Kaybeden Japon ve Almanların Gözünden 19 İkinci Dünya Savaşı Filmi

Sanat
269PAYLAŞIM

İkinci Dünya Savaşı, sinemada en çok işlenen konulardan biri. Ancak bu konu sürekli kazananların gözünden bir kahramanlık öyküsü bağlamında anlatıldığından, bir noktada sinemaseverler için farklı bir bakış açısı ihtiyacı ortaya çıktı. Bu ihtiyacı içinde hisseden sinemaseverlere derman niteliğinde filmler aşağıda.

19. Cross Of Iron

Kaotik bir ortamda doğu cephesinde Sovyet ataklarına karşılık vermek üzere konumlandırılmış bir grup Alman askerin savaş yaşamını anlatan gerçekçi bir film.  

http://www.imdb.com/title/tt0074695/

IMDb 7,5

18. Before The Fall

Üstün boks yetenekleri sebebiyle elit Nazi subaylarının yetiştirildiği Ulusal Siyaset Akademisi'ne girmeye hak kazanan Freidreich Weimer'ın hayatını anlatan 2004 yapımı bir film

http://www.imdb.com/title/tt0384369/

IMDb 7,5

17. Under The Flag Of Rising Sun

Kinji Fukasaku'nun filminde hayatını İkinci Dünya Savaşı'nda kaybetmiş bir askerin eşinin ölümün ardındaki gerçeği arama hikayesi işleniyor. 

http://www.imdb.com/title/tt0289782/

IMDb 8,0

16. A Woman In Berlin

Savaşın son bulması ile birlikte Kızıl Ordu'nun Berlin'i işgal etmesinin işlendiği filmde, gazeteci bir kadının bir Rus subay tarafından diğer Rus askerlerden nasıl korunduğu işleniyor. 

http://www.imdb.com/title/tt1035730/

IMDb 7,1

15. Memoirs Of A Geisha

Aynı isimli romanın adaptasyon senaryosu üzerine çekilmiş, prodüktörlüğünü Steven Spielberg'ün üstlendiği bu filmde Japon tarafından savaşın nasıl algılandığı net bir şekilde algılanıyor.

http://www.imdb.com/title/tt0397535/

IMDb 7,1

14. John Rabe

John Rabe isimli bir Alman iş adamının savaş esnasında 200 bine yakın sivilin hayatını kurtardığı bir gerçek hikayenin adaptasyon bir film ile karşı karşıyayız. 

http://www.imdb.com/title/tt1124377/

IMDb 7,2

13. Enemy At The Gates

Bu filmde savaşın en önemli anlarından biri olan Stalingrad'ın düşmesi konusu bir Sovyet keskin nişancının ana karakterliğinde işleniyor. 

http://www.imdb.com/title/tt0215750/

IMDb 7,6

12. Gloomy Sunday

Bir iş adamı, bir müzisyen ve bir restoran sahibinin; garson bir kıza aynı anda aşık olmasını İkinci Dünya Savaşı ortamı ve psikolojisi altında anlatan bir film

http://www.imdb.com/title/tt0155722/

IMDb 7,9

11. Kabei: Our Mother

1940 Tokyo'sunda bir aile babasının komünist olması sebebiyle tutuklanması üzerine kurulmuş bir film. Savaşın karşı taraftan nasıl görüldüğüne dair çok iyi bir örnek. 

http://www.imdb.com/title/tt0855852/

IMDb 7,6

10. City Of Life And Death

Dönemin Çin başkenti Nanjiang'ın Japonya tarafından kontrol altında tutulması ve şehre uygulanan katliam anlatılıyor. 

http://www.imdb.com/title/tt1124052/

IMDb 7,7

9. Stalingrad

Stalingrad Savaşı'nda yer alan bir Alman müfrezesinin yaşamını anlatan filmde, müfrezenin sayıca yarısı yok olmasına rağmen insani duyguları bir yana bırakan Alman yüzbaşı ve teğmenin anlattıkları izlemeye değer. 

