İzmir'den Sonra Bursa: 'Özgür Olmak' Adlı Heykele Saldırı

 > -
Abone ol

Bursa’nın Nilüfer İlçesi'nde 2011 yılında düzenlenen Uluslararası Kuzgun Acar Heykel Sempozyumu'nda Vietnamlı sanatçı Van Hoang Huynh tarafından yapılan ve Konak Kültürevi önünde sergilenen 'Özgür Olmak' adlı heykele dün boyalı saldırı düzenlendi.

Nilüfer’de Uluslararası Kuzgun Acar Heykel Sempozyumu'nda yapılan heykellere üç ay içinde iki kez saldırı düzenlendi. Geçen Nisan ayında, 2011 yılında düzenlenen Kuzgun Acar Heykel Sempozyumu'nda Ukraynalı heykeltıraş Gutyrya Vyacheslav tarafından Bursa'ya armağan edilen Adem ile Havva heykeli çirkin bir saldırının hedefi olmuştu.

Heykel saldırıya uğramadan önce AKP'liler tarafından protesto edilmişti...

AKP’liler ‘Adem ile Havva’ Heykelini ‘Dine ve Ahlaka Aykırı’ Buldu - onedio.com
AKP’liler ‘Adem ile Havva’ Heykelini ‘Dine ve Ahlaka Aykırı’ Buldu - onedio.com

Doğan Haber Ajansı'nda yer alan habere göre; aynı yıl Uluslararası Kuzgun Acar Heykel Sempozyumu'nda Vietnamlı sanatçı Van Hoang Huynh tarafından yapılarak kente armağan edilen 'Özgür Olmak' adlı heykel de hedef alındı.

Konak Kültürevi önünde sergilenen heykele siyah boya ile saldırı düzenlendi.

Son 5 yıldır Konak Kültürevi önünde sergilenen heykele düzenlenen saldırı sanatseverlerin tepkisini topladı.

'Nilüfer halkı sanat eserlerini koruyacaktır'

www.nilufer.bel.tr

Heykelin Uluslararası Kuzgun Acar Heykel Sempozyumu'nda yapılan değerli bir eser olduğuna ve yıllardır aynı yerde sergilendiğine dikkat çeken Nilüfer Belediye Başkanı CHP'li Mustafa Bozbey de saldırıyı kınadı. Başkan Bozbey, "Bu yapılan sanata, kültüre saldırıdır. Bu eseri yapan sanatçıya saygı duymak gerekir. Ben bu saldırıyı düzenleyen kişi veya kişileri kınıyorum. Heykellere düzenlenen saldırıları kınıyorum. İnanıyorum ki Nilüfer halkı heykellerini, sanat eserlerini koruyacaklardır" dedi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir