in ‘Seni seviyorum’ diyerek karısına hediye ettiği çöp öğütücü kısa sürede her eve girmeye başladı.

11. Kim aşkı için bir felsefe okulu kurar ki! Aristo Assos Kralı'nın kız kardeşine aşık oldu ve evlenmeleri için Kral Hermias ondan bir felsefe okulu kurması şartı koştu. O da seve seve kabul etti.

Hikaye şöyle anlatılıyor:

"Assos Kralı Hermias, sınıf arkadaşı olan Aristo'yu kente davet eder. Bu ziyaret sırasında Hermias'ın dünya güzeli kız kardeşi Pythias 'a aşık olan Aristo, kentten ayrılmasına rağmen Pythias'ı aklından çıkaramaz. Bu durumu öğrenen Hermias, Aristo'nun Assos'ta bir felsefe okulu kurması şartıyla kız kardeşiyle evlenmesine izin vereceğini söyler. Bu şartı kabul eden Aristo, Assos'ta bir felsefe okulu kurar ve M.Ö. 348 – 345 yılları arasında bu okulda üç yıl boyunca felsefe dersleri verir".

12. Güçlü Kırım Hanı Kırım Giray hareminde Leh asıllı bir kadına aşık olur. Kadın, Kırım hanının aşkına karşılık vermez ve ölür. Giray öylesine üzülür ki, aşkını ifade etmek için en iyi heykeltıraşına taştan bir ağlayan heykel yapmasını emreder. Ve böylece şiirlere konu olan dillere destan Bahçesaray Taş Çeşmesi yaratılmış olur.

Bazı kaynaklara göre ise;  Kırım Hanı Kırım Giray Han tarafından, çok sevdiği ve genç yaşta ölen eşi Dilara Bikeç anısına "Dünya durdukça bu çeşme de benim gibi ağlasın" diyerek Bahçesaray'lı bir taş ustasına (kimilerine göre İranlı Ömer usta'ya) 1763 yılında bu çeşmeyi yaptırmıştır.

Çeşme asıl yerindeyken her bir su damlasının çıkardığı ses, akustiğin de yardımıyla insana ağlama-hıçkırık sesi gibi gelir ve dinleyeni derinden etkilermiş. II. Yekaterina'nın direktifleriyle çeşme bugünkü yerine konulunca, çeşmenin bu orjinalliği de ortadan kaybolmuştur. Çeşmenin üzerindeki şekillerin anlamları da çeşmenin yapılış hikayesini destekler mahiyettedir. Mermerden yapılmış çiçek, gözyaşlarıyla dolu bir göz anlamına gelir. Gözyaşları kalp kurnesini (üstteki büyük kurne) kederle doldurur. Zaman bütün acıları hafifletir (çift küçük kurne), ama zihinde kalanlar tekrar acıyı hatırlatır (ortadaki büyük kurne) ve hayat böylece devam edip gider.

13. Victoria Beckham, futbol yıldızı eşi David Beckham için şişesi 50 bin dolar olan bir parfüm satın aldı. ‘Clive Christina No:1’ adlı parfüm altı ayda üretilebildi ve futbol ayakkabısına benzeyen kristal bir şişeye konuldu.

14. Angelina Jolie, henüz boşanmadan önce Brad Pitt'in 50'inci doğum günü hediyesi olarak ona kalp şeklinde bir ada satın almıştı. Heart Island Jolie'ye pahalıya patlamıştı ama aşk için değerdi.

ABD'nin New York kentinin 80 kilometre kuzeyindeki Heart Island'ı Jolie 19.8 milyon dolara satın almıştı. Pitt için aldığı adada, yakışıklı oyuncunun hayran olduğu mimar olan ve 1959'da ölen Frank Lloyd Wright'ın imzası bulunan iki ev bulunuyor.

15. Cemal Süreya, büyük aşkı Tomris Uyar için belki de dünyanın en güzel aşk şiirlerinden birini yazdı. İşte herkesin içinde derin anlamlar bırakan "Sayım" şiiri...

Cemal Süreya, Turgut Uyar ve Edip Cansever'in unutulmaz aşkı olan Tomris Uyar, bu üç şairi de ayrı ayrı etkilemiş, onlara ilham kaynağı olmuştu. Tomris, Turgut Uyar'dan ayrıldıktan sonra Cemal Süreya ile 3 yıllık tutkulu bir aşk yaşadı. Bu sürede birçok şiir ve şevhet dolu eser ortaya çıktı. Onlardan biri de 'Şahsiyet Rötarı'ydı. Olay şu şekilde anlatılır;

“Her akşam işten çıkıp şıp diye eve damlıyordu Cemal Süreya. Bir gün Tomris Uyar, “Biraz gez dolaş, arkadaşlarınla falan buluş’ dedi. Ertesi gün geç geldi Cemal Süreya, daha ertesi gün de, hep geç geldi. Bu akşamlardan birinde, örtü silkelemek için pencereyi açan Tomris, apartmanın girişinde oturan Cemal’i gördü ve gerçek ortaya çıktı. Her akşam iş çıkışı eve geliyor ama aşağıda oturup ‘gecikiyordu’ Cemal Süreya… Tomris Uyar tarafından durumun adı derhal kondu: Şahsiyet Rötarı…”

Elbette Cemal Süreya'nın bu duruma tepkisi gecikmedi ve o efsane 'Sayım' şiiri ortaya çıktı;

Ayışığında oturuyorduk
Bileğinden öptüm seni

Sonra ayakta öptüm
Dudağından seni

Kapı aralığında öptüm
Soluğundan seni

Bahçede çocuklar vardı
Çocuğundan öptüm seni

Evime götürdüm yatağımda
Kasığından öptüm seni

Başka evlerde karşılaştık
İliğinden öptüm seni

En sonunda caddelere çıkardım
Kaynağından öptüm seni

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
piksel-piksel-anadolu

Cemal Süreya :')

darksideoftheriver

Keşke editör seçerken dil bilgisi, tarih bilgisi gibi konulara önem verseniz de, yalan yanlış içerikleri, kötü karadeniz fıkrası tadında okumasak.

bercerm

Mihrimah ve Mirar Sinan aşkı uydurmadır. Bu iki şahıs birbirlerini bir kere bile görmemiştir. Sinan'ın eserlerini de Kanuni hediye olarak kızına yaptırmıştır. Kaynak İlber Ortaylı.

bunedirya

Biz de eve giderken mandalina alıyoruz, az bir şey mi?

Görüş Bildir