İyi Bir Lider Olmak İsteyenler İçin Napolyon'dan Kulaklarını Dört Açarak Dinlemeleri Gereken Başarı Dersleri

1PAYLAŞIM

#10 Bu konu üzerinde kesinlikle çalışmam gerekiyor!🙄

Kaynak: https://www.cleverism.com/11-leadership-...

Geçen haftaki içeriğimize göz atmayı unutmayın:

Rüzgar Kadar Hızlı Olan Usain Bolt'tan Aklınızdan Uçup Gitmemesi Gereken Başarı Dersleri - onedio.com
Rüzgar Kadar Hızlı Olan Usain Bolt'tan Aklınızdan Uçup Gitmemesi Gereken Başarı Dersleri - onedio.com

Fransız imparatoru Napolyon liderliğin ne kadar önemli olduğunu gösteren bir figürdür.

www.instagram.com

Kendisinin sergilediği liderlik yetenekleri ve ilkeleri iş alanına uygulanabilir. Napolyon'un elde ettiği başarılarda liderlik özellikleri önemli rol oynamıştır. Haydi gelin Napolyon'un başarı derslerine birlikte göz atalım...

1. Büyük hedefleriniz olmalıdır.

www.instagram.com

En iyisine ulaşabilecekken ortalama bir başarıyla yetinmemelisiniz. Hedefleriniz büyük olmalıdır. Elinizden gelenin en iyisini yapmalısınız. İşleri asla yarıda bırakmamalısınız. Büyük hedeflerinizin olmamasının hiç hedefiniz olmamasından çok bir farkı yoktur.

2. Size ihtiyaç duyulan yerde olun ve çalışanlarınıza liderlik edin.

www.instagram.com

Gerektiğinde ihtiyaç duyulan yerde olmak bir liderin kesinlikle sahip olması gereken özelliklerdendir. Napolyon'un emrinde birçok yetenekli insan vardı ve Napolyon onlara yeteneklerinin gerektiği yerlerde görevler vererek etkili bir şekilde liderlik etmiştir. Gerektiğinde onları daha iyi idare edebilmek için yanlarında durmuştur. Napolyon aynı zamanda savaş zamanında askerlerinin morallerini onlarla konuşarak yükseltmiştir. Emrinde olan kişilerin yanında durarak daha başarılı olmalarını sağlamıştır.

3. Bir işi ilk yapan siz olmalısınız.

www.instagram.com

Bir lider olmak demek gerektiğinde zorlu işleri yapabilmek demektir. Napolyon başarılı ve tanınan bir general olsa da aşağı inip siperlere girmekten çekinmemiştir. Onun küçük gördüğü bir iş olmamıştır. Önderlik ettiği kişilerin işlerine katılmıştır. Bu onun her seviyedeki işlerin nasıl gittiğini görmesini sağlamıştır.

Bir liderin çalışanlarıyla arasına mesafe koyup onlara sadece emirler vermesi olumsuz etkiler doğurabilir.

www.instagram.com

Bu çalışanların lidere saygı duymamasına ve isteklerini yerine getirmemesine neden olabilir. Liderin onların yaptığı işlere katılmasıysa takdir edilecektir. Liderlik ettiği insanlarla yan yana çalışması bir liderin karakteri hakkında çok şey anlatır. Bu sayede iki taraf da etkili iletişim kurabilir ve daha verimli bir çalışma yapılabilir.

4. Verdiğiniz sözleri tutmalısınız.

www.instagram.com

Söylediklerini yerine getirmemek başarılı bir liderde görülebilecek bir özellik değildir. Napolyon sözlerini yerine getirmenin doğruluğunu savunmuştur ve böylece insanların beklentilerini yönetmekte çok başarılı olmuştur. Sözlerini yerine getirmesi tebaasında güven oluşturmuştur ve onun liderliğinde ilerlemelerine yardımcı olmuştur. Çalışanların liderin samimi olduğunu görmeleri önemlidir. Bu yüzden kelimelerinizi dikkatli seçmeli ve işinizde ciddi olduğunuzu göstermelisiniz.

5. Her şeyi tek başınıza halledemeyeceğinizi fark etmelisiniz.

www.instagram.com

Bir liderin her şeyi tek başına yapabilmesi gerektiği düşüncesi yanlıştır. İhtiyacınız olduğunda yardım istemelisiniz. Napolyon ne kadar başarılı bir asker olursa olsun tek başına hareket etseydi savaşları kazanamazdı. Başkalarından yardım alarak istediklerini başarmıştır. Napolyon başkalarından yardım aldığında onlara teşekkür etmenin de önemini vurgulamıştır. Birçok şekilde ona yardımcı olanlara teşekkür etmiştir.

