Görüş Bildir
Haberler
Kılıçdaroğlu: ‘MHP ile Koalisyon Kurmak İsteriz’

Kılıçdaroğlu: ‘MHP ile Koalisyon Kurmak İsteriz’

ATKN
24.10.2015 - 22:56

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Arınç’ın, 'Bana iktidara yakın medya tarafından ambargo uygulanıyor. TRT’ye bile beni çıkartmıyorlar' şeklindeki sözlerini değerlendirdi. Arınç'ın TRT'deyken sorumlu olduğu dönemde de aynı durumun yaşandığını belirten Kılıçdaroğlu, 'Davutoğlu'na 2 buçuk saat yerdiler, bize 2 buçuk dakika bile vermediler. Üstelik o TRT benim ödediğim vergilerle yaşıyor. Arınç şimdi şikayet ediyor. Geçmişte de aynısı vardı. Keşke o zaman şikayet etseydi. Bizim yayınlarımızı keserlerdi. Şimdi kendisine satır uğrayınca şikayet etmeye başladı' dedi. 'Seçimden sonra hangi partiyle koalisyon kurmak istersiniz?” sorusuna yanıt veren Kılıçdaroğlu, 'MHP ile koalisyon kurmak isteriz. İkimiz de muhalefetteyiz. Seçim bildirgelerimizde çok fazla ortak noktalar var' dedi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Fox TV’de Fatih Portakal ve İsmail Küçükkaya’nın sorularını yanıtladı. 

Türkiye’de 4 IŞİD bombacısının eylem hazırlığında olmasıyla ilgili çıkan haberleri değerlendiren Kılıçdaroğlu, “Emniyetin hepsinden haberi var. İsimleri belli, yerleri belli, adresleri belli, yaptıkları toplantılar belli, internet siteleri belli.” dedi. 

Ankara patlamasından sonra Meclis’in neden toplanamadığıyla ilgili görüşlerini de dile getiren Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu: 

'Meclisi toplarsak bir karar almamız lazım. Biz Suruç katliamından sonra Meclis’i topladık. Terör konusunda araştırma komisyonu kuralım, bunun üzerine parlamento olarak gidelim dedim. AKP ve MHP anlaştılar, komisyon kurulmasına gerek yok dediler. İkinci kez toplamak için nabız yokladık aynı sonuç çıkacağı için toplayamadık. İşin gerçeği bu. Hem terörden şikayet edeceksiniz, vatandaş parlamento harekete geçsin de terörü önlesin diyeceksiniz, ondan sonra da Meclisi toplayacağız, terörden en çok şikayet eden iki taraf da diyecek ki, ‘hayır komisyona gerek yoktur'

'Kimin yönettiği belli değil'

CHP lideri, “1 Kasım’da AK Parti’nin tek başına iktidar olması durumunda nasıl bir Türkiye tablosu ortaya çıkacak.” şeklindeki soruya, “Karamsar bir Türkiye tablosu ortaya çıkar. Hem dünyada hem Türkiye’de karamsar bir tablo ortaya çıkar. 13 yıllık uygulamanın geldiği sonuç bu. Şu gerçeği hiç kimse unutmasın. AKP artık istikrarsızlığın adresidir. Dolar yükseldi, işsizlik arttı, ekonomi fireni tutmuyor, terör tırmandı. Kim iktidarda? Eğer gerçekten tek iktidar ülkeyi yönetecekse hukukun üstünlüğüne inanmalı. Medya üzerine baskı kurmamalı. Muhalefete belli konularda bilgi vermeli. Ekonomide ciddi tutarlı, kararlı adımlar atmalı. Doların bu kadar artmaması gerekir, işsizliğin bu kadar artmaması gerekir. Bütün bunlara baktığınızda tablo hiç de iç açıcı değil. Türkiye şu anda sağlıklı yönetilmiyor. Kimin yönettiği belli değil. Bu tablo Türkiye’de kaosun, kutuplaşmanın, gerginliğin, terörün nedenidir.” şeklinde cevap verdi. 

'Bütün meydanlar gençlerin olacak'

Kılıçdaroğlu, “Gezi gibi bir olay olursa bu insanların yürümelerine ve seslerini duyurmalarına imkan tanıyacak mısınız?” sorusuna, “Bütün meydanlar gençlerin olacak. Bizi de eleştirecekler. Havuz medyasına, iktidar yanlısı yayın yapan gazete ve televizyonlara da söylüyorum. Özgürce bizi eleştireceksiniz, hiçbir zaman üstünüze gitmeyeceğiz.” dedi. 

'Arınç, TRT’den sorumluyken aynı şekildeydi'

Bülent Arınç’ın bir televizyon kanalında, “Bana iktidara yakın medya tarafından ambargo uygulanıyor. TRT’ye bile beni çıkartmıyorlar.” şeklindeki sözlerini değerlendiren Kılıçdaroğlu, “Sayın Davutoğlu’na 2,5 saat verdiler, yayın yaptı. Bize 2,5 dakika bile vermediler. Üstelik o TRT benim ödediğim vergilerle yaşıyor. Bülent Arınç şimdi şikayet ediyor. Geçmişte de aynısı vardı. Keşke o zaman şikayet etseydi. Arınç, TRT’den sorumluyken aynı şekildeydi. Bizim yayınları keserlerdi. Şimdi kendisine satır uğrayınca şikayet etmeye başladı. Ambargo uygularlar çünkü Arınç, AKP’nin bir rant partisi olmasından rahatsız. Arınç, AKP’nin vicdanıdır. Parayla puroyla işi yoktur. Dünya görüşlerimiz farklıdır ama saygın bir siyasetçidir.” ifadelerini kullandı.

''MHP'yle koalisyon kurmak isteriz'

Seçimden sonra hangi partiyle koalisyon kurmak istersiniz?” şeklindeki soruya net bir şekilde cevap veren Kılıçdaroğlu, “MHP’yle koalisyon kurmak isteriz. İkimiz de muhalefetteyiz. Seçim bildirgelerimizde çok fazla ortak noktalar var. Dolayısıyla bir araya gelip hükümet kurabiliriz.” dedi.

Kılıçdaroğlu, “Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na görev almaya gidecek misiniz?” soruya ise şöyle cevap verdi: “Eğer böyle bir görev çıkarsa yasaya göre gidip görevi alacağız.” 

“CHP iktidarında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Bakanlar Kurulu'nu toplamak isterse ne yaparsınız?” şeklinde bir soru yöneltilen CHP lideri Kılıçdaroğlu, “Olağanüstü bir durum olmazsa olmaz. Yoksa niye toplanacağız ki? Başbakan, Genelkurmay Başkanı, MİT Müsteşarı haftada bir Cumhurbaşkanı’na gidip bilgi veriyor. Bakanlar Kurulu'ndan ne isteyecek. Anayasal sınırlar içinde cumhurbaşkanlığı yapacak.” ifadelerini kullandı.

Ajanslar

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
160
21
20
11
5
2
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Heisenberg

CHP ve MHP koalisyonu... İşte aradığım koalisyon. Ülke gerçek vatanseverlerin yönetimde olacak. Hırsızlar ve teröristler ise muhalefet olacak. Oylar Cumhuriy... Devamını Gör

Connor

MHP Koalisyonu diyosun da HDP yakınlığı nolacak, meraklardayım?..

Pasif Kullanıcı

tayyibi düşürmek için pkk ya çalıştığınız kadar mhp-chp toplamına çalışsaydınız inanın ülkücülerde,sosyalistlerde akplilerde rahat etmişti.