Kanal İstanbul Nedir? Kanal İstanbul Projesi Hakkında Bilmeniz Gereken 5 Şey

 > -

Kanal İstanbul projesi uzun yıllardır konuşulmakta ve üzerine de pek çok yorum yapılmakta. İstanbul'a "Çılgın Proje" olarak 2011 yılında Haliç Kongre Merkezi'nde dönemin başbakanı Erdoğan tarafından tanıtılan Kanal İstanbul; Avcılar, Küçükçekmece, Sazlıdere ve Durusu koridorunu kapsamakta. 

Önümüzdeki günlerde adından çok daha fazla söz ettirecek olan Kanal İstanbul ile bilmeniz gerekenleri, son durumu ve diğer bilgileri bir araya getirdik.

1. Kanal İstanbul Güzergahı ve Geçeceği Yerler Neresi Olacak?

Yapay bir su yolunu içeren projenin güzergahı; tam olarak 45.2 km uzunluğu ile son plana göre Avcılar, Küçükçekmece, Sazlıdere ve Durusu arasını kapsamakta, Küçükçekmece gölünden başlamaktadır. 

Kanal İstanbul güzergahı Marmara Denizi'ni Küçükçekmece Gölü'nden ayıran kıstaktan başlamakta. Sazlıdere ve Altınşehir mahallelerinden devam eden proje Sazlıdere Baraj Havzası boyunca ilerleyecek. Terkos ve Durusu mahallelerinin kenarında da Karadeniz'e ulaşacak. Alan büyüklüğü olarak Arnavutköy 28.6 km, Küçükçekmece 7, Başakşehir 6.5, Avcılar 3.1 km ilçe sınırları içerisinde olacak.

2. Kanal İstanbul'a Neden İhtiyaç Duyuldu?

1936 yılında imzalanan Montrö Boğazlar Antlaşması sırasında yıllık 3 bin gemi boğazdan geçmekteydi. Ancak yıllar geçtikçe bu sayı giderek arttı. Gerek boğaz trafiğinin artması gerekse yük gemileri geçiş güzergahları ve planlamaları için alternatif arayışların başlaması projenin tetikleyicisi oldu. Şu anda yıllık 50 bini bulan sayılarda gemi, boğazdan geçiyor. Bu sayının 2050'de 100 bine ulaşması bekleniyor. Günlük balıkçı ve şehir hatları ile 2500 araç boğazı kullanıyor. Süveyş Kanalı'nda yıllık 17 bin gemi geçiyor. Tabiki coğrafyalar nedeniyle karşılaştırmak çok sağlıklı sonuçlar vermeyebilir ancak durum itibarıyla büyük bir fark söz konusu. Bazı hukukçulara göre, bu projenin Montrö Anlaşması'na yönelik de bazı ihlaller doğurabileceği yönünde tartışmalar var.

3. Kanal İstanbul Proje Detayları ve Geçmişi Nedir?

Kanal İstanbul projesi tarih itibarıyla Roma İmparatorluğuna kadar dayanmaktadır. Bunun nedeni İstanbul Boğazına alternatif bir su yolunun yapılma girişimleri ve fikirleridir. 1550 yılında Kanuni Sultan Süleyman Döneminde de gündeme gelmiştir. Yakın bir geçmişte ise Tübitak'ın Bilim ve Teknik Dergisi'nde 1990 yılında "İstanbul Kanalını Düşünüyorum" isimli yazısıyla dönemin Enerji Bakanlığı Müşaviri Yüksel Önem tarafından dillendirilmiştir

Resmî adıyla Kanal İstanbul, şehrin Avrupa Yakası'nda hayat bulacak. Hazırda Karadeniz ile Akdeniz arasında alternatifsiz bir geçit olan İstanbul Boğazı'ndaki gemi trafiğini rahatlatmak adına Karadeniz ile Marmara Denizi arasında yapay bir su yolu olma görevini alacak. Kanalın Marmara Denizi ile birleştiği noktada 2023 yılına kadar kurulması öngörülen iki yeni kentten biri kurulacak. 

Kanalın uzunluğu 45 km; genişliği yüzeyde 145-150 m, tabanda ise yaklaşık 125 m olacak. Suyun derinliği 25 m olacak. Bu kanalla birlikte İstanbul Boğazı tanker trafiğine tümüyle kapanarak, İstanbul'da iki yeni yarımada, yeni bir de ada oluşacaktır. Projenin demiryolları ve 3.havalimanı ile de bağlantısı sağlanacak.

4. Kanal İstanbul'un Proje Maliyeti Nedir?

1500 kişinin istihdam edilmesi planlanan projenin maliyeti 65 milyar TL olarak öngörülüyor. Proje süresinde çıkarılacak olan toprağın da 3. Havalimanı projesinde kullanılması hedefleniyor.

5. Kanal İstanbul Projesi'nin Olduğu Alanların Emlak Değerleri Uçacak.

Projenin yapılacağı alanlarda kamulaştırılan ve boşaltılacak alanlar da olacak. Bu alanlar arasında en fazla kişinin bulunduğu Şahintepesi, 35 bin kişi ile başta geliyor. Kamulaştırılan alanlar dışındaki proje yakınında kalan yerlere pek çok yapılaşmanın yapılması, çeşitli projelerin yapılması planlanıyor. Yapı sınırlaması getirileceği de konuşulan gündem maddeleri arasında. Bu nedenlerle de emlak değerlerinin bu bölgelerde uçması tabiki beklenen bir durum. Geçtiğimiz yıl Arnavutköy emlak değerleri %50 artarken Başakşehir'de ise değişiklik yaşanmamıştı.

Kanal İstanbul'da Son Durum Nedir? Ne Zaman Başlayacak?

Şubat 2018 itibarıyla Kanal İstanbul çalışmaları hızla devam etmektedir. Cumhurbaşkanı Erdoğan 7 Şubat'taki Roma ziyaretinde yaptığı iş adamları görüşmesinde konsorsiyum çağrısı ile İtalyanlara bu projeye katılın çağrısında bulunmuştu. Sondaj çalışmaları tamamlanırken projenin ihale süreci başlama aşamasına geldi. Projenin 2023 yılında tamamlanması hedefleniyor.

Kanal Ankara projesi için de sizi şöyle alalım;

Kanal Ankara Geliyor! İstanbul'dan Sonra Kanal Ankara Hakkında Bilmeniz Gerekenler - onedio.com
Kanal Ankara Geliyor! İstanbul'dan Sonra Kanal Ankara Hakkında Bilmeniz Gerekenler - onedio.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
makinistfanlari

Para kazanmak için kanala havalimanına otoyola filan gerek yok, suriyelileri yollayın gitmeyenleri de karın tokluğuna çalıştırın ekonomimiz kalkınır. 40-50 sene sonra bunların hepsi çöp olacak çünkü. Dünya o gelecek filmlerinde gördüğünüz gibi olacak her yerde gelişmiş uçan dev kargo araçları vs. olacak havalimanlarına kanallara gemilere filan ihtiyaç duyulmayacak.

muhalif-kursad-zafer

Üstlenici firmalara gemi geçiş garantisi verilir, gemiler Montrö'yü gerekçe göstererek Boğaz'dan geçmeye devâm ederler, aradaki fark devletin kasasından firmaya ödenir; buna karşılık devlet "Boğaz'dan geçene rehberlik hizmeti de fener hizmeti de vermiyorum, kardeşim!" der, bu hizmeti de bâzı özel şirketler üstlenir, devletin bir gelir kalemi daha kırılır; kanalın çevresinde "kamulaştırma" ayağına çökülen arâzilerde TOKİ eliyle yeni yaşam alanları kurulur, Arapların "yatırım" sözü de oralardan ev almak olur, böylece İstanbul'da yaşam iyice pahalılaşır;

muhalif-kursad-zafer

çevresinin doğal dokusuna vereceği zararlar gözardı edildiği için yaşanılarak öğrenilir, olası bir depremde karşılaşılacak yıkımın boyutu da faturası da "fıtrat" denip Allah'a havâle edilir; uzun vâdede de "yav biz İstanbul'a yine ihânet etmişiz!" denip özür dilenir ve kanalın yeniden toprakla doldurulması için ihâle açılır, ihâleyi Cengiz-Kolin-Limak konsorsiyumu alır, doldurma toprak hâline gelen o bölgeye de boylu boyunca yeni siteler kurarlar vesâire vesâire.. Gerçekten çok gerekli ve yararlı bir proje!!

texin

Bakın Arkadaşlar, Bu projenin ülke ekonomisine çok fazla katkısı olacağını ve Türkiye'nin buradan elde edeceği getiri ile daha büyük projelere gireceğini bilen düşmanlar; bu tür projeleri yapamasınlar diye ellerinden geleni yapıyorlar. 3. Havalimanı gibi ve bu tür projelerin getirileri sadece oradan geçen gemilerden veya oraya inen uçaktaki yolcuların getirisi değil. Örneğin; en basit o bölgede sadece simit satan bir esnafı düşünün. 150 milyon yolcu bir yerden gelip bir yere gidecek. Kargo taşımacılığı ile bir çok ürünle beraber insanlar gelecek. 150 milyon yolcudan sadece %10 u esnaflardan 1 simit alsa ve bu simitten sadece 0,50 krş kazansa 15 milyon x 0,50 krş = 7,5 Milyon TL Kar edecek. Buda otomatikman Ülke ekonomisine katkısı olacak. Bu tabi sadece simitten elde edilen. Artık gerisini siz hayal edin. Turizm kısmını anlatmıyorum bile. :D

sevket-mati-ikiz

:D )

thanos

18 milyar dolar maliyet, geri dönülmez doğa yıkımı, 30km ötesinde hali hazırda bir boğaz varken mantıklı mı bilemiyorum.

muhammed-enes-ekinci

Maliyet 65 milyar dolar olarak yazılmış yanlış görmediysem ayrıca antlaşmaya göre yılda 30.000 gemi geçmesi gerekirken bu sayı 50.000'e çıkmış. Geriye kalan 20.000 geminin getireceği kazancı hiçe saymak çok mu mantıklı? Neden bedava geçsinler ki? Diğer boğazlardan milyarlarca dolar kazanıyor hükumetler, Türkiye yapınca mı mantıksız :D

thanos

Yanlış görmüşün tl yazıyor orda. Osmangazi köprüsünden de 14 milyon araç geçiş garantisi erildi 6 milyon araç geçti yılda 1,5 milyar civarı devlet üstüne ödeme yapıyor. Bir de benim anlatmak istediğim panama ya da süveyş kanalı alternatif olmadığı için çok iyi projeler. Tabi sen benim ne demek istediğimi anlamadan cevap yazıyosun o yüzden benm diyeceklerim bu kadar.

ercan-celik8

senin şu yorumundan ülkedeki muhalif kesimin zeka seviyesi tak diye çıkıyor. projeye verdiği tepkiye bakın ''30km ötesinde hali hazırda bir boğaz varken mantıklı mı bilemiyorum. '' ahahhahaha işte ne bi montrö boğazlar anlaşmasından haberi var adamın nede ülkeye getirecek maddi manevi turistik hertürlü kaarından haberi var adamın okdr zır cahil bir şekilde yorumu yazmışki ülkedeki Muhalefetin zeka seviyesi bu salak gibi işte o yüzden koyun çomar dediklerine zerre gram aldırış etmiyorum bunların :D .

thanos

Herkesin seviyesi belli zaten üsluptan anlaşılabilir. Montröyü biliyorum sadece hayal satanlara inanmıyorum aramızdaki fark bu. Senin inandığın kişiler beni seçin doları düşürcem dedi dolar 6 tl :)

obirmemuraday

çok mantıklı möntrö bogazlar sozlesmesınden dolayı yabancı gemılerı belese yuzde 75 ındırımlı gecırmektense...boyle projeler varolmalı

muhalif-kursad-zafer

Montröyle ilgili bildiklerini anlat da nasiplenelim hele.. "Rehberlik hizmeti hâriç Boğaz beleş, ama şu kanaldan geçeceksiniz, paraları sökülün." diyeceksin, binlerce yıllık kendin târihî ve coğrâfî dokusunu hiç edeceksin, bunların karşılığında maddî-mânevî-turistik yarar bekleyeceksin.. :) Sende bırak Montrö Boğazlar Sözleşmesini, olası Marmara depreminde o İstanbul'un sözde kanalın doğusunda kalacak adanın âkıbetinin ne olacağını düşünecek kadar bile beyin yok.. Ülkedeki muhâlif kesim zekâsını sürekli sorgulayarak tâze tutuyor, ama sizler bu biat kültüründe daha çoook mala bağlayıp dört ayak üstüne düşene kadar ters evrim geçirirsiniz..

Görüş Bildir