Teşekkür etmek iş ortamında genelde gözden kaçabilir.

www.instagram.com

İşteki herkesin anlaşma imzalamak ya da kâr elde etmek gibi diğerlerinden bir çıkarları olduğu düşüncesi vardır. Herkes kendi çıkarını düşündüğü için teşekkür etmenin önemi olmadığı sanılabilir. Fakat siz nerede ve ne zaman olursa olsun gerektiğinde teşekkür etmelisiniz. Napolyon'un yaptığı gibi çalışanlarına teşekkür etmek isteyen liderler bir ödül ve takdir sitemi kurabilirler. Çalışanlarınıza onları önemsediğinizi ve sıkı çalışmalarını ödüllendirdiğinizi göstermek onları daha iyi işler yapmaya motive edecektir. Çalışanlar yöneticilerinin onları takdir etmediğini düşünürse motivasyonları ve işteki verimlilikleri düşebilir.

6. Farklı olun.

www.instagram.com

Bir lider olarak diğerlerinden farklı olduğunuzu göstermelisiniz. Alışkanlıkların dışına çıkmak ve beklenilenden farklı davranmak zamanında Napolyon'un yaptığı şeylerdir. Farklı ve yeni şeyler denemekten korkmaması onun başarılı stratejiler yaratmasını sağlamıştır. Savaş oluşumlarında generallerini bile şaşkına çeviren taktikler bulmuştur. Mısır'daki Piramitler Savaşı'nda 20.000 kişilik Fransız ordusu 60.000 adamı olan Memluk savaşçılarını yendiğinde bulduğu taktiklerin başarılı olduğunu göstermiştir.

Bir lider olarak her zaman işinizi yapmanın daha yeni ve etkili yollarını araştırmalısınız.

www.instagram.com

Rekabet olan alanlarda sadece bir metodu kullanarak işlerinizi halletmek çok iyi bir fikir değildir. İşlerinizi sürekli olarak aynı şekilde yaptığınızda rakipleriniz hareketlerinizi kolayca tahmin edebilir ve onlara karşı sahip olabileceğiniz avantajları kaybedebilirsiniz. Napolyon gibi imkansız olanı başarmaya çalışmalısınız. Yukarıdaki örnekte olduğu gibi o sayı bakımından dezavantajlı olsa da kazanmasını sağlayabilecek stratejiler bulmaya odaklanmıştır.

7. Çalışanlarınıza saygı duyduğunuzu göstermelisiniz.

www.instagram.com

Saygı liderler için bile kazanılan bir şeydir. Napolyon emrindekilerin yeteneklerine ve katkılarına saygı duyduğunu göstermiştir. Rütbesi ne olursa olsun askerlerine birliklerinin bir parçası oldukları için saygı duymuştur. Napolyon askerlerinin ona saygı ve sadakat duyması sayesinde başarılı bir ordu kurabilmiştir. Onlara hem saygı duymuş hem de onların istekleri için hareket etmiştir.

Çalışanlarınızı tanımalı ve onları anlamalısınız.

www.instagram.com

Çalışanlarınızı daha iyi tanımak ve onların duygularını anlamak saygı duyduğunuzu göstermenin başka bir yoludur. Napolyon bunu özellikle beklenmedik koşullarla karşılaşıldığında sonuçları tahmin etmek için bir fırsat olarak da değerlendirmiştir. Napolyon adamlarını tanıdığı için onlara doğru görevler vermesi, planlama ve strateji oluşturması kolaylaşmıştır.

Çalışanlarınızın konuşmasına izin verin.

www.instagram.com

Çalışanlarınızın düşüncelerini anlatmalarına izin vermelisiniz. Söylediklerini gerçekten dinlemeli, fikir ve görüşlerini anlamalısınız. Bu sayede işinize yarayacak birçok şey öğrenebilirsiniz. Çalışanlarınızın kendilerini ifade etmelerine izin vermezseniz bu işteki verimliliği azaltacaktır. Daha da önemlisi insanların sizin liderliğiniz hakkında ne düşündüğünü öğrenmelisiniz. Çalışanlarınız onlara nasıl liderlik ettiğinizi en iyi bilen kişilerdir.

Çalışanlarınıza güvenin.

www.instagram.com

Bunu yapmak herkes için zor olabilir fakat çalışanlarınıza güvendiğinizde onların da size güvenmesini sağlarsınız. İnsanlar kendilerine güvendiğine inandıkları bir lider için çalışmayı daha çok isteyecektir. Örnek vermek gerekirse Napolyon Piramit Savaşları'nda sayıca az olmalarına rağmen adamlarına güvenmiştir. Bunun karşılığında onlar da Napolyon'un iyi bir taktik oluşturabileceğine inanmışlardır.

8. İnsanlarla göz teması kurun.

www.instagram.com

Göz teması kurmak oldukça basit olsa da birçok insan bunu yapmamaktadır. Fakat bu iyi bir liderin sahip olması gereken bir özelliktir. Karşınızdaki insanın gözlerine bakarak onu dinlediğinizi gösterirsiniz. Ayrıca konuştuğunuz kişiyi daha rahat anlayabilirsiniz. Bir insanın gözlerinin hareketlerine ve söylediklerinize göre verdikleri tepkilere bakarak onun hakkında birçok şey öğrenebilirsiniz. Bu sayede rakiplerinizi anlamanız da kolaylaşacaktır.

