Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Kariyerinizi Güncelleyin: Teknoloji Evreninin Muhtarı Bill Gates'e Göre 2019’da Dünyayı Değiştirecek 10 Teknoloji

-

Bill Gates'in dolardaki dalgalanmaları hesaba katmazsak neredeyse 500 milyon liralık bir kişisel serveti var. Bu serveti geleceğe dair başarılı öngörüleri ve durmaksızın çalışarak elde ettiğini de hatırlayalım. 

Peki onun perspektifinden 2019'un teknolojide çığır açacak yenilikleri neler olacak? Kariyer planlarımızı belirlerken aklımızda bulunsun.

1. Robotların insansılık özelliklerinin iyileştirilmesi

Robotlar kodlanan neredeyse tüm rutin işleri mükemmel bir şekilde gerçekleştiriyor. 2019'da halen bir eksikleri var ki o da tüm bunları 'insansı' seviyede yapamıyor oluşları. İnisiyatif gerektiren işleri yapmada henüz yetersizler.

Yani hassas işleri yaparken ayrı, sertlik gerektiren işleri ayrı yapabilecek bir mekanizmamız var.

Robotlar özelinde bu konuda bir devrim olması bekleniyor. Ayrıca kodlanan spesifik görevler dışında robot teknolojilerinde yeni bir dönüm noktasına geldiğimizde otomobilimizi yıkama ya da bilgisayar klavyemize yerleşmiş tozları temizleme (bunlar nasıl görevler?!) gibi kompleks işlerde de robotlara güvenebileceğiz.

2. Yeni nesil nükleer enerji

techodom.b-cdn.net

Yeni nesil nükleer reaktörler artık güncel uygulamalara dahil oldu olacak ve bu yeni dizaynlar sayesinde nükleer enerji artık daha ucuz ve çok daha güvenli hale geldi, gelecek. Birden fazla nükleer sistemde yatırımı bulunan Gates, nükleer enerji için ilginç bir öngörüye sahip. Ona göre yeni gelişmelerle nükleer enerji çok daha az atık ortaya çıkaracağı için halkın desteğini de alacak.

3. Erken doğum tahminlerimizde iyileşme

Artık basit bir kan testiyle erken doğum riski ölçülebiliyor, ayrıca araştırmalar kanser ve hatta Down Sendromu'nu bile kan testleriyle çok önceden tespit edebilecek testler geliştiriyorlar. Bu testlerin Gates tarafından dikkat çekilen özelliği fiyatları sebebiyle ulaşılabilir hale gelmeleri.

4. Sadece bir hapla Gut teşhisi

Deneyler ya da analizlere ihtiyaç duymadan sindirim sistemini görüntüleyebilen ve hatta biyopsileri bile gerçekleştirebilen yutulabilir bir cihazla Gut hastalığını tarihe karıştıracağımız yıl 2019, Gates'e göre.

5. Kişiye özel kanser aşıları

Her aşı farklı oranda bileşene sahip ve her bünye için aynı seviyede tedavi edici madde ihtiyacı olduğunu düşünmek pek de doğru değil. 2019'da vücudun bağışıklık sistemini yalnızca tümör hücrelerini hedef almak için yönlendirecek ve kişiye özel hazırlanacak aşılar kullanılmaya başlanacak.

6. Etsiz burger

Hayvanları gıda sektörünün elinden kurtaracak, dana eti kullanılmayan Burger etleri yaygınlaşacak. Ayrıca gıda endüstrisinden kaynaklanan emisyonların çok büyük oranda azalacağı bu uygulamalarla et alternatifleri laboratuvarlarda doğacak.

7. Karbondioksit tutucular

Şöyle söyleyelim, dünya genelinde tehlikeli boyutlara ulaşan küresel ısınmanın önüne geçebilmek için en az 1 milyar ton CO2 yok edilmesi gerek. Artık CO2 sebebiyle ortaya çıkan problemler son bulacak. CO2’yi havadan emen ve elde edilen CO2'leri ekonomilere katkı sağlayacak şekilde kullanıma sokacak alternatifler üretilecek, yaygınlaşacak.

8. Giyilebilir EKG cihazı

Giyilebilir cihazlar artık eğlence için değil sağlık için de çalışıyor. Giyilebilir EKG cihazları insanların kalp hareketlerini sürekli kontrol etmesini basitleştirirken kalp krizine sebep olan sıra dışı durumlar kolayca tespit edilebiliyor. 2019 boyunca donanım ve yazılımdaki gelişmelerle EKG özellikli akıllı saatler tıbbi cihaz hassasiyetiyle kalp krizini tespit edecek.

9. Sanitasyon ama kanalizasyonsuz

İşte bu biraz ilginç. Yaygınlaşması beklenen enerji tasarruflu tuvaletler bir kanalizasyon sistemi olmadan çalışarak atıkları arıtacak. Böylece neredeyse 2 milyar kadar insanın sağlıklı kanalizasyon sistemlerine ulaşamaması sonucu ortaya çıkan rahatsızlıkların önüne geçilebilecek. Kolera gibi bazı hastalıklar da tarihe karışacak.

10. İnsansı yapay zeka asistanları

Yapay zeka asistanları hayatımızı kolaylaştırıyor ama hayati bir öneme sahip olduklarını söylemek zor. İşte bunun önüne geçebilmek için 2019'da devrimsel adımlar atıldı, atılıyor ve atılmaya da devam edecek. Kelimeler arasındaki anlamsal ilişkileri yakalayan yeni teknikler, makineleri doğal dili anlamada daha iyi hale getiriyor.

Örneğin bir arkadaşımızla konuştuğumuz gibi cümlelerimizi kurduğumuzda asistanlar da anlayabilmeye başlayacak.

Kelime ve kavramlar arasındaki anlamsal ilişkileri yakalamaktan geçiyor bu sorunun çözümü de. En meşhur örneklere bakarsak Amazon Alexa ya da Apple Siri gibi asistanların iletişim yetenekleri sınırlı olduğu için anlamlı bir konuşma yapamıyoruz, belirli komutlarla iletişebiliyoruz.

Çok yakında sanal da olsa yeni bir dostumuz olacak , şimdiden hazırlanalım.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
horusunsozu

Laboratuvarda et... Bill Gates ve Virgin'in patronu zaten bu projeyi destekliyorlar. Maliyetler şimdilik biraz fazla, gıda üzerinde oynanan oyunları böyle şirin şirin sunarlar bize. Biz de yeriz...

pasaeli

sonunda zeki mürende bizi görecek anlaşılan

satain

Robot olmazsa daha iyi olur. Yoksa biz iş bulamayız , para kazanamayız.

devillmaycry

Biz : 2019 da yerli uçagımız göklerde

Görüş Bildir