Kadınların Yıllarca Güzellik Standartları Yüzünden Utanıp Sıkıldığı Ama Gayet Normal ve Güzel Olan 12 Özellik

1PAYLAŞIM

Psikologlara göre dış görünüş, özgüveni büyük oranda etkiliyor. Kültürden kültüre değişkenlik gösterse de, günümüz toplumunda yer edinmiş bir güzellik algısı var. Çoğu zaman gerçek dışı beklentiler yaratan bu algı, özellikle kadınların hayatında büyük bir baskı oluşturuyor.

1. Selülit

Selülit boy ve kilodan bağımsız olarak kadınların %80-%90'ında görülse de, belirginliği insandan insana değişebilir.

 • "Selülitim olup olmadığını görmek için günümün yarısını aynanın karşısında geçirdim. Erkek arkadaşımla konuştuğumuz zaman selülitin tam olarak anlamını bilmediğini ve vücudumda da daha önce fark etmediğini öğrendim."

2. "Kusurlu" bacaklar

Birçok kadının kafasında bacaklarının düzlüğü, kalınlığı ve uzunluğu konusunda ciddi endişeler bulunuyor. Bu endişeler, kadınların istedikleri kıyafetleri giymelerini engelliyor. Bacaklarının toplumun güzellik algısına uymadığını düşünerek sürekli saklamanın yanında, çoğu kadın bacaklarını yeniden şekillendirmek için ameliyatlara bile giriyor. 

Eğer dünyaca ünlülerin bacaklarına bakarsanız, bacaklarının belirli bir standardının olmadığını fark edeceksiniz. İngiltere'nin en çok kazanan modeli, Kate Moss, bacaklarının çarpık olduğunu ve ayakkabılarını bu özelliğini göz önünde bulundurarak seçtiğini söyledi. Bunun yanında, 2006 yılında dünyanın en güzel kadını seçilen Angelina Jolie, bacaklarının çok ince olduğunu söyleyen insanlar tarafından sürekli eleştirildi. Bu eleştiriler istediklerini giymelerini engelledi mi? Tabii ki de hayır.

3. Kepçe kulak

Çoğu kadın, kulaklarının kepçe olmasından dolayı saçlarını açık bırakarak ya da aksesuarlar kullanarak bu özelliklerini saklama gereği duyuyor. Bunun yanında, kepçe kulaklara sahip olmanın aslında çirkin bir özellik olmadığı ve her şekilde harika görünülebileceğini kanıtlamış ünlüler de var.

 • "Küçükken kulaklarımın çok büyük ve kepçe olduğunu düşünür ve kulaklarımdan utanırdım. Bir gün, fantastik edebiyata düşkün bir arkadaşım kulaklarımın çok güzel olduğunu söyledi. O günden beri kulaklarımdan hiç utanmadım."

 • "Lisedeyken aileme kulaklarımdan nefret ettiğimi ve saçımı topladığımda insanların benimle dalga geçtiğini söylemiştim. Aradan epey bir zaman geçti, kulaklarım hala aynı fakat artık insanlar onları gerçekten fark etmiyor. "

4. Büyük ayaklar

Eğer büyük ayakları olan bir kadınsanız, size uygun ayakkabıları bulmanız biraz zaman alabilir fakat bu kesinlikle ayaklarınızın çirkin olduğu anlamına gelmiyor. Uma Thurman, Quentin Tarantino ile çalışmaya başlayana kadar 40 numara ayaklarını beğenmediğini, sonra sonra bu konuda özgüveninin yerine geldiğini söyledi. Bunun yanında, Monica Belluci gibi göz önünde olan oyuncular, yüksek topuklularıyla ayaklarına dikkat çekmekten çekinmiyor.

 • "Sevgilimle ayak numaralarımızın aynı olması harika. Onun için aldığım ayakkabıları giyebiliyorum ve o da zaman zaman benim botlarımı ödünç alıyor."

5. Dizler

Mini eteklerin yeniden moda olması, dizleri hakkında özgüvenli olmayan kadınlar tarafından pek de hoş karşılanmadı. Moda araştırmacısı Dawn O'Porter, düzgün dizlere sahip olmanın ince bir bele sahip olmaktan daha çok istenen bir durum olduğunu belirtti. Önceki sezonlarda moda tasarımcıları, dizleri koyu renkli taytlar ve diz üstü çizmelerin altına saklasa da, günümüzdeki çoğu tasarımcı, kadınların bu güvensizlik duygusunu yok etmek için diz üstü kıyafetler tasarlıyor ve giyilmesini öneriyorlar.

6. Büyük gözler

Büyük gözlere sahip olduğunuz için kendinizi çirkin ya da şanssız hissedebilirsiniz fakat küçük gözlere sahip olan bir sürü insan farklı makyaj teknikleri, yüz egzersizleri ve estetik operasyonlarla gözlerini büyütmeye çalışıyor.

 • "Ortaokulda sınıfımdaki herkes gözlerim büyük olduğu için benimle dalga geçiyordu, bu yüzden gözlerimin çirkin olduğunu düşünmem çok da şaşırtıcı değil. Zaman geçti ve şimdi gözlerimin güzel olduğunu biliyorum."

7. Çilek bacaklar

Bilimsel adı 'keratoz pilaris' olan çilek bacaklar, kızarıklıklar ve küçük şişkinliklerin görüldüğü bir cilt problemidir. Kadınlarda genellikle 30 yaşında kaybolur.

 • "Derslerde yanına oturduğum güzel bir kız vardı ve 'keratoz pilaris'i' olduğunu aylar sonra fark ettim."

8. Geniş alın

Çoğu insan geniş alınlarından utanır ve bu özelliklerini saçlarıyla saklamaya çalışır. Bunun yanında, bir sürü ünlü geniş alınlarını bir kusur olarak görmedikleri için bu özelliklerini saklama gereği duymuyor. 

 • "Geniş bir alnım var ve bu özelliğim hakkında eskisi kadar kafa yormamaya çalışıyorum. Hem Rihanna'nın da alnı büyük ve kadın çok güzel."

 • "Uzun yüzlü insanların kısa yüzlü insanlardan daha çekici olduğunu düşünüyorum ve geniş alınlı insanları seviyorum. Ayrıca geçmişte insanlar alınlarını daha geniş göstermek için ekstra çaba harcarlarmış."

 • "Daha önce insanların partnerlerinin alnından şikayet ettiklerini hiç duymadım ama karakterlerinden şikayet ettiklerini duydum."

9. Uzun olmak

Uzun boylu kadınlar kendilerine uyacak kıyafetleri bulmakta zorlanabilir ve bu yüzden kendilerini kötü hissedebilirler. Zaman zaman boyları yüzünden kendilerini şanssız hissetmelerine rağmen, boylarını avantaja çeviren bir sürü kadın var. Nicole Kidman (1.80) ve Brooke Shields'ın da (1.83) aralarında olduğu birçok ünlü, yüksek topukluları giymekten çekinmiyor.

 • "Anaokulundayken sınıfın en uzun kızıydım. Şimdi boyum 1.83 ve uzun olmayı seviyorum. Ortaokul ve lisede yaptığım sporların çoğunda diğer insanlardan hep bir adım önde oldum. Liseden mezun olduğumda 50.000 dolar değerinde bir spor bursu ile üniversiteye gittim. Hayatım boyunca insanlar bana boyumdan dolayı model olabileceğimi söyledi. Bunun yanında, bir erkeğin kendi boyuna yakın, hatta kendisinden uzun bir kadınla çıkması için komplekslerini aşmış olması gerekiyor. Eğer uzun bir kadınsanız, bunu erkeklerde çok çabuk anlayabiliyorsunuz."

 • "Gençlik yıllarım çok da mutlu geçti denemez. Liseye kadar okuldaki en uzun öğrenci olduğum için utangaçtım ve özgüvensizdim. Tulum gibi tek parça kıyafetleri giyemezdim, tek parça mayolar rahatsız edici gelirdi ve kampa gittiğimizde verilen uyku tulumlarına sığamazdım. Ancak zamanla uzun boylu olmanın daha çok avantajını görmeye başladım. Minyon arkadaşlarımdan daha çok yemek yiyebiliyorum, konserlerde rahatça sahneyi görebiliyorum ve ağaçlardan en güzel meyveleri toplayabiliyorum. Kocam ve kızlarım da uzun boylu. Herkes ne kadar güzel bir ailem olduğunu söylüyor."

10. "Sıska" olmak

Çoğu insan, sırf geçmişte zorbalığa uğradığı için kilo almaya ve vücut hatlarını belirginleştirmeye çalışıyor. Celine Dion ve Victoria Beckham gibi ünlülere bakarsanız, endişelenmemeniz gerektiğini göreceksiniz.

 • "Çocukluğumdan beri hızlı bir metabolizmaya sahip olduğum için kilo almak benim için hep zordu. Hayatım boyunca insanlar görünüşüm yüzünden beni eleştirdi. Zaman geçtikçe şişmanlamamanın bir lütuf olduğunu anladım."

 • "İnsanlar hep daha çok yememi söylediler, kendi kendilerine bana anoreksi teşhisi koydular. Etrafta gerçekten çok fazla "nazik" insan var (!)"

 • "Lisede insanlar küçük göğüslerim ve dar kalçalarımla sürekli dalga geçerlerdi. Bu yüzden gidip sütyenimin içine yerleştirebileceğim silikonlar bile almıştım, gerçi onları hiç kullanmadım. Yıllar geçti ve insanlar sürekli bana iltifat ediyorlar. Sonunda kendimle barıştım."

11. Dişler

Dişlerin görünüşünde genetik çok büyük bir rol oynar. Çoğu ünlü, gülüşlerini markalaştırır ve onlarınki gibi bir gülüşe sahip olmak için ürünlerini almanızı söyler.

 • "Ön dişlerim yüzünden kendimi bildim bileli gülüşümden utanmışımdır. Liseye kadar ya gülerken ağzımı kapattım ya da sadece gülümsemekle yetindim. Mezuniyet fotoğrafçısının dişlerime iltifat etmesiyle her şey değişti. Kompleksimi aştım ve dişlerimi göstermekten artık hiç çekinmiyorum. İnsanlar sürekli dişlerime iltifat ediyorlar."

12. Yara izleri

Çoğu insan vücutlarındaki yara izlerini öyle ya da böyle saklamaya çalışsa da, bu izleri benimsemiş bir sürü insan var. Mesela, Sandra Bullock bu zamana kadar kaşındaki yara izini hiç saklama ihtiyacı hissetmediğini söylüyor.

 • "Birkaç yıl önce bir kaza sonucunda yüzümde ciddi yara izleri kaldı. İlk başlarda yüzümden gerçekten çok utanıyordum. İnsanlar çok kötü tepkiler verdiler ve arkamdan konuştular. Zamanla yüzümdeki izlere alıştım. Bir gün, arkadaşımla iş kazalarından bahsederken yaralarımı daha önce fark etmediğini söyledi. Kusurlarınız sizin zannettiğiniz kadar bariz değil, kendinize güvenin."

 Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım...

Bu içerikler de ilginizi çekebilir 👇

Sahip Oldukları Eşsiz Özelliklerle Farklı Olmanın Aslında Ne Kadar Özel Olduğunu Gösteren 19 Kişi - onedio.com
Sahip Oldukları Eşsiz Özelliklerle Farklı Olmanın Aslında Ne Kadar Özel Olduğunu Gösteren 19 Kişi - onedio.com
Vücutlarındaki Benzersiz Farklılıklarla Güzellik Algınızı Yerinden Oynatacak Birbirinden Eşsiz 18 İnsan - onedio.com
Vücutlarındaki Benzersiz Farklılıklarla Güzellik Algınızı Yerinden Oynatacak Birbirinden Eşsiz 18 İnsan - onedio.com
İnsanların Gerçekçi Olmayan Vücut İdeallerini Kırmak İçin Instagram'ın Sahte Yüzünü İfşa Eden Fitness Eğitmeni - onedio.com
İnsanların Gerçekçi Olmayan Vücut İdeallerini Kırmak İçin Instagram'ın Sahte Yüzünü İfşa Eden Fitness Eğitmeni - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
bade_07

Sanırım ortaokulundakiler aşırı cahil ve salak insanlarmış.

bade_07

Büyük gözler ve uzun boy kadınlar tarafından sevilen güzel şeyler…

realscofield12

çilek bacak gerçekten yıllardır beni rahatsız eden bir durum. Beyaz tenliyim ve ağda jilet her ne varsa ne zaman alsam bacaklarıma kan oturmuş gibi peeling falan da denedim ama yok geçmiyor o görüntü geçmeye yakın kıllar uzuyor bu sefer varsa bir öneriniz alırım

turba

Celine Dion ölmüş yafff))) sıska değil o artık hasta, sıradan insan öyle olsa hemmmenn etiket; ANOREKSİ, bu Celine Dion olunca; ay ne şeker, ehe ehe ehe sıska işte...yapay şirinlik - ikiyüzlü medya

filiz1.

büyük gözle uzun boy zaten istenen şeyler.

nazaretme

Galiba pörtlek göz demek istediler :) halk arasında öyle derler yani

Görüş Bildir