9. Öfkenizi kontrol etmelisiniz.

www.instagram.com

Öfke kişinin kararlarını etkiler ve iyi bir lider olarak kararlarınızın net olması gerekir. Napolyon duygularını kontrol edebilmiş ve savaşta en küçük kararının bile ne kadar önemli olduğunu unutmamıştır. Duygularınızı kontrol edemediğinizde karar vermemelisiniz. Bu objektif kararlar vermenizi engeller. Öfkesinin kendisini kontrol etmesine izin veren insanlar söyledikleri şeylerden genelde sonrasında pişman olurlar. Bu yüzden öfkeyle konuşmamanız gerekir. Bu diğer insanları incitmenize ve onların size saygılarını yitirmelerine neden olur.

10. Zamanınıza saygı duymalısınız.

www.instagram.com

İşinize yaramayacak ve sizi oyalayacak şeyler yaparsanız zamanınıza saygı göstermemiş olursunuz. Napolyon zamanını oldukça verimli bir şekilde yönetmiştir ve işlerini etkili bir şekilde düzenlemiştir. Bu Napolyon'un çözülmesi gereken en önemli konulara odaklanmasında da yardımcı olmuştur. Birçok sorun arasında nelere dikkat etmesi gerektiğini ve neleri daha ileride çözebileceğini anlamasını sağlamıştır. İş insanlarının "Vakit nakittir." sözü oldukça doğrudur. İşte zaman kaybetmeniz para kaybetmeniz anlamına gelir. Bu yüzden liderlerin zamanlarını iyi yönetmesi gerekir. Bunun için Pomodoro tekniği oldukça etkili bir yoldur.

Pomodoro tekniğini merak edenleri buraya alalım.👇

İşinizde Kullandığınızda Hayatınızı Kolaylaştıracak Pomodoro Tekniğini Tüm Ayrıntılarıyla Anlatıyoruz - onedio.com
İşinizde Kullandığınızda Hayatınızı Kolaylaştıracak Pomodoro Tekniğini Tüm Ayrıntılarıyla Anlatıyoruz - onedio.com

11. Öğrenmeyi asla bırakmamalısınız.

www.instagram.com

Bir lider asla her şeyi biliyormuş gibi hissetmemelidir. Her zaman öğrenebileceğiniz yeni bir şey vardır. Napolyon bilgi edinerek kendisini geliştirmeye çalışmaktan asla vazgeçmemiştir. Küçükken bile özellikle Büyük İskender gibi tarihin önemli liderlerine odaklanarak bir çok kitap okumuştur. Çok meşgul olsa da toplantılara katılmış ve tüm ayrıntıları öğrenmiştir. İş dünyasındaki liderler bulundukları sektörün dışındaki bilgileri de öğrenmelidir. Bu sadece ufuklarını genişletmenin değil ortaya çıkan fırsatları daha kolay görebilmenin de bir yoludur.

Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım...

İlginizi çekebilecek diğer içeriklere buradan ulaşabilirsiniz.👇

Müziği ve Başarısıyla Kendisinden Sıkça Söz Ettiren Ünlü Rapçi 50 Cent'ten Kesinlikle Unutmamanız Gereken Başarı Dersleri - onedio.com
Müziği ve Başarısıyla Kendisinden Sıkça Söz Ettiren Ünlü Rapçi 50 Cent'ten Kesinlikle Unutmamanız Gereken Başarı Dersleri - onedio.com
Dünyadaki En Güçlü Kadınlardan Biri Olan Oprah Winfrey'den Can Kulağıyla Dinlenmesi Gereken Başarı Dersleri - onedio.com
Dünyadaki En Güçlü Kadınlardan Biri Olan Oprah Winfrey'den Can Kulağıyla Dinlenmesi Gereken Başarı Dersleri - onedio.com
Dünyanın En Zengin Rapçilerinden Biri Olan Jay-Z’den Her Girişimcinin Mutlaka Öğrenmesi Gereken Başarı Dersleri - onedio.com
Dünyanın En Zengin Rapçilerinden Biri Olan Jay-Z’den Her Girişimcinin Mutlaka Öğrenmesi Gereken Başarı Dersleri - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
the-storm

İnsanları katleden, ele geçirdiği yerlerdeki yaşamı yok eden, insan kasaplığı yapan, cani, gaddar, bir gecede rehin aldığı askerleri idam ettiren bir batılı yobazın bunları demesi insana ne kadar garip geliyor. Bizim ayılar da ancak gidip bunun gibi yobaz insanları örnek alıyor. Bizim tarihimiz tamamen iyilik, ahlak ve insaniyetle dolu ekseriyetle. Açta okusana be cahil adam. Tarihini öğrenmekten acizsin. Anca gider bunları örnek alırsın.

fuzulimehmed1483

Boş geçin Napolyon’un konuşmalarını parası vardı askeri vardı o zamanın teknolojisi vardı ama küçük bir kale olan o zamanın şartlarında imkanları bulunmayan Akka kalesi önlerinde Cezzar Ahmet Paşaya yenildi. Azıcık da Ecdadınızı yazın!

Görüş Bildir