Kamuoyu Araştırması: Türkiye'de En Az Güven Politikacılar ve Din Görevlilerine

 > 
3.3bPAYLAŞIM

Ipsos araştırma şirketi, 23 ülkede yaptığı araştırmayla en çok ve en az güvenilen meslekleri tespit etti. Türkiye'de en çok bilim insanlarına, en az politikacı ve din görevlilerine güvenildiği ortaya çıktı. 

Dünyanın en büyük araştırma şirketlerinden kabul edilen Ipsos araştırma şirketi 23 ülkede yaptığı araştırmayla; en çok ve en az güvenilen meslekleri ortaya koydu. 

Dünyada en çok güvenilen meslekler sıralamasında ilk üç sırada bilim insanları, doktorlar ve öğretmenler yer alırken, son sırada politikacılar yer aldı.

Bilim İnsanları, Arjantin, Almanya, Macaristan, İtalya, Japonya, Güney Kore, Suudi Arabistan, Meksika, Polonya, Rusya, İsveç ve Türkiye olmak üzere 12 ülkede en güvenilir iken, doktorlar ise Avustralya, Belçika, Kanada, Fransa, İngiltere, Güney Afrika, İspanya ve İsveç (İsveç’de bilim insanları ile doktorlar aynı oranda) olmak üzere 8 ülkede en güvenilir meslek.

Brezilya ve ABD’nin en güvendiği mesleğin ise öğretmenler olduğu anlaşıldı.

Türkiye'de tablo nasıl?

Türkiye'de bakıldığında ilk üç sıranın değişmediği görülüyor. En güvenilen meslek gruplarında bilim insanları,doktorlar ve öğretmenler dünyada olduğu gibi Türkiye'de de ilk üçte yer alıyor. Türkiye'de de son sırada yine politikacılar yer alıyor.

Türkiye'de en az güvenilenler arasında din görevlilerinin de yer alması dikkat çekiyor. Din görevlileri yüzde 12 ile sondan bir üstte yer alıyor. Dünyada din görevlilerine güven, ortalama yüzde 21 ile Türkiye'den 9 puan daha yüksek.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir