Görüş Bildir
Haberler
Kılıçdaroğlu'nun 'Kaçacak' İddiasına 1 Milyon Liralık Tazminat Davası

Kılıçdaroğlu'nun 'Kaçacak' İddiasına 1 Milyon Liralık Tazminat Davası

Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 'kaçacak' iddialarına ilişkin 1 milyon liralık manevi tazminat davası açtı.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Kemal Kılıçdaroğlu, kısa süre önce Twitter hesabından paylaştığı bir videoda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ailesiyle bağlantılı vakıfların, ABD’de kurulan TÜRKEN vakfına 1 milyar TL aktardığını söyleyerek kaçış hazırlığı yapıldığını öne sürmüştü.

👇

1 milyon TL'lik tazminat davası açtı

1 milyon TL'lik tazminat davası açtı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın avukatı Hüseyin Aydın tarafından Ankara Asliye Hukuk Mahkemesine açılan davanın dilekçesinde, Kemal Kılıçdaroğlu'nun, 24 Mayıs 2022'de, partisinin TBMM grubundaki konuşması ve aynı tarihte Twitter hesabı üzerinden paylaştığı video aracılığıyla Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yönelik kişilik haklarını ihlal edici mahiyette gerçek dışı itham ve isnatlarda bulunduğu belirtildi. 

Davalı Kılıçdaroğlu'nun, Erdoğan'a yönelik açıklamalarının tamamen gerçek dışı ve kişilik haklarına ağır bir saldırı mahiyetinde olduğu vurgulanan dilekçede, şu ifadelere yer verildi:

'Davalının önce grup konuşmasında sonra da bağlantılı bir şekilde sosyal medya hesabında ileri sürdüğü mesnetsiz iddialar akıl, mantık ve izandan yoksun olduğu gibi, mesnetsiz iddialar üzerinden kurguladığı kaçma senaryosu da ancak kara mizaha konu olabilecek bir kurgudan ibarettir.

Davalının hayali kaçma senaryosuna dayanak kıldığı husus, Türkiye'de faaliyet yürüten kamuya yararlı bir kısım vakıfların, ABD'de faaliyet yürüten ve bu Vakıflarla ilişkili olan bir Vakfa aktardığı tutarlara ilişkindir. Davalı, bu hususu Sayın Cumhurbaşkanı'mızın yurt dışına kara para aktardığı şeklinde kamuoyuna lanse etmiştir.

 'Kişilik haklarına en büyük saldırı'

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, ABD dahil olmak üzere yurt dışına aktardığı herhangi bir varlığının bulunmadığı kaydedilen dilekçede, 'Ayrıca Vakıf malları hem ABD hukuku açısından hem de Türk hukuku açısından ancak Vakfın amaçları için kullanılabilmektedir.' ifadesine yer verildi.

Kişisel amaçlar için kullanılamayan bu malların kaçış senaryosunun parçası olarak göstermenin aklı selim bir muhakemenin ürünü olarak değerlendirilemeyeceği belirtilen dilekçede, şunlar kaydedildi:

'Cumhurbaşkanı'mızın siyasi hayatı ve mücadelesi dikkate alındığında 'yurt dışına kara para aktardığı ve kaçacağı iddiası' onun kişilik haklarına yapılacak en büyük saldırıdır. Davalının söz konusu mesnetsiz iddiaları nedeniyle Sayın Cumhurbaşkanı'mızın kişilik hakları, onur şeref ve saygınlığı ağır bir şekilde ihlal edilmiştir.'

Kılıçdaroğlu'nun, Erdoğan'ın kişilik haklarına saldırmayı alışkanlık haline getirdiği belirtilen dilekçede, 'Davalının, dava konusu beyanları, ifade özgürlüğünün sınırlarını aşan, kamusal tartışmalara katkı sunma kapasitesi olmayan, Sayın Cumhurbaşkanı'mızın itibarına zarar veren, siyasi eleştiriden çok kişisel saldırı niteliğinde açıklamalardır.' ifadeleri kullanıldı.

Dava dilekçesinde, söz konusu açıklamaları nedeniyle her bir konuşması için 500 bin lira olmak üzere toplam 1 milyon liralık manevi tazminatın CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'ndan tahsil edilmesi ve kararının yüksek tirajlı bir gazetede yayınlanması talep edildi.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
27
20
7
2
2
1
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
stroke

Bir millete karşı işlenen hırsızlık suçu asla zamanaşımına uğramaz. Herkesin hesap vereceği zaman muhakkak gelir.