Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İşte Başbakan'ın Açıkladığı, Türkiye'ye 500 Milyon Dolarlık Yatırımla Gelecek Giresunlu

 > -

24 Aralık'ta Türkiye’nin 500 Büyük Hizmet İhracatçısı Ödül Töreni'nde konuşma yapan Başbakan Yıldırım, Türkiye ekonomisi için daha yapacak çok şey olduğundan ve kapasitenin buna müsait olduğundan bahsederken, "Almanya’da yaşayan bir Giresunlu delikanlı var, dünyadaki oyunların liste başı olanını o yapıyor. Türkiye’de gelip yatırım yapacak, öngördüğü yatırım da 500 milyon dolar. Anlattıklarını benim havsalam zor alıyor, anlamıyor, başka bir dünya anlatıyor" dedi. 

Binali Yıldırım'ın bahsettiği o isim, oyun sektörünün yakından tanıdığı, Türk kökenli Alman oyun firması Crytek'in sahipleri olan Cevat Yerli ve kardeşleri Avni ile Faruk Yerli'ydi...

24 Aralık Cumartesi günü "Türkiye'nin 500 Büyük Hizmet İhracatçısı Ödül Töreni"nde bir konuşma yapan Başbakan Binali Yıldırım, Türkiye'nin ekonomik durumuyla ilgili konuşurken "Türkiye’nin geldiği yer, gideceği yere göre çok daha kısa, önümüzde daha çok mesafe var" dedi ve insan kapasitesinin, coğrafyanın, firmaların kabiliyetlerinin buna müsait" olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

"İşte bakıyoruz, bir genç bilişimci bir oyun yazmış, 200’den fazla ülkeye bunu satmış. Daha bunun ötesi var, Almanya’da yaşayan bir Giresunlu delikanlı var, o dünyadaki bu oyunların liste başı olanını o yapıyor, Türkiye’de gelip yatırım yapacak, öngördüğü yatırım da 500 milyon dolar. Anlattıklarını benim havsalam zor alıyor,  anlamıyor, başka bir dünya anlatıyor. Ama düşünce, geleceğin böyle olacağını anlamak çok zor değil."

Başbakan'ın bu açıklamaları, oyun sektöründe de Leadergamer ve diğer bazı internet sitelerinde yer aldı.

Öncelikle Binali Yıldırım'ın "Bir genç bilişimci bir oyun yazmış, 200’den fazla ülkeye bunu satmış" dediği firmadan bahsedelim: TaleWorlds

TaleWorlds ODTÜ Teknokent'te faaliyet gösteren bir yerli oyun firması. 

Kısa bir süre önce Türkiye'nin gizli ihracat şampiyonlarının belirlendiği bir yarışmada Mount&Blade adlı oyunuyla 'gizli ihracat şampiyonu' oldu. 

Bu oyununda kullandığı tüm teknolojileri Ankara stüdyosundaki mühendislerle geliştiren firma, bugüne kadarki 7 milyon satışın yüzde 96'sını yurt dışına yaptı ve Mount&Blade oyununu 212 ülkeye sattı...

Mount&Blade ve TaleWorlds ile ilgili bir süre önce paylaştığımız o haber:

Oyun Sektöründen 'Gizli İhracat Şampiyonu' Çıktı: Mount&Blade - onedio.com
Oyun Sektöründen 'Gizli İhracat Şampiyonu' Çıktı: Mount&Blade - onedio.com

İşte o 'Giresunlu delikanlı' ve kardeşleri...

Başbakan Yıldırım'ın 'daha ötesi var' ifadelerini kullanarak "Almanya'da yaşayan bir Giresunlu delikanlı var. Bu oyunların liste başı olanını o yapıyor. Türkiye'de gelip yatırım yapacak" dediği ve 500 milyon dolar yatırım öngördüğünü açıkladığı isimden kastı ise Cevat Yerli ile kardeşleri Avni Yerli, Faruk Yerli.

Aslen Giresunlu olan yerli kardeşler, 1999 yılında Almanya'nın Coburg şehrinde faaliyet göstermeye başlayan Crytek'in sahibi...

Crytek, oyun severlerin çok yakından tanıdığı ve büyük kitlelere ulaşan bazı oyunların yapımcısı.

Far Cry ve Crysis bu oyunlardan yalnızca ikisi.

Far Cry ve Crysis bu oyunlardan yalnızca ikisi.
Far Cry ve Crysis bu oyunlardan yalnızca ikisi.

Crytek'in tarihçesi ile ilgili daha ayrıntılı bilgiler için Vikipedi'yi ziyaret edebilirsiniz.

Aslında oyun basını son günlerde Crytek'in yaşadığı zorluklar nedeniyle dünya genelindeki bazı stüdyolarını kapatma kararı aldığından ve küçülmeye gittiğinden bahsediyordu.

Başbakan Yıldırım'ın açıklaması, henüz şirket tarafından doğrulanmamış olsa da Crytek adına yeni gelişmeleri müjdeliyor.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AlmanyaAnkaraBaşbakanBinali YıldırımOrta Doğu Teknik Üniversitesionediooyun
Görüş Bildir