Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi'nde Okuyanların Mahir Olabileceği 9 Durum

-

1. Üniversitenin ismi üzerinden espri yapmaya çalışan insanlarla karşılaşmak olasıdır.

En bilinen esprilerden bir tanesi ;
-Bitirince hem sütçü hemde imam mı olacaksın? sorusudur ki saçmalamak kelimesinin anlamını kavramayı sağlar. En çok karşılaşılan sorudur.

Oysa üniversiteye ismini veren Sütçü İmam 1919'da Fransız ve Ermeni askerlerine ilk kurşunu atan kişidir. Geçimini süt satarak sağlamasından sütçü lakabı verilmiştir. Şehrin içinde sıklıkla heykellerine, isminin geçtiği alanlara rastlayabilirsiniz.

2. Tarhana,firik,cevizli sucuk gibi lezzetlerle karşılaşırsınız.

İlk geldiğiniz sene "ııyy" diyip geçerken, daha sonraki yıllarda yanınızdan ayıramadığınız yöresel lezzetler olur kendileri. Kahramanmaraş dışında çok rahat bulabileceğiniz ürünler değillerdir.

3. Edebiyat adına muhakkak bilgi edinirsiniz .

Erdem Beyazıt, Necip Fazıl, Cahit Zarifoğlu ve bir çok şairin yaşamlarından bir parça geçirdikleri kenttir. Sokak ve caddeler, parklar, kültür merkezlerine genelde şairlerin isimleri verilmiştir. Çok sık duyarsınız hatta okulda da  birkaç yerde bu isimlere rastlamak mümkündür. Vize ve final haftalarında Necip Fazıl Kültür Merkezine uğramamış öğrenci var mıdır? Edebiyata olduğu kadar tiyatroya da ilgi duyabilirsiniz. Kahramanmaraş Devlet Tiyatrosu'na çarşamba ve perşembe günleri bilet bulmakta zorlandığınız günler bile olabilir.

4. Hafta sonları gezilecek 2 önemli cadde dışında pek bir yer yoktur.

Azerbaycan Bulvarı ve Trabzon Caddesi en uğrak mekanlarınız olur. Trabzon'da da aynı durum Maraş Caddesi için geçerlidir. Kafeler sokağı ve şehre 2 yıldır hizmet veren AVM de öğrencilerin çokça vakit geçirdiği alanlardır. İlk seneler Kahramanmaraş'ın küçük bir şehir olması sıkılmaya yol açsa da zamanla sevgi besler, alışırsın.

5. Okulda çok sık etkinlikler olmasa da güzel geziler yapmaya, yeni kültürler tanımaya elverişlidir.

Kayseri, Urfa, Mardin, Gaziantep'e çok rahat ulaşım sağlayabilir, güzel vakit geçirebilirsiniz. Küçük piknikler için Maraş'ta gidebileceğiniz alanları keşfedebilirsiniz; Fırnız, Yeşilgöz, Ahır Dağı, Baskonuş...

6. Okulda parti veya tanışma günlerine dönem başında sıkça rastlayabilirsiniz.

"Party hard" diye bir kavramla karşılaşmanız pek mümkün değil!

7. Büyük nimet olan fotokopi ve notlar için uzun bir süre bekleyebilirsiniz ama değer.

8. Yedikuyularda poşetle kaymanın keyfine ulaşabilirsiniz.

Senede 1 defa da olsa...

9. Muhakkak çok iyi dostluklar edinirsiniz.

Ve çok güzel hatıralara sahip olursunuz.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

Tarhana ceviz oyeş.

Görüş Bildir