Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İtalya'da 6,6 Büyüklüğündeki Depremden 2 Gün Önce Yapılan Uyarı Hayat Kurtardı!

 > -

30 Ekim'de İtalya'nın orta kesiminde meydana gelen ve büyüklüğü 6,6 olarak açıklanan depremde yaralananlar oldu ancak can kaybı olmadı. Peki "Depremler önceden tahmin edilebilir mi?" sorusunun cevabının geçmiş yıllarda mahkeme salonlarında arandığı bir ülke olan İtalya'yı ne kurtardı? Facia nasıl atlatıldı?

İtalya'nın son iki aydır artçı sarsıntıların hissedildiği orta bölgelerinde 30 Ekim Cumartesi günü 6,6 büyüklüğünde yeni bir deprem meydana geldi. Pek çok binanın yıkıldığı depremden can kaybı haberi gelmedi.

İtalya son 3 ayda dördüncü büyük depremini yaşadı...

İtalya'da 6.5 Büyüklüğünde Deprem - onedio.com
İtalya'da 6.5 Büyüklüğünde Deprem - onedio.com

Reuters'ın haberine göre ABD Jeolojik Araştırma kurumunun 6,6 büyüklüğünde ölçtüğü deprem, aynı bölgede 24 Ağustos'ta meydana gelen ve 300'e yakın insanın öldüğü depremden daha şiddetli oldu. 

Son depremden sonra pek çok insanın bölgeyi terk etmiş olmasının can kaybını engelleyen bir neden olduğu bildiriliyor.

Depremden 48 saat önce yapılan uyarı, belki yüzlerce insanın hayatını kurtardı!

Depremden 2 gün önce yani cuma günü Büyük Riskler Komisyonu’ndan gelen bir uyarı faciayı önledi. 

Komisyona göre 24 Ağustos depremi domino etkisi yaratmış ve sismik aktiviteleri harekete geçirmişti. Komisyon tarafından belirlenen bölgelerde büyük bir deprem bekleniyordu. Ancak zaman aralığı verilemiyordu. 

Pazar günü meydana gelen depremin, 24 Ağustos depremiyle aynı fay hattında meydana geldiği belirtildi. 

Uyarıları dikkate alan halk, evlerinde uyumadığı ve bölgeyi terk ettiği için bir can kaybı yaşanmadı.

Büyük Riskler Komisyonu, İtalya'da 300 kişinin öldüğü depremden sonra halkı yanlış yönlendirmekle suçlanan ve sonra beraat eden 7 bilim insanının da üyesi olduğu komisyon...

Yani bu defa hayat kurtarmışlardı.

Hürriyet'ten Cengiz Özbek'in konuyla ilgili aktardığı bilgiye göre 6 Nisan 2009'da 300'den fazla kişinin hayatını kaybettiği 6.3 büyüklüğündeki depremin ardından halkı yanlış yönlendirmekle suçlanan yedi bilim insanı altışar yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. 

Bilim insanları depremin önceden tahmin edilemeyeceğini belirterek kendilerini savunmuş ve dava bilim dünyasında büyük yankı uyandırmıştı. Yargılanmaktan korkabilecek deprem uzmanlarının ellerindeki bilgiyi kamuoyuyla paylaşmamasına sürükleyebileceği belirtiliyordu.

Ancak 2012'de verilen hapis kararı 2014'te bozuldu ve 7 İtalyan bilim insanı beraat etti.

Bu 7 bilim insanının da üyesi olduğu Büyük Riskler Komisyonu, Pazar günü meydana gelen depremden 48 saat önce yaptığı uyarısında, bölgede 6-7 büyüklüğünde depremler meydana gelebileceğini ve söz konusu sarsıntıların 24 Ağustos'ta meydana gelen depremden daha şiddetli olabileceğini belirtmişti. Ancak zaman aralığı belirtilmemişti.

Komisyonun uyarısından tam 48 saat yani 2 gün sonra belirtilen bölgede 6,6 büyüklüğünde deprem meydana geldi...

İtalya Başbakanı: 'Yeniden inşa için ne gerekiyorsa yapacağız'

Anadolu Ajansı'nın haberine göre İtalya Başbakanı Matteo Renzi, ülkesinin orta kesiminde meydana gelen depremde can kaybının olmamasından teselli bulduklarını söyledi.

"Zor bir dönemden geçiyoruz. 1980’den bu yana en şiddetli deprem. Irpinia’dan sonra görülen en şiddetli deprem olmasına rağmen can kaybımız yok. Tesellimiz, hiç kaybımızın olmamasıdır" diyen Renzi, depremden etkilenen bölgeleri yeniden inşa edecekleri sözünü verdi ve "Yeniden inşa için ne gerekiyorsa yapacağız. İtalya bunu nasıl yapacağını biliyor" dedi.

Depremin ardından objektiflere yansıyanlar...

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir