Görüş Bildir

etiket Kamuoyu Araştırması: Türkiye'de En Az Güven Politikacılar ve Din Görevlilerine

Haberler
> Kamuoyu Araştırması: Türkiye'de En Az Güven Politikacılar ve Din Görevlilerine

Ipsos araştırma şirketi, 23 ülkede yaptığı araştırmayla en çok ve en az güvenilen meslekleri tespit etti. Türkiye'de en çok bilim insanlarına, en az politikacı ve din görevlilerine güvenildiği ortaya çıktı. 

Dünyanın en büyük araştırma şirketlerinden kabul edilen Ipsos araştırma şirketi 23 ülkede yaptığı araştırmayla; en çok ve en az güvenilen meslekleri ortaya koydu. 

Dünyada en çok güvenilen meslekler sıralamasında ilk üç sırada bilim insanları, doktorlar ve öğretmenler yer alırken, son sırada politikacılar yer aldı.

Bilim İnsanları, Arjantin, Almanya, Macaristan, İtalya, Japonya, Güney Kore, Suudi Arabistan, Meksika, Polonya, Rusya, İsveç ve Türkiye olmak üzere 12 ülkede en güvenilir iken, doktorlar ise Avustralya, Belçika, Kanada, Fransa, İngiltere, Güney Afrika, İspanya ve İsveç (İsveç’de bilim insanları ile doktorlar aynı oranda) olmak üzere 8 ülkede en güvenilir meslek.

Brezilya ve ABD’nin en güvendiği mesleğin ise öğretmenler olduğu anlaşıldı.

Türkiye'de tablo nasıl?

Türkiye'de tablo nasıl?

Türkiye'de bakıldığında ilk üç sıranın değişmediği görülüyor. En güvenilen meslek gruplarında bilim insanları,doktorlar ve öğretmenler dünyada olduğu gibi Türkiye'de de ilk üçte yer alıyor. Türkiye'de de son sırada yine politikacılar yer alıyor.

Türkiye'de en az güvenilenler arasında din görevlilerinin de yer alması dikkat çekiyor. Din görevlileri yüzde 12 ile sondan bir üstte yer alıyor. Dünyada din görevlilerine güven, ortalama yüzde 21 ile Türkiye'den 9 puan daha yüksek.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
381
164
57
20
8
5
2
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

AKP döneminde ateizm ve deizm yükselişe geçti. Reis sağ olsun bunda parmağı büyük. Kendisi de gizli ateisttir.

serhat akşahin

öhhhh amk :D Tamam bizde sevmeyiz de az akıllı eleştirin aq

Değerli

sen karamanda 45 çocuğa tecavüz edildiğinde bir kereden bir şey olmaz dersen senin savunduğun din hocalarının dini ....

ayaz

Hayret nasıl olur böyle bir şey halbuki güvenilir insanlar camilerde kuran kurslarında çocuklara tecavüz ediyorlar insanlara şükret diyip son model arabalara... Devamını Gör