http://www.imdb.com/title/tt0108211/

IMDb 7,5

8. Japan's Longest Day

Japonya'ya düşen atom bombalarının ardından Japon asker ve politikacıların direnme ve teslim olma arasındaki hikayesini gerçekçi bir biçimde aktaran filmde oyunculuklar inanılmaz seviyede. 

http://www.imdb.com/title/tt0062041/

IMDb7,7

7. Fires On The Plain

İçinde bulundukları durumdan umutsuz bir grup Japon askerinin psikolojik ve fiziksel durumunun aktarıldığı film Japon Sineması'nın zirvesinden bir yapıt olarak kabul ediliyor. 

http://www.imdb.com/title/tt0053121/

IMDb 8,0

6. Empire Of The Sun

Aristokrat İngiliz bir aileden gelmiş bir subayın Japonya'nın İngiltere'nin kontrolü altındaki Çin topraklarını işgal etmesinden sonraki hayatta kalma mücadelesini anlatıyor. Aristokratlıktan sokaktan yemek toplamaya kadar giden bir hikaye.  

http://www.imdb.com/title/tt0092965/

IMDb 7,8

5. Downfall

Savaşın Almanya için geçen en kötü günlerinde dahi Hitler'in her şey çok iyi ve daha iyi olacak şeklindeki propagandasının işlendiği 2004 yapımı bir film

http://www.imdb.com/title/tt0363163/

IMDb 8,3

4. North Face

Alplerin en ulaşılmaz noktalarına tırmanmak isteyenleri destekleyen Nazi propagandasının nasıl işlediğine dair çok başarılı bir film

http://www.imdb.com/title/tt0844457/

IMDb 7,4

3. Sophie Scholl: The Final Days

1943 Almanya'sında Nazi rejimine karşı duran bir grubun hikayesini anlatan bu filmde, savaşın dışarıda devam ederken Almanya içinde nasıl baskılı bir rejimin geçerli olduğunu gösteren bir film

http://www.imdb.com/title/tt0426578/

IMDb 7,7

2. Europa Europa

İkinci Dünya Savaşı sürerken Yahudi bir gencin kimliğini gizleyerek Nazi sisteminin gençlik programına nasıl katıldığını anlatan bir film.

http://www.imdb.com/title/tt0099776/

IMDb 7,7

1. Letters from Iwo Jima

Düşmemek için direnen Iwo Jima adasındaki Japon askerlerin nasıl da Amerikan askerlerine direndiğinin öyküsü bu filmde işleniyor. 

http://www.imdb.com/title/tt0498380/

IMDb 7,9

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
menemen

4# north face zamanınd beni o kadar aglatmıstı ki en cok korktugum seylerden biridir oylesi korkunc olumler

starlight

listeye ek olarak mai wei (my way) eklenebilir. ayrıca ilgi duyanlar sven hassel romanlarına baksınlar derim, bana ikinci dünya savaşının hissiyatını en iyi yaşatan romanlardır. bir de adından çokça sözettiren mini dizi ''unsere mütter unsere vater'' i izlemenizi de tavsiye ederim

cr7muslera

Ateşboceklerinin Mezari acin izleyin.Ama bir paket pecete de hazir bulundurun.

brkkrb

Çoğunu izledim, zaten 2. Dünya Savaşı'na çok meraklıyımdır. Bu arada Unsere Mütter Unsere Vater adlı yapımı da izlemenizi öneririm. 3 bölümlük mini dizi, 90 dk. Ve sakın bunu Band of Brothers ile karıştırmayın. Zira izleyenler o dizinin objektiflikle uzaktan yakından alakası olmadığını bilir. Ama bu öyle değil, izleyin bana hak vereceksiniz zaten. IMDb 8.5 olması lazım.

yori

savaş siyasetçilerin oyunu silah tüccarlarının kazanc menbeyi masum insanların öldürülmesidir bende bari anime önerim size ateşböceklerinin mezari çok güzel benim bile sevdiyime göre sizde inşallah beyenersiz

Görüş Bildir