Görüş Bildir

etiket Erdoğan Kanal İstanbul İçin Kararlı: 'Önümüzdeki Haftalarda İhaleyi Yapıyoruz'

Anasayfa > Gündem

Kanal İstanbul için kararlı olduklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'Önümüzdeki haftalarda ihale yapmayı planlıyoruz' dedi. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Hizmet İhracatçıları Buluşması'nda konuştu.

İhracatı 500 milyar dolara çıkarma hedefine bağlı olduklarını belirten Erdoğan, 'Ülkemiz ve milletimizle ilgili senaryoları yırtıp atarak, tuzakları parçalayıp geçerek yolumuza devam ediyoruz' dedi.

"CHP ne yaparsa yapsın biz bu projeyi yapacağız"

Kanal İstanbul için 'CHP ne yaparsa yapsın biz bu projeyi yapacağız' diyen Erdoğan, şöyle devam etti:

'Bir taraftan da müteahhitleri tehdit ediyor. Bir defa devletin en olduğundan bihaber olan bir zat. Sen gelemeyeceksin o ayrı bir konu da. Devlette devamlılık esastır. Müteahhit anlaşmasını sözleşmesini yapmış. Uluslararası konumu olan müteahhitlere bir şey hatırlatmak istiyorum. Bakın bu ülkede nasıl bir siyasetçi var bilin. Bu da ana muhalefetin başında. Önümüzdeki haftalarda ihale yapmayı planlıyoruz. Bunun çalışması bir haftalık bir yıllık değil ta belediye başkanlığımın sonlarına doğru atılmış bir adımdır. Kanal İstanbul'un bir çok özelliği var, Türkiye'ye kazandıracağı haklar var. Selimiye'nin önünde tanker 7 ayı aşkın zaman yandı. Büyük bir tehlikeydi. Fakat Kanal İstanbul ile bir defa bu tehditler adeta yok seviyesine geleceği gibi, ülkemize ciddi manada getirisi olacaktır. Tüm bunların çalışmaları yapılmış, Karadeniz'den Marmara'ya iniş, farklı bir özellikle Kanal İstanbul sahip çıkacaktır.'

"Ekonomi yeniden büyüme eğilimine girdi"

"Ekonomi yeniden büyüme eğilimine girdi"

Erdoğan sözü daha sonra ekonomiye getirdi. Ekonomik alanda pozitif gelişmeler yaşandığını söyleyen Erdoğan, şunları anlattı:

'Ekonomi güven endeksi 91.3 oldu. Bu alanda son 3 ayda artış yüzede 6.2'yi aştı. Bir önceki yıla göre şirket artışları yaşandı. Konut ve otomobil piyasalarında canlanmayı görmeyen yoktur. Otomotiv sektöründe  ülkemize güvenip stoklarını iyi tutanlar kazanmaya devam ederken, stokları yetersiz tutanlar maalesef yok sattı. Turist sayısında 50 milyonun üzerinde rekor bekliyoruz. Cari fazla verir hale geldik. Ekim ayı itibarıyla cari fazla 4.3 milyar dolar oldu. Bu başarıya ulaşmakta fayda sağlayan ihracatçılarımıza teşekkür ediyorum.  Ekim ayında 10.4 milyar liralık yeni yatırım için teşvik belgesi düzenledik, yılın en yüksek sayısına erişmiş olduk. İlave istihdam oluşmasını bekliyoruz. Üçüncü çeyrekteki gelişmeyle ülkemiz ekonomisi yeniden büyüme eğilimine girdi. Enflasyon yüzde 10.6 olarak gerçekleşti. Son açıklana verilerle hamdolsun istihdam cephesinden de olumlu haberler geldi. İşsizlik oranı yüzde 13.9 oldu. İnşallah önümüzdeki aylarda daha iyi rakamlarla karşılaşacağız. Ülkemizin risk primi veya bunu ifade eden CDS göstergesi 300'ün altına inerek 280 oldu. Borsamız 110 bin puanın üzerine çıkarak son 1.5 yılın zirvesini gördü.'

Bütçe için teşekkür etti

Bütçe için teşekkür etti

Meclis'te dün kabul edilen bütçenin yeni dönemin müjdecisi olduğunu söyleyen Erdoğan, 'İktidar oylamada nasıl oy aldığını ispatlamış, muhalefet liğme liğme dökülmüştür. Tüm emeği olan bakan arkadaşlarımıza, başta Cumhur İttifakı olmak üzere tüm grup başkan vekil ve yardımcılarına şahsım, milletim adına teşekkür ediyorum. Elbette çözülmesi gereken sorunlar atılması gereken adımlar bulunuyor. Hepsini birer birer hayata geçireceğiz' dedi. 

Malezya'da 17 anlaşma imzaladıklarını hatırlatan Erdoğan, 'Bu atılan imzalar takibini de yapmak üzere, Türkiye'nin uluslararası camiada nerelere geleceğinin göstergesi. Libya ile bir anlaşma imzaladık. Mutabakat metnini ortaya koyduk. Askeri güvenlik anlaşması, kıyılarla alakalı anlaşma imzalandı. Bundan birileri rahatsız oluyor. Ana muhalefetle bazıları rahatsız oluyor. Kimden yanasınız' diye konuştu.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
394
230
75
40
31
16
16
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Berk

Kanal istanbulun yapılması demek bir çevre felaketi demek karadenizin altı hidrojen sülfattır hiç bir canlı yaşamaz oksijen yoktur bu yüzden batıklar bile çü... Devamını Gör

Pasif Kullanıcı

Eee paraları aldın, geri dönersen sen dahil çevreni mahvederler. Türkiye bitmiş, ağlayanı yok. Bu proje Türkiye’nin çöküş projesi.

Selina Meyer

Kanal İstanbul yapılmayacak... Yapılamaz... Herkesin sokağa dökülmesini sağlayacak türden bir şey. İzin vermememiz lazım. Bizim ülkemiz dışında her ülkenin k... Devamını Gör