Kılıçdaroğlu: 'İşsizlik Yüzünden Kendini Yakanlar Var, Bunları Haber Yapmayın Diyorlar'

 > -

Partisinin TBMM grup toplantısında konuşan CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Türkiye'de 'geniş tanımlı' işsizliğin 8 milyon 475 bin kişi olduğunu söyledi ve iktidarı eleştirdi. Konuşmasında 2018 ve 2019 yıllarında işsizlik nedeniyle intihar girişiminde bulunan ve yaşamına son veren vatandaşları sıralayan Kılıçdaroğlu, "Bunları haber yapmayın diyorlar. Sanıyorlar ki herkes saraydaki gibi lale devri yaşıyor" ifadelerini kullandı. 

"Türkiye'de 8 milyon 475 bin kişi işsiz" 🎥

CHP lider Kılıçdaroğlu grup toplantısının önemli bir kısmını işsizliğe ayırdı. Kılıçdaroğlu "Bugün geniş tanımlı işsizliğe baktığımızda, yani iş aramaktan ümidini kesmiş, ama 'iş olursa çalışırım' diyenleri dahil ettiğimizde şu anda Türkiye'de 8 milyon 475 bin kişi işsiz" dedi.

"Bir insan kendi hayatına niye son vermek ister?"

Kılıçdaroğlu sözlerine şöyle devam etti: 

"İşsizlerin sorunlarını anlamak çok kolay değildir. İşsiz birinin akşam eve gittiği zaman eve ekmek götürememesi ne demektir? Çaresizlik içinde kendini yakanlar var. Kaç kişi yaktı kendini acaba? Biz bazen televizyonlarda görüyoruz, bazen gazetelerin 3. sayfalarında görüyoruz, internet sitelerinde görüyoruz ve unutuyoruz. Ve bir süre sonra tamamını unutuyoruz. Toplum vicdanına seslenmemiz gerekiyor. Bir insan kendisini niye yakar? Bir insan kendi hayatına niye son vermek ister?"

Kılıçdaroğlu 'Sadece 2018 ve 2019'un rakamlarını veriyorum' dedi ve işsizlik nedeniyle yaşamına son veren ve intihar girişiminde bulunan vatandaşları sıraladı. 👇

  • 12 Ocak 2018 Ankara: Bir vatandaş TBMM duvarının dibine kendisini yaktı.

  • 29 Ocak 2018 Balıkesir: İş bulamayan bir insan kendisini yaktı. 'İşsizim, geçinemiyorum. Çoluk çocuğum var. Nasıl bir sosyal devlet?' diyor.

  • 4 Şubat 2018 Sivas: geçim sıkıntısı nedeniyle bir vatandaş üstüne benzin dökerek kendisini yakmaya çalıştı.

  • 10 Şubat 2018 Antalya: 44 yaşındaki engelli bir vatandaş işsiz olduğunu söyleyerek kendisini yakmak istedi. Engelli, iş istiyor. yardım istemiyor, birisine muhtaç olmak istemiyor. İş istiyor. Ve hemen söyleyelim devletin engelli kadrolarının da büyük bir kısmı boş.

  • 25 Ocak 2019: İşten atılan bir işçi kendisini yakmak istedi. 

  • 16 Şubat 2019 Bursa, Gemlik: 'Ne yapayım, çalayım mı? Hırsızlık mı yapayım? Bunu mu istiyorlar benden?' diyerek kendini yakmaya çalıştı bir işçi.

  • 21 Şubat 2019 Tekirdağ: Ergene ilçesinde 34 yaşında biri kendini astıktan sonra bir not bulunuyor. Notta şu yazılı: 'Ben hakkımı size helal ediyorum. Siz de bana hakkınızı helal edin. Biliyorum sizi çok üzdüm, işsizlikten bunaldım.'

  • 29 Mart 2019 Gaziantep: Kendini yakmaya çalışıyor yine bir vatandaşımız, şöyle diyor: 'Çocuklarım aç, 2 yıldır işsizim. Tazminatım bile verilmedi, işsizlik maaşımı alamıyorum.' Demek ki kayıt dışı çalışıyormuş.

  • 16 Mayıs 2019 Yine Gaziantep: Eski bir hükümlü, İş-Kur'a başvuruyor, belediyeye başvuruyor, iş bulamıyor. O da kendisini yakıyor. 4 gün yoğun bakımda kalıyor, Kurtarılamıyor ve ölüyor. Annesi şöyle söylüyor: 'Oğlum ortalama 5 yıldır iş arıyordu. Geçenlerde bir fabrikadan kendisini aradıklarını ve işe başlayacağını gülerek anlatan oğlum, daha sonra buradan da ret cevabı almıştı. Yüreğimiz yanıyor. Ölen bir köpeğe bile insanlık üzülürken benim oğlum için bir tek belediye yönetici gelip başsağlığı dilemedi.'

"Sanıyorlar ki herkes saraydaki gibi lale devri yaşıyor" 🎥

'İşsizlik bir insanın umudunu tamamen kaybetmesidir. İşsizlik kendi geleceğini yurt dışında aramaktır.' diyen Kılıçdaroğlu ekledi: 

"İşsizlik bütün kötü alışkanlıkların başlangıcıdır. Geçimsizliktir, ailenin temel yapısının dibine dinamit koymaktır. Toplumsal değerlerin yıpranması, ahlakın çökmesidir. Uyuşturucu bataklarına sürüklenmesidir. Açlıktır, yoksulluktur. Bir babanın çocuğunun yüzüne bakamamasıdır. Bir annenin çocuğunu yatağına aç yatırmasıdır. Bunlar işsizliğin ne olduğunu biliyor mu acaba? Yuva kuramamadır. Eli ekmek tutmayan kişi nasıl evlenecek? Bunları haber yapmayın diyorlar. Sanıyorlar ki herkes sarayda lale devri yaşıyor."

Eyüp Dal, geçtiğimiz günlerde Şahinbey Belediyesi'nin önünde kendini ateşe vermiş, 4 gün süren yaşam mücadelesi ardından yaşamını yitirmişti.

İşsizlik Nedeniyle Kendini Yakan Eyüp Dal Hayatını Kaybetti: 'İşe Başlayacağını Gülerek Anlatmıştı...' - onedio.com
İşsizlik Nedeniyle Kendini Yakan Eyüp Dal Hayatını Kaybetti: 'İşe Başlayacağını Gülerek Anlatmıştı...' - onedio